حضور روسای قوا در بین مردم محبت‌آفرین و روحیه‌بخش است 

تهران- ایرنا- امام جمعه موقت تهران گفت: حضور روسای قوا در بین مردم که به صورت صمیمی و بی‌تکلف انجام می‌شود، محبت‌آفرین، روحیه‌بخش، پیش‌برنده و تسهیل‌کننده است و ستاد و صف را به هم نزدیک می‌کند.  

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی‌اکبری» امروز (جمعه) در خطبه‌های نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران افزود: جریان حضور مردمی روسای قوا و بدنه آنها، کاری بسیار پسندیده است که موافق سیره نبوی و علوی در مدیریت بوده و مورد تاکید امامین انقلاب است.

وی با بیان اینکه وجود فاصله و شکاف بین مسوولان و مردم، خواست شیاطین است،  خاطرنشان‌کرد: رویکرد عدالت‌خواهی و فسادستیزی که در قوای سه‌گانه شاهدیم، فرصتی بسیار مغتنم و فرصتی طلایی برای پیگیری یکی از اصلی‌ترین آرمان‌های نظام اسلامی است. 

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: امروز بسیاری بخشنامه‌ها و رویه‌ها، منشاء بروز فسادها و بی‌عدالتی‌ها در کشور است و از مجلس و دولت انتظار می‌رود مراقبت کرده و به اصلاحات لازم بپردازند. 

وی تصریح‌کرد:‌ وحدت قوا در پیگیری اهداف عالی نظام و شکستن شاخ غول گرانی بسیار مهم است.  

حجت‌الاسلام حاجی‌علی‌اکبری در ادامه اظهار داشت: در ۲۰ ماه گذشته که در تهران نماز جمعه نداشتیم، حوادث تلخ و شیرین زیادی را شاهد بودیم که از آن جمله پیروزی ملت در برابر فتنه‌های گوناگون قابل اشاره است. در این مدت کرونا آسیب‌های زیادی به اقتصاد و زندگی مردم، همچنین مسائل اجتماعی و فرهنگی وارد کرد و تلخ‌تر از آن از دست رفتن روزانه جان صدها نفر از مردم بود.  

امام جمعه موقت تهران ادامه‌داد: همچنین در ۲۰ ماه گذشته شاهد جنایت آمریکایی‌ها در تشدید تحریم‌ها بودیم که در جریان مبارزه با کرونا نیز مشاهد شد. کم‌تدبیری‌هایی را شاهد بودیم که دشواری‌های فراوانی را به وجود آورد، همچنین در این مدت جنگ رسانه‌ای و نبرد ادراکی و شناختی از سوی دشمن به امت ما تحمیل شد. 

وی خاطرنشان‌کرد: با این وجود، به لطف خدا و رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب، ملت ما با نجابت و شکیبایی در برابر دشمنان، گرفتاری‌ها و بی‌تدبیری‌ها سربلند بیرون آمد و زیباترین صحنه‌ها را در رزمایش مواسات، کمک‌ها مومنانه، خدمت به برادران و خواهران ایمانی و غیره شاهد بودیم.  

حجت‌الاسلام حاجی‌علی‌اکبری با اشاره به اینکه در این مدت مساجد، حسینیه‌ها و مصلی‌ها در اختیار ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار گرفت، تاکید کرد: ‌۲۰ ماه است که کادر خدمات و پزشکی سلامت در صف مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند و در این راه سختی‌ها و ناملایمات زیادی متقبل شده و حتی شهید دادند که از آنها صمیمانه سپاسگذاری می‌کنیم و باید گفت «این ملت شایسته بهترین تکریم‌هاست».  
  
آمریکا راهی جز ترک غرب آسیا ندارد  

وی در ادامه با اشاره به برخی از مهمترین حوادث جهان و منطقه در ۲۰ ماه گذشته، تصریح‌کرد: مجموعه این حوادث، حکایت از شکست دشمنان اسلام و در صدر آنها آمریکا و رژیم اشغالگر قدس دارد. 

خطیب جمعه تهران بیان‌داشت: آمریکایی‌ها با شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری و رفتارهای عجیب و غریب در پسا انتخابات، شکست بدی را در داخل متقبل شدند و در جریان منطقه غرب آسیا نیز یک شکست راهبردی به آنها تحمیل شد.  

وی افزود: این هزیمت از ترور بُزدلانه  سردار شهید سلیمانی آغاز شد، در جریان عین‌الاسد و اخراج آمریکایی‌ها از عراق ادامه یافت و امروز چاره‌ای جز خروج از این کشور ندارند.

حجت‌الاسلام حاجی‌علی‌اکبری ادامه‌داد: در مساله لبنان نیز شاهد فتنه‌های آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بودیم و رژیم صهیونیستی هزیمت در جریان سیف‌القدس و نبرد ۱۲ روزه را تجربه کرد و به‌تازگی شاهد فعالیت ناتوی عربی در جریان تجاوز به یمن بودیم.  

وی گفت: آخرین حلقه از این شکست‌های زنجیره‌ای استکبار در افغانستان بود که بزرگترین لشگرکشی آمریکا از زمان تاسیس آن در ۲۰۰ سال گذشته به شمار می‌رفت و فرار بزدلانه‌شان از افغانستان را پس از ۲۰ سال تجاوز و کشتار شاهد بودیم.  

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد:‌ مثلث عبری- عربی- غربی دست از فتنه برنخواهد داشت که از آن جمله تحریک صهیونیست‌ها در مرزهای شمالی کشور، حوادث اخیر لبنان و تعرض به نماز جمعه‌ها در افغانستان در دو هفته پیاپی قابل اشاره است و ادامه حضور جریان استکبار توسط دواعش پلید محسوب می‌شود.  

وی بیان‌داشت:‌ از مسوولان فعلی افغانستان، پیگیری این جنایت‌ها و مراقبت از جان مردم را خواستاریم.

حجت‌الاسلام حاجی‌علی‌اکبری تاکید کرد: امروز آمریکا با هشت تریلیون دلار هزینه‌کرد و کشته‌های زیاد باید از منطقه بیرون برود و به آنها اعلام می‌کنیم حتی اگر ۸۰۰ تریلیون دلار هم هزینه کنند، راهی جز ترک غرب آسیا نخواهند داشت و تداوم حضور جز به تسریع افول‌شان نخواهد انجامید. 

امیدآفرینی در جامعه با استقرار دولت سیزدهم 

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان‌کرد: در ماه‌های گذشته در داخل کشور نیز شاهد تحولات و پیروزی‌های بزرگی از جمله خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان و افزایش توان بازدارندگی از سوی نیروهای مسلح، شکل ‌گیری یک مجلس انقلابی با یک رییس جهادی، تداوم رویکرد تحولی و انقلابی قوه قضائیه پس از ۲ سال طرح تحول با حضور رییس جدید، بودیم.

وی اضافه‌کرد: تشکیل دولت مردمی انقلابی که به‌خصوص در ۲ ماه گذشته از روی کار آمد دولت سیزدهم امیدهای زیادی در سطح جامعه از جمله با اجرای واکسیناسیون عمومی و مهار کرونا برانگیخته شد، حضور شهردار جدید انقلابی در تهران و به‌تازگی معرفی رییس جدید صدا و سیما که امید می‌رود رویکرد انقلابی این سازمان تقویت شود، از جمله دیگر تحولات بزرگ ماه‌های اخیر کشور است. 

وی خاطرنشان‌کرد: در ستاد نماز جمعه تاکنون بیش از ۶ هزار مساله شناسایی و پیش از تشکیل دولت جدید ارائه شد که مورد موافقت آیت‌الله رییسی نیز قرار گرفته است و این ستاد به عنوان یک سامانه دائمی مطالبات مردمی فعالیت خواهد کرد.

 امت اسلام باید دارای مرزبندی روشن با جریان کفر باشد 

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌ نخست با تبریک ایام پرفروغ و پرنور ولادت با سعادت پیامبر اعظم(ص) و امام صادق (ع) و هفته وحدت، اظهار داشت: پیامبر عزیز ما برای ساخت امت اسلامی سه راهبرد اساسی را در نظر داشت؛ نخست اینکه امت اسلامی باید در برابر جریان کفر دارای مرزبندی مشخص با رویکرد قوت، عزت و شدت باشد تا هویت مسلمانان از دست‌اندازی جریان کفر، صیانت شود. راهبرد دوم ایشان، ‌محبت و وحدت و عاطفه درونی امت در ارتباط امت اسلامی با یکدیگر است. 

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری در تبیین سومین راهبرد بیان‌داشت: راهبرد سوم این است که صفوف و نماد وحدت و قوت جامعه اسلامی باید بر مدار ذکر الهی و یاد خدای متعال و بر مدار بندگی حق به صورت جمعی باشد. 

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه هر سه راهبرد در آخرین آیه سوره مبارکه فتح آمده است، افزود: در این آیه بسیار جذاب قرآن کریم که با نام دل آرای پیامبر اعظم نشانه‌گذاری شده است، این آیه نورانی به زیبایی امت اسلامی را ترسیم کرده است. 

وی ادامه‌داد: این آیه امت را در نسبت با امامش تعریف می‌کند و پیامبر اعظم را به عنوان نماد اصلی امت که پیامبر خدای متعادل است، معرفی می‌کند و امت را در نسبت با آن حضرت صمیمانه و بسیار لطیف معرفی می‌کند و بلافاصله نسبت امت با جریان کفر و بعد نسبت درونی امت با یکدیگر را معرفی می‌کند. 

حاج‌علی‌اکبری اضافه‌کرد: سیمای عمومی امت هم این مساله اتصال صفوف امت در مقام بندگی و تسلیم در پیشگاه پروردگار متعال و عزیز است که همه ساجد و راکع و در جستجوی رضوان الهی و فضل پروردگار متعال هستند. 

وحدت در امت اسلامی یک راهبرد و بنیاد است 

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان‌کرد: مساله وحدت در میان امت اسلامی مساله سطحی، یک روش و یک تاکتیک نیست، بلکه یک راهبرد، مبنا و بنیاد است. مهمترین مساله در میان امت اسلامی اتحاد صفوف، جان‌ها، دل‌ها و اندیشه‌های آنها است که از آن در یک کلمه به عنوان اخوت تعبیر می‌شود. 

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری گفت: خداوند متعال این رابطه را میان مومنان برگزار کرده و از آنها می‌خواهد که این رابطه با سازگاری، بردباری، محبت و دوستی حفظ و صیانت کنند. مشکلات درونی باید به دست خود امت اسلامی به صورت داخلی حل و فصل شود. سلیقه‌ها و دیدگاه‌های مختلف در ساحت پیامبر اعظم و در محیط عمومی امت به صورت داخلی حل و فصل می‌شود. 

امام جمعه موقت تهران افزود: این درخواست صریح خداوند متعال از زبان پیامبر عزیز است یعنی هم در بیان سیره و اخلاق نبوی، مساله رحمت درونی امت، چسبندگی درونی امت و اینکه مردم در امت اسلامی پشتوانه یکدیگرند، حامی و دل‌داده و هوادار یکدیگر هستند و کسی از آنها در مشکلات تنها نمی‌ماند، وجود دارد. 

وی با تاکید بر لزوم توجه به مقوله وحدت درونی امت اسلامی، اظهار داشت: وقتی ببینیم دشمنان برای استحاله هویت امت اسلامی هر روز برنامه تازه‌ای دارند، معلوم می‌شود این همه تاکید اولیای خداوند و این همه تاکید پیامبر اعظم و قرآن کریم به چه دلیل است. بنابراین مساله وحدت و مساله اتصال ایمانی و اخوتی امت، مساله اساسی است و پشتوانه این وحدت، مساله تقوا است. این خیر بزرگ و این کلید حل همه مشکلات امت، پشتوانه درونی می‌خواهد و آن پشتوانه تقوا است. 

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان‌کرد: این وحدت نیازمند پشتوانه است و در معرض آسیب‌ها و خطرات قرار دارد بزرگترین خطر خواهش‌های نفسانی است که اختلاف تولید می‌کند. 

حاج‌علی‌اکبری تصریح‌کرد: حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه فرمودند «آن چیزی که امت را به جان هم می‌اندازد خواهش‌های نفسانی است»، این نفسانیات، تعصبات جاهلی، قوم‌گرایی و اصرار بر سلیقه‌ موضوعاتی هستند که امت را به جان هم می‌اندازد و چیزی که این را مهار می‌کند تقوا است. 

وی بیان‌داشت: جریان نفاق به نیابت از کفر نقاب‌دار در متن امت اسلامی دائما درصدد طراحی و توسعه و تولید فتنه برای به جان هم انداختن مومنان است و در این جریان شیاطین همه سرمایه خودشان را به میدان می‌آورند و دست به دست هم می‌دهند. شناسایی جریان نفاق، مراقبت از حضور نفوذی‌ها هم نیاز به بصیرت دارد و این بصیرت حاصل تقوا است. 

ایران، پرچم‌دار وحدت امت اسلامی در سراسر عالم 

امام جمعه موقت تهران ادامه‌داد: جمهوری اسلامی ایران عزیز ما بر اساس طبع محمدی خود از آغاز تاسیس تاکنون مساله وحدت و وحدت درونی امت اسلام را در دستور کار ویژه خود قرار داد و با راهنمایی امام راحل و امام حاضر، دو امام و پیشوای عزیز نهضت این خط را دنبال کرده و پرچمدار وحدت امت اسلامی در سراسر عالم است. 

وی گفت: خداوند تبارک و تعالی با تعبیه نماز جماعت و جمعه و تعبیه مسجد در متن امت اسلامی، مسجد، خانه خود و نماز جماعت و نماز جمعه را مرکز اصلی اتصال صفوف توحیدی مومنان قرار داد و این همان تعبیه الهی و ابتکار ارجمندی است که اسلام عزیز به‌کار گرفت تا در متن امت اسلامی دائماً وحدت تولید، پاسداری و تقویت شده و برادری و اخوت تعمیق، ترویج و نگهداری شود. 

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری افزود: امروز ما در حال و هوای ماه ربیع‌المولود قرار داریم که جامعه و امت اسلامی ما در فضای یاد پیامبر اعظم، مشام جانش معطر است و فضای عمومی امت چنین حال و هوایی دارد و ربیعی و بهاری است. علاوه بر مساله تولد پیامبر اعظم و امام صادق(ع)، تولد مسجد و نماز جمعه هم در ماه‌ربیع است و مانند فردا روزی، پیامبر عزیز ما نخستین نماز جمعه را خواند و این هدیه بزرگ را به امت اسلامی تقدیم کرد و این امانت را پیش ما گذاشت. 

وی اضافه‌کرد: همچنین تا ۲، سه روز قبل اولین مسجد یعنی مسجد قبا را بنیانگذاری کرد. بعد از ورود به مدینه و قبل از ورود به یثرب، در محله قبا اقامت کوتاهی داشت و نخستین کاری که انجام داد این بود که در آنجا مسجد تاسیس کرد و وقتی که به سمت مدینه حرکت کرد در محله بنی سالم روز شانزدهم ماه ربیع‌الاول، اولین نماز جمعه را همراه با همراهان و مستقبلین برگزار کرد و خطبه خواند و این عطیه الهی را در اختیار امت قرار داد. 

خطیب جمعه تهران با قدردانی از همه ائمه جمعه و نمازگزاران، گفت:‌ گاهی ما تا ۷۰۰ نماز جمعه در ایام کرونا داشتیم، اما به دلیل اینکه پروتکل‌ها خوب رعایت شد هیچ تذکری نداشتیم، البته گاهی هم تعداد برگزاری نمازهای جمعه هماهنگ با جریان پیک های کرونا از ۸۸۰ به ۱۵ نماز رسید. 

حاج‌علی‌اکبری افزود: خداوند متعادل را شاکریم، از ستاد ملی هم تشکر می‌کنیم که اجازه برگزاری نماز جمعه را داد، از امام جمعه عالی‌قدر تهران و رهبر عزیز و حکیم‌مان که مجوز آغاز نماز جمعه را به همه ما دادند هم قدردانی می‌کنیم.

وی اضافه‌کرد: خداوند تبارک و تعالی را به حق پیامبر اعظم و این روزهای خدایی سوگند می‌دهیم توفیق تداوم این نعمت بزرگ را به همه ما کرامت فرمایند، این ویروس منحوس و بیماری وحشی را از امت اسلامی و جامعه بشریت و جامعه ما دور فرمایند، بیماران ما را شفا کرامت فرمایند و درگذشتگان ما غریق رحمت خود و به خانواده‌های آنها صبوری کرامت فرمایند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha