تقويت جايگاه ايران در جمع توليد كنندگان كاتاليست هاي پتروشيمي

تهران- ايرنا- جايگاه ايران در جمع توليدكنندگان كاتاليست هاي استراتژيك صنعت نفت با رونمايي از دو كاتاليست جديد پر مصرف در صنايع پتروشيمي تقويت شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، در حاشيه برگزاري بيستمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي، شركت دانش بنيان توسعه صنايع نفت و گاز سرو، از دو كاتاليست جديد پر مصرف در صنايع پتروشيمي رونمايي كرد.

كاتاليست ريفرمينگ ثانويه در چرخه توليد آمونياك و كاتاليست اتوترمال در چرخه توليد متانول با توسط شركت صنايع نفت و گاز سرو و مشاركت شركت پتروشيمي رازي در سال جاري صنعتي و بومي سازي شد و قرار است اين محصولات در تير ماه سال جاري در راكتور پتروشيمي رازي بارگذاري شود.

با بومي سازي اين محصولات كه در راستاي تكميل زنجيره تامين فرآيند توليد محصولات پتروشيمي است، سالانه از خروج حدود دو ميليون دلار ارز از كشور جلوگيري خواهد شد كه اين رقم با راه اندازي طرح هاي پتروشيمي توليد متانول و آمونياك افزايش خواهد يافت.

علاوه بر اين در حاشيه اين نمايشگاه از كتاب تخصصي راهنماي كاربردي توليد اسيد سولفوريك، اولئوم و عوامل سولفوردار كننده رونمايي شد.

در سال گذشته كاتاليست مربوط به فرآيند توليد اسيد سولفوريك نيز توسط اين شركت، صنعتي و بومي سازي شد.

شركت نفت و گاز سرو تاكنون موفق به بومي سازي بيش از 20 نوع كاتاليست پر مصرف صنايع فولاد، پتروشيمي و پالايش كشور شده كه اين امر با تكيه بر دانش و تخصص دانشمندان ايراني انجام گرفته است.

بيستمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي صبح روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور يكهزار و 800 شركت از ايران و 29 كشور آغاز به كار كرد.

اين نمايشگاه با شعار «تقويت ساخت داخل با اتكا بر اصول اقتصاد مقاومتي» كار خود را آغاز كرده است.

در اين دوره از نمايشگاه، بيش از يك هزار و ٢٠٠ شركت داخلي و ٦٠٠ شركت خارجي از ٢٩ كشور در فضايي به وسعت ٥٠ هزار مترمربع، دستاوردهاي خود را در معرض ديد كارشناسان، متخصصان، صنعتگران و ديگر علاقه مندان به اين صنعت قرار خواهند داد.

در اين دوره از نمايشگاه، شركت هايي از كشورهاي فرانسه، بلژيك، انگلستان، سنگاپور، موناكو، كره جنوبي، اوكراين، اسپانيا، اتريش، چين، قزاقستان، سوئيس ، ايتاليا، آلمان، امارات متحده عربي، هند، تركيه و روسيه شركت خواهند كرد.

همچنين هيات هايي از برخي كشورها مانند لهستان و نروژ در اين دوره از نمايشگاه حضور مي يابند.

اقتصام(3) ** 2022 ** 1071**1429

سرخط اخبار اقتصاد