عمان برای تمدید آتش بس یمن وارد عمل شد/دولت صنعا مطالبات مردم را تشریح کرد

تهران – ایرنا – عمان ظرف چند روز اخیر به تلاش های گسترده مستمر خود جهت تمدید آتش بس میان یمن و ائتلاف سعودی که فردا سه شنبه پایان می پذیرد، شدت بخشیده است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری دولتی یمن (سبأ)، محمد عبدالسلام رئیس هیات مذاکره کننده جنبش انصارالله و سخنگوی آن دیروز یکشنبه از رسیدن هیاتی از سوی سلطنت عمان به صنعا به منظور مشورت با جنبش انصارالله در خصوص تحولات مربوط به آتش بس خبر داد.

محمد عبدالسلام در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر با اعلام این مطلب افزود : این هیات پیشنهادهای ارائه شده از سوی نماینده سازمان ملل در زمینه حل و فصل مسائل بشردوستانه و اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

این هیات پس از ورود به صنعا یکشنبه شب با «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن دیدار کرد. المشاط در این دیدار خواستار توقف تجاوز و رفع کامل محاصره یمن از  سوی ائتلاف سعودی شد و از تلاش‌های مثبت مسقط برای کاهش رنج‌های مردم یمن و نیز تلاش برای برقراری صلح تقدیر و تشکر کرد.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن همچنین بر اهمیت برای برقراری صلحی عادلانه که حق حاکمیت و استقلال مردم این کشور را تضمین کند، تأکید کرد و گفت که برقراری آتش بس می‌بایست منجر به بهبود ملموس اوضاع اقتصادی و انسانی مردم یمن از جمله پرداخت حقوق همه کارکنان و بازنشستگان شود.

وی گفت که خواسته مردم یمن توقف تجاوز و رفع محاصره از کشور است و اجرای مفاد آتش بس از جمله رفع محاصره کلی از فرودگاه بین المللی صنعاء و بندر الحدیده و پرداخت حقوق کارکنان از محل درآمدهای نفت و گاز، فضای مثبتی برای صلح ایجاد خواهد کرد و نقش مهمی در کاهش رنج‌های مردم خواهد داشت.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن همچنین بر اهمیت انجام اقدام‌های اعتماد ساز و متناسب با روح صلح از سوی ائتلاف سعودی به رهبری آمریکا تأکید کرد و گفت توسل آنها به محاصره که جنایتی جنگی و ضد بشری است کاملا با ملزومات صلح منافات دارد.

به نوشته پایگاه العربی الجدید، تا کنون هیچ گونه موضع رسمی از سوی هیات عمانی صادر نشده است اما به گزارش خبرگزاری رسمی عمان، سفر این هیات تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و بدر البوسعیدی همتای عمانی اش طی تماس تلفنی شماری از مسائل منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام مشترک به ویژه مسائل مربوط به تلاش جهت ادامه آتش بس در یمن به منظور تقویت فرصت تحقق یافتن صلح و ثبات در یمن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

براساس این گزارش، جامعه بین الملل روی مسقط جهت رایزنی با جنبش انصارالله در راستای تلاش جهت تمدید آتش بس در یمن زیر نظر سازمان ملل بسیار متکی است, به ویژه با توجه به اینکه میانجی گری های عمان تا کنون با موفقیت همراه بوده و توانسته با رهبران جنبش انصارالله به تفاهم هایی دست یابد. مسقط هم اکنون مقر هیات مذاکره کننده جنبش انصارالله با ائتلاف سعودی به شمار می رود.

به پیشنهاد سازمان ملل متحد یک آتش بس دوماهه از دوم آوریل (۱۳ فروردین) در یمن برقرار شد که از مهمترین مفاد آن ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و اجازه دو پرواز رفت و برگشت هفتگی از فرودگاه صنعاست؛ اما این آتش بس تاکنون صدها بار توسط ائتلاف متجاوزان نقض شده است.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد برای تمدید دوباره آن، برای دو ماه دیگر تمدید شد. این آتش بس فردا سه شنبه ۱۱ مرداد ماه به پایان می رسد.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha