بیش از ۱۸ هزار دستگاه کامیون سال گذشته از مرز پلدشت تردد کرد

ارومیه - ایرنا - مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه این پایانه یکی از معابر مهم زمینی کشور است، گفت: طی سال گذشته، ۱۸ هزار و ۴۴۳ دستگاه کامیون از این مرز عبور کرد که البته نسبت به سال پیش از آن، سه درصد کاهش داشت.

محمدرضا دربندی روز ‌یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۵۰ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت هشت هزار و ۶۷۰ دستگاه کامیون ایرانی و هفت هزار و ۴۲۷ کامیون خارجی از کشور خارج شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خروج کامیون ایرانی ۱۲ درصد افزایش و کامیون خارجی ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تعداد کامیون ورودی ایرانی از طریق این مرز نیز ۲‌ هزار و ۲۲۰ دستگاه و کامیون خارجی ۱۲۶ دستگاه بوده که این تعداد نیز نسبت به سال قبل به ترتیب یک درصد افزایش و ۵۳ درصد کاهش دارد.

مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه تردد مسافر از اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون به دلیل بیماری کووید ۱۹ تعطیل شده و مسافر خروجی و ورودی در این مرز صفر است، اظهار کرد: از زمان بازگشایی مرز برای تردد مسافران (۱۶ مهر تا پایان اسفند)، چهار هزار و ۷۲۵ نفر تردد داشتند که از این تعداد ۹۶۱ نفر مسافران ایرانی و سه هزار و ۷۶۴ نفر نیز مسافران خارجی بودند.

دربندی اضافه کرد: تمامی رویه های گمرکی در پایانه مرزی پلدشت فعال بوده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، آذربایجان‌غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و تمرچین با شمال عراق تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه نیز مرز زمینی دارد.

پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha