"ائتلاف عربستان" و "انصارالله یمن" در آستانه توافق صلح

تهران-ایرنا- دو منبع در انصارالله یمن اعلام کردند ائتلاف عربستان و انصارالله یمن در آستانه توافق صلح قرار دارند که می‌تواند سعودی‌ها را از یک جنگ بسیار پرهزینه خارج کرده و به بحران انسانی در یمن خاتمه دهد.

به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از "رویترز" دو مقام اگاه در انصارالله یمن گفتند: مذاکرات میان ائتلاف سعودی و انصارالله یمن بر سر اتمام محاصره بنادر این کشور و فرودگاه بین المللی صنعا و همچنین موافقت انصارالله با مذاکرات صلح متمرکز شده است. 
عبدل الملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن پس از دیدار یک هیات عمانی از صنعا در ماه جاری موافقت کرد پس از لغو محاصره یمن و همگام با پیشنهاد مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل، این گروه فورا وارد مذاکرات آتش بس با عربستان شود. 
یک مقام در عربستان سعودی گفت: ریاض از این توافق استقبال می‌کند اما به تضمین بیشتر از سوی عمان و ایران نیاز دارد. 
در صورت توافق آتش بس میان ائتلاف عربستان و انصارالله یمن، این اولین موفقیت تلاش‌های سازمان ملل برای پایان جنگ در یمن پس از توقف مذاکرات صلح در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. 
این تحول همچنین یک امر مثبت برای دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا محسوب می‌شود و به کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان کمک خواهد کرد. 
محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: ما خواهان تضمین دسترسی به فرودگاه صنعا و بنادر حدیده بدون شرایط غیر ممکن یا اقدامات دیگر که محاصره را به شکل دیگری ایجاد کنند، هستیم. پس از آن، ما وارد مذاکرات یک آتش بس جامع که به صورت واقعی به تجاوزها خاتمه دهد، خواهیم شد. این آتش بس نباید یک صلح شکننده باشد و باید شامل خروج نیروهای خارجی از یمن برای آماده‌سازی شرایط انجام مذاکرات سیاسی باشد.  
عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند. 
نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha