ایران در کنار ۳ کشور تولیدکننده کاتالیست‌های پتروشیمی قرار گرفت

تهران- ایرنا- یک مجتمع صنعت پتروشیمی برای نخستین بار در کشور با کاتالیست‌های تماما ساخت ایران، راه‌اندازی شد و به این ترتیب ایران در کنار سه کشور تولیدکننده این محصولات با توان داخلی قرار گرفت.

کاتالیست به عنوان یکی از کالاهای دانش بنیان و فوق راهبردی در حوزه پتروشیمی، پالایش و فولاد به شمار می آید که در ٢ دهه اخیر با برنامه‌ریزی انجام شده، این کالا در اولویت های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توانمندسازی بخش ایران ساخت قرار گرفت.  

صنعت دانش بنیان کاتالیست ایران در هفته گذشته یکی از نقاط درخشان خود را شاهد بود و برای نخستین بار در کشور فعالیت یک مجتمع صنعت پتروشیمی با کاتالیست های تمام ایران ساخت افتتاح و راه اندازی شد،

طرح  پتروشیمی مسجد سلیمان یکی از طرح های حائز اهمیت صنعت پتروشیمی شناخته می شود که هفته گذشته توسط رییس جمهوری افتتاح شد.

این طرح از ظرفیت تولید روزانه ۳ هزار و ۲۵۰ تن اوره، برخوردار است و سالیانه مبلغ ۲۶۸ میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد،  نقطه حائز اهمیت آن استفاده کامل از کاتالیست های ایران‌ساخت است که تا پیش از تنها در حد یک یا دو کاتالیست ایران‌ساخت در فرآیندهای پتروشیمی استفاده می شد اما در این طرح از ۸ کاتالیست ایرانی تولیدی شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو به حجم ۳۴۴ متر مکعب و به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار استفاده شد.

طبق گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با این توانمندی ایجادشده توسط این شرکت دانش‌بنیان ایران به عنوان یکی از سه کشوری شناخته می شود که توانایی تولید تمامی کاتالیست های مورد نیاز در فرآیند تولید اوره و آمونیاک را دارد. کاتالیست های تامین شده از سوی این شرکت دانش بنیان شامل کاتالیست های هیدروژناسیون گوگرد، سولفورزدایی، ریفرمینگ اولیه با بخار آب، ریفرمینگ ثانویه، کاتالیست های شیفت دما بالا و دما پایین، کاتالیست متانیشن و کاتالیست حذف هیدروژن است.

از مهم ترین مزایای بومی سازی کالای فوق راهبردی و دانش بنیان کاتالیست، علاوه بر اشتغال زایی و صرفه جویی ارزی، عدم وابستگی به کشورهای خارجی در شرایط تحریم ظالمانه و دسترسی به خدمات فنی و مهندسی است که تداوم تولید محصولات پتروشیمی و پالایش و فولاد کشور را تضمین می کند.

طبق گزارش های وزارت نفت، در بخش پتروشیمی و پالایشی از ۸۵ نوع کاتالیست به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار در سال، تاکنون ۳۰ نوع کاتالیست داخلی‌سازی شده است و طبق پیش بینی ها تا پایان سال تا ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی از محل بومی سازی این کالای حیاتی در کشور را شاهد می‌شویم.

همچنین در بخش دیگر یعنی صنعت فولاد نیز دانش‌بنیان ها خوش درخشیدند و  نیاز تمام کاتالیست های مصرفی این صنعت نیز با همت آنها به طور کامل بومی سازی شد و از واردات کالا بی نیاز شدیم، به طوری که تا قبل از سال ۱۳۹۷ حجم واردات کاتالیست های فولادی بالغ بر ۱۸ میلیون دلار بوده است.

اما کاتالیست به عنوان قلب واحدهای صنعتی شناخته می شود که بدون حضور آن تولید محصولات صادراتی چون اوره، آمونیاک و متانول عملا امکانپذیر نبوده نیست و عدم تامین این کالا می تواند مشکلات عمده فنی، اقتصادی و حتی بحران سیاسی را برای کشورهایی مانند ایران که سرمایه های عظیم نفت و گاز را دارا هستند، ایجاد کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha