ناسا ماموریت خود را برای بازدید از ۸ سیارک مرموز آغاز کرد

تهران- ایرنا- فضاپیمای لوسی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) راهی ماموریت ۱۲ ساله خود برای بازدید از هشت سیارک مرموز شد که گفته می‌شود اجرام ابتدایی تشکیل دهنده منظومه شمسی هستند.

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، فضاپیمای لوسی ساعت ۵:۳۴ بامداد  دیروز شنبه به وقت منطقه شرقی آمریکا توسط موشک اطلس پنج شرکت «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی» از مجتمع ۴۱ در ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد.

هدف از این ماموریت ۱۲ ساله، دستیابی به درک بهتری از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی است آغاز کرد. این فضاپیما قرار است به بررسی سیارک‌ هایی بپردازد که در مدار مشتری قرار دارند. لوسی اولین فضاپیما با انرژی خورشیدی بوده که قرار است تا این حد از خورشید فاصله بگیرد.

لوسی با طی مسافت حدود ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کیلومتر در مجموع به بررسی هشت سیارک خواهد پرداخت. قرار است این فضاپیما، هشت سیارک‌ انتخاب شده برای این ماموریت را با توجه به اندازه آنها از فاصله ۴۰۰ تا ۹۵۰ کیلومتری و با سرعت حدود ۲۴ هزار کیلومتر بر ساعت بررسی کند.

در اطراف سیاره مشتری سیارک‌ های کوچک و بزرگی جمع شدند که قدمتشان به چهار میلیارد سال پیش، یعنی ابتدای شکل‌ گیری منظومه شمسی بازمی‌گردد. محققان تصور می‌ کنند که این سیارک‌ ها در واقع باقی‌مانده‌ های مواد اولیه سازنده سیاره‌ های بیرونی مثل مشتری و زحل است. به همین دلیل ناسا تصمیم گرفته تا فضاپیمایی به این ناحیه بفرستند و این اجرام آسمانی را بررسی کند.

این اجرام که اصطلاحا «سیارک‌های تروجان» نام دارند، در دو گروه به همراه مشتری در مدارش به دور خورشید می‌ گردند. یکی از این سیارک‌ها در کمربند سیارکی اصلی بین مریخ و مشتری قرار دارد و هفت سیارک دیگر از تروجان‌ ها هستند. چهار مورد از این تروجان‌ ها هم سیستم‌ های دوتایی هستند که لوسی با یک هدف دو نشان را خواهد زد.

اسم این ماموریت را از روی فسیل معروفی که از نیاکان انسان بود، برداشتند و اسکلت این فسیل، یعنی لوسی اطلاعات بی‌نظیری از تکامل انسان در اختیارمان قرار داد. فضاپیمای لوسی درست مثل این فسیل، دانش ما را از منشا سیارات دگرگون خواهد کرد و اطلاعات جدیدی از چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی در اختیارمان قرار خواهد داد. به علاوه ممکن است این اجرام شامل ترکیبات ارگانیکی باشند که زمین اولیه را تشکیل دادند.

فضاپیمای لوسی به وزن ۸۲۱ کیلوگرم، ۱۴.۲۵ متر طول، ۲.۷ متر عرض و  ۳.۸ متر ارتفاع دارد. قطر پنل‌های خورشیدی آن ۷.۳ متر است. لوسی اولین فضاپیمایی خواهد بود که تروجان‌ های مشتری را از نزدیک بررسی و اطلاعات آن را به زمین ارسال می کند. تاکنون هیچ ماموریت فضایی دیگری در تاریخ به این تعداد مقاصد مختلف در اطراف خورشید فرستاده نشده است و لوسی اولین آنها خواهد بود. لوسی برای اولین بار تنوعی از اجرام ابتدایی منظومه شمسی را نشان خواهد داد که سیارات این منظومه را تشکیل داده اند. هزینه این ماموریت ۱۲ ساله برای ناسا ۹۸۱ میلیون دلار است. 

شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی (United Launch Alliance)، ارائه‌ دهنده خدمات پرتاب و راه‌اندازی فضاپیما به دولت آمریکا است. این شرکت به عنوان یک سرمایه‌گذاری مشترک بین سیستم‌های فضایی لاکهید مارتین و بوئینگ، دفاع فضایی و امنیتی در دسامبر ۲۰۰۶ با ترکیب تیم‌ های دو شرکت شکل گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha