بازخوانی نظر رئیس دستگاه قضا درباره تناسب جرم و مجازات

تهران- ایرنا- رئیس قوه قضائیه در ماه‌های گذشته طی نشستی در دادگاه انقلاب اسلامی تهران خطاب به قضات بر تناسب جرم و مجازات تاکید کرده بود.

به گزارش شامگاه دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضائیه،  حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ماه‌های گذشته طی نشستی در دادگاه انقلاب اسلامی تهران خطاب به قضات گفت: اگر بتوانیم مسائل را آنگونه که هست ببینیم نه زیادتر و نه کمتر، و آنگونه که لازم است با آن برخورد کنیم نه زیادتر و نه کمتر، هم به عدالت رفتار کرده‌ایم و هم توفیقمان بیشتر خواهد شد؛ اگر با مسائل بیشتر از آنچه که هست برخورد و مجازات کنیم و یا کمتر برخورد کنیم اثر سوء دارد.  

وی با تاکید بر اینکه مجازات باید متناسب با جرم باشد، تصریح کرد: مجازات باید با متهم یا مجرم، شخص فاعل، نوع کار و آثاری که از کار پیش می‌آید و اثر سوئی که در جامعه دارد، تناسب داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اظهار داشت: در برخی موارد ما فقط به فاعل نگاه می‌کنیم بدون اینکه به نوع فعل و به اثرات فعل توجه کنیم در این صورت‌ یا مجازات سنگین یا تخفیف زیاد می‌دهیم؛ چراکه فقط به فاعل نگاه کرده‌ایم. یا بعضی وقت‌ها به فعل نگاه می‌کنیم. باید در این زمینه برنامه ریزی صورت گیرد و اگر لازم است یک دستورالعمل در باب تناسب جرم و مجازات تهیه شود.  

رییس قوه قضائیه تصریح کرد: یک متهم در دادگاه بدوی به عنوان مثال ۱۰ سال حبس مجازات می‌گیرد و در دادگاه تجدیدنظر دو سال حبس تایید می‌شود. اگر چه از نظر قانون اشکالی ندارد و می‌بینیم در قانون برای این جرم تا ۱۰ سال پیش بینی شده و تشخیص دادگاه بدوی هم اشکالی نداشته و دادگاه تجدیدنظر هم تشخیص داده که تخفیف دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha