فضاپیمای باری اسپیس‌ایکس به زمین بازگشت

تهران- ایرنا- فضاپیمای باری «دراگون» متعلق به شرکت فضایی «اسپیس‌ایکس» که شب گذشته از ایستگاه بین‌المللی فضایی جدا شده بود، صبح امروز(جمعه) با آزمایش‌های علمی حساس به گرانش، به زمین بازگشت.

به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه فضایی اسپیس، این کپسول با دو هزار و ۹۰۰ کیلوگرم نمونه‌ و داده‌های آزمایشات علمی و تجهیزات دیگر ساعت ۰۹:۱۲ دقیقه روز پنجشنبه به وقت منطقه‌ زمانی شرقی از ایستگاه بین المللی فضایی جدا شد و با کاهش ارتفاع مداری به سوی زمین حرکت کرد.

در حالی که کنترل مأموریت بر عهده‌ تیم کنترل زمینی در هاورتون کالیفرنیا بود، «شان کیمبرو» فضانورد ناسا هم از درون گنبد ایستگاه فضایی بین‌المللی بر این عملیات نظارت داشت تا کپسول دراگون به‌خوبی از ماژول «هارمونی» جدا شود و پیشرانه‌ های خود را روشن کند.

کیمبرو درباره‌ این عملیات گفت: از اسپیس‌ ایکس و تیم‌ های ناسا برای فرستادن این وسیله‌ نقلیه‌ باری با آزمایش‌های زیاد و غافلگیری‌هایی که برای ایستگاه داشت، تشکر کنم. محموله‌ی کپسول باری شماره ۲۳ اسپیس‌ایکس در طول یک ماه گذشته، وقت زیادی از خدمه‌ ایستگاه را به خود اختصاص داد و ما مشتاقانه منتظر شنیدن نتایج آزمایش‌های انجام شده هستیم. امیدوارم محموله سفری مطمئن به زمین داشته باشد.

کپسول باری دراگون پس از جدا شدن از ایستگاه بین المللی فضایی به فاصله‌ ایمن از ایستگاه رفت و با چند بار روشن کردن موتورها مسیر زمین را پیش گرفت. سرانجام در ساعت ۲۲:۵۹ دقیقه به وقت منطقه‌ زمانی شرقی این فضاپیما به صورت ایمن در آب‌ های سواحل فلوریدا فرود آمد.

کپسول بازیابی شده‌ دراگون به مرکز پردازش ایستگاه فضایی ناسا که در مرکز فضایی کندی و با فاصله‌ کمی از محل فرود قرار گرفته، منتقل می‌ شود. ناسا اعلام کرد، این فاصله‌ کوتاه انتقال برای این محموله‌ به ویژه اهمیت دارد زیرا کپسول دارای آزمایش‌های مرتبط با ریزگرانش است که قرار گرفتن طولانی در معرض گرانش زمین در یک محیط محافظت نشده، ممکن است بر آن‌ اثر بگذارد.

بسیاری از این آزمایش‌ ها در زمینه‌ زیست‌ پزشکی هستند. از جمله برخی از آنها بر تکامل بیماری‌ های تحلیلی مانند آلزایمر، پارکینسون و دیابت نوع ۲ متمرکز هستند و آزمایش‌ های دیگر آتروفی عضلانی و بیان ژن را در فضا بررسی کرده‌اند.

پژوهشگران نخستین ارزیابی سریع را پس از رسیدن آزمایش‌ ها به مرکز پردازش انجام می‌ دهند تا از تاثیر گرانش زمین بر آنها جلوگیری شود. سپس تجزیه‌ و تحلیل عمیق‌ تری را در آزمایشگاه‌ های تخصصی‌ تر انجام خواهند داد.

 فضاپیمای باری دراگون ۲۹ آگوست (۷ شهریورماه) از پایگاه کندی پرتاب شد، ۳۰ آگوست (۸ شهریورماه) در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو گرفت. این فضاپیما بیست‌ و سومین مأموریت باری تجاری اسپیس‌ ایکس برای تأمین تجهیزات و لوازم مورد نیاز ایستگاه محسوب می‌ شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha