بومی سازی تولیدات پتروشیمی به استقلال صنعتی کشور کمک می‌کند

شیراز-ایرنا-مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های توسعه در راستای بکارگیری توان داخلی و بمنظور گذر از مرحله تحریم و کسب استقلال ایران اسلامی تأکید کرد و گفت:یکی از راهکارهای موفقیت در این عرصه مشارکت دادن شرکت های  پتروشیمی در مسیر ساخت محصولات تولید داخل است.

به گزارش ایرنا ، روابط عمومی پتروشیمی شیراز روز شنبه به نقل از امین امرایی مدیر عامل این شرکت اعلام کرد:  رسیدن به خودکفایی و حمایت از تولیدات داخلی از تاکیدات مقام معظم رهبری و در راستای قوی تر شدن اقتصاد کشور است که باید به عنوان فصل الخطاب فعالیت های صنعتی و اقتصادی همواره مورد توجه باشد.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شیراز در دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست ها در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت گفت: بخش عمده‌ای از ارزش افزوده ایجاد شده در مجتمع های پالایشی و پتروشیمی  ناشی از فرآیندهای تحت کاتالیستی است و به همین منظور نیز انتخاب و استفاده فرایند  مناسب از مهمترین عوامل ایجاد ارزش افزوده  پایدار در این صنعت خواهد بود.

وی اضافه کرد: تاکید بر تولید و بومی سازی تولیدات بخشی از زنجیره ارزش است که مسوولان و مدیران صنعتی کشور نیز بر آن تاکید دارند و در این میان بنگاه های اقتصادی صنعت پتروشیمی و صنایع  پالایشگاهی می توانند؛ در تعامل با شرکت های توانمند دانش بنیان داخلی، برنامه ریزی و اقدامات لازم را به منظور تامین و تولید محصولات مورد نیاز خود داشته باشند.

دکتر امرایی اضافه کرد: پتروشیمی در سال های اخیر متاثر از سیاست های جهانی شدن  و همچنین  ادغام زنجیره های تامین، تولید و فروش  بوده است. در واقع پراکندگی منابع تولید شامل مواد اولیه، سرمایه های انسانی و مالی، تکنولوژی در مناطق مختلف از یک سو و از سوی دیگر بلوغ صنعتی کشور  و شرکت های دانش بنیان  در عرصه صنعت پتروشیمی سبب شده است که در سال های اخیر همکاری های بین المللی بین کشورمان  و شرکت های دانش بنیان  جهت دستیابی به مزیت مضاعف و تواما افزایش سهم بازار در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بومی سازی تولیدات مورد مصرف در صنایع کمتر از دو دهه قبل از سوی شرکت نفت و گاز سرو با تأمین مواد مورد نیاز کشور آغاز گردید افزود:‌ شروع کار این شرکت در صنعت پتروشیمی با مشارکت فنی، مهندسی شرکت پتروشیمی شیراز در ساخت نخستین محصولات از  گاز طبیعی با بخار آب و بارگذاری آن در سامانه  اولیه این شرکت بوده است.

لازم به ذکر است شرکت نفت و گاز سرو در حال حاضر توانسته است قابلیت تأمین بخش عمده ای از نیازهای صنایع پتروشیمی را در خود ایجاد نماید و کشور را از واردات این کالاهای استراتژیک به میزان قابل توجهی بی نیاز سازد.

همچنین در این همایش اطلاعات تخصصی بکارگیری محصولات شرکت نفت و گاز سرو در واحد متانول شرکت پتروشیمی شیراز توسط  دکتر زارعی کرد شولی ارائه شد.

دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت با رونمایی از سه محصول محصول ساخت ایران‌ برگزار شد. هم اکنون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌توانند بدون نیاز به واردات این محصولات به مسیر خود ادامه دهند. 

 در این مراسم که با حضور جمعی از مدیران و فعالان فناور صنعت نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد، دستاوردهای ایران‌ ساخت و فناوری‌های بومی این حوزه معرفی شدند. بر این اساس، نسل جدید کاتالیست‌های سنتز متانول، پری ریفرمینگ، فرمالدهید تولیدشده توسط شرکتهای دانش بنیان نفت و گاز  ، به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تحویل داده می شود.

ایران با تولید ۱۴ میلیون تن متانول در سال، نقشی مهم در منطقه ایفا می کند و با رسیدن به سهم ۲۲ میلیون تن به یکی از تعیین کنندگان کلیدی تبدیل خواهد شد که برای استمرار حرکت در این مسیر، تولید محصولات نقشی مهم و کلیدی ایفا می کنند.

 با شناخت این نیاز و در اختیار قرار دادن محصولات ایران ساخت به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ایران را در خودکفایی و رسیدن به جایگاه برتر در تولیدات منطقه و حضور در جمع برترین تولیدکنندگان این محصول راهبردی یاری کرده است و اکنون با شناخت نیازهای این صنعت و با تکیه به دانش و توانمندی داخلی، علاوه بر این سه محصول  ایران ساخت جدید، تولید دیگر محصولات  مهم و راهبردی و بهینه‌سازی مواد موجود در دستور کار تحقیق و توسعه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha