۶ تیر ۱۳۹۴، ۱۰:۳۸
کد خبر: 81660874
T T
۰ نفر
عربستان مانع فرود هواپیمای حامل هیات انصار الله در صنعا شد

تهران- ایرنا- یك مقام فرودگاه بین المللی صنعا روز گذشته گفت: عربستان مانع فرود هواپیمای عمانی حامل هیات شركت كننده انصارالله در مذاكرات ژنو در فرودگاه بین المللی صنعا شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن ( سبا) این منبع افزود:عربستان با رهگیری هواپیمای عمانی حامل هیات انصار الله وچند تن از مجروحان انفجارهای مساجد بدر والحشوش در صنعا ،مانع فرود این هواپیما در صنعا شد.

وی ادامه داد: عربستان 10 دقیقه قبل از فرود هواپیمای عمانی در فرودگاه صنعا در آسمان استان مارب در شمال صنعا اقدام به رهگیری این هواپیما ومخالفت با فرود آن كرد.

به گفته این منبع، هواپیمای مذكور دارای مجوز پرواز از مسقط پایتخت عمان و فرود در فرودگاه صنعا می باشد اما تا این لحظه دلایل رهگیری این هواپیما توسط عربستان مشخص نشده است.

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله یمن در صفحه شخصی خود در فیسبوك نوشت، هواپیمای حامل هیئت انصار الله متشكل از 20 تن از اعضای این جنبش واعضای حزب كنگره سراسری مردمی ودیگر احزاب شركت كننده در مذاكرات ژنو بعد از ظهر روز گذشته مسقط را به مقصد یمن ترك كرد كه با مخالفت عربستان با فرود آن در صنعا مواجه شد.

جنبش انصار الله ،عربستان را مسئول ممانعت از فرود هواپیمای عمانی حامل اعضای هیئت خود پس از ورود به آسمان یمن در استان مارب واجبار آن به بازگشت به سلطنت عمان می داند.

انصار الله تاكید كرد این هواپیما دارای مجوز پرواز وفرود بوده است.

عربستان تاكنون هیچ واكنشی به این مسئله نشان نداده است.

مذاكرات یمنی - یمنی كه نیمه ژوئن جاری در ژنو برگزار شد بدون دستیابی به هرگونه توافق با هیئت ریاض درباره برقراری آتش بس به پایان رسید.

پیش از این عربستان همچنین در عزیمت هیات انصارالله برای گفت وگوی یمنی - یمنی در ژنو كه به دعوت سازمان ملل انجام شده بود كارشكنی كرد و این هیات با تاخیر 24 ساعته به ژنو رسید.

عربستان همچنین بدون هیچ توجیه قانونی و بین المللی دیگری مانع از فرود هواپیمای هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای رساندن كمك غذایی و دارویی به مردم جنگ زده یمن شده بود.

خاورم** 1453**1566
۰ نفر