بیش از پنج هزار و ۷۰۰ کامیون امسال از مرز پلدشت تردد کرد

ارومیه- ایرنا- مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه این پایانه یکی از پایانه‌های مهم زمینی کشور است، گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون پنج هزار و ۷۲۷ دستگاه کامیون از این مرز عبور کرده است.

محمدرضا دربندی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۳۷ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت سه هزار و ۶۰۳ دستگاه کامیون ایرانی و هزار و ۲۳۰ کامیون خارجی از کشور خارج شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خروج کامیون ایرانی ۹ درصد افزایش و کامیون خارجی ۶۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تعداد کامیون ورودی ایرانی از طریق این مرز نیز ۵۴۸ دستگاه و کامیون خارجی ۲۶ دستگاه بوده که نسبت به سال قبل به ترتیب ۶۵ درصد کاهش و ۱۶۰ درصد افزایش داشته است.

مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه تردد مسافر از اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون به دلیل بیماری کووید ۱۹  تعطیل شده و مسافر خروجی و ورودی در این مرز صفر است، اظهار داشت: در جلسه ای طی ماه جاری مصوب شده است که برای مطالبات مردم منطقه در بحث تردد مسافر از مرز و با توجه به تردد مسافری در مرزهای همجوار ( جلفا) پیگیری های لازم برای بازگشایی مرز و تردد در آن صورت گیرد.

وی افزود: تمامی رویه های گمرکی در پایانه مرزی پلدشت فعال بوده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

آذربایجان‌غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و تمرچین با شمال عراق تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه نیز مرز زمینی دارد.

پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha