رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 

۵ تیر ۱۴۰۰، ۱۵:۳۳
کد خبر: 84382738
رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 
نمایی از تصویر شهید ابومهدی المهندس رژه الحشد الشعبی امروز 5 تیرماه 1400

بغداد - ایرنا - با وجود همه فشارها و ناخرسندی آمریکا از برگزاری رزمایش نیروهای «الحشد الشعبی»، این رژه بزرگ با حضور نخست وزیر و مقامات ارشد نظامی و امنیتی عراق امروز (شنبه) برگزار شد.

به گزارش ایرنا، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به طور رسمی این مراسم رژه را مشاهده کرد و از نیروهای الحشد الشعبی به عنوان «فرزندان عراق» نام برد و به گفته او، «باعث بازگشت نقش تاریخی عراق در منطقه شدند».
او با تقدیر از نظم و انضباط و حرفه‌ای بودن نیروهای سازمان الحشد الشعبی تاکید کرد که این سازمان با همکاری دیگر نیروهای مسلح عراق، تروریسم را شکست دادند.

رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 
مصطفی الکاظمی در رژه حشد الشعبی 


«عثمان الغانمی» وزیر کشور و «جمعه عناد» وزیر دفاع عراق، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی به علاوه «فالح الفیاض» رییس سازمان الحشد الشعبی و «ابوفدک المحمداوی» معاون رییس سازمان و فرمانده نیروهای الحشد الشعبی در پشت سر نخست وزیر عراق، این رژه را مشاهده کردند.
«هادی العامری» فرمانده سابق الحشد الشعبی و از موسسان این تشکیلات در ۲۰۱۴ (حمله داعش به عراق) و رهبر ائتلاف پارلمانی و سیاسی «الفتح» تنها رهبر سیاسی حاضر در این مراسم بود که بین فالح الفیاض و عثمان الغانمی با لباس رزم مخصوص الحشد الشعبی ایستاد. 

رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 
گوشه ای از رژه حشد الشعبی


تمامی گزارش‌های رسانه‌های عراق حاکی بود که «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد در طول هفته‌های گذشته که موضوع رژه نظامی نیروهای الحشد الشعبی مطرح شده بود، به انحاء مختلف دولت عراق را تحت فشار گذاشته بود تا مانع برگزاری آن شود.
وقتی در این فشارها ناکام ماند، تلاش خود را بر عدم حضور نخست وزیر در رژه نیروهای الحشد الشعبی متمرکز کرد، اما در این خواسته نیز عاجز ماند و رژه با حضور «مصطفی الکاظمی» برگزار شد.
گرچه رسانه‌های مختلف عربی و غربی پیش بینی کرده بودند، در نتیجه این فشارهای آمریکا، الحشد الشعبی از برگزاری رژه نظامی صرف نظر کند، اما این نیروی مردمی که با پشتوانه فتوای مرجعیت عالی دینی در ۲۰۱۴ شکل گرفته است، این بار نیز با سرسختی نشان داد که یک نیروی نظامی مطمئن برای دفاع از عراق به دور از هرگونه دیکته خارجی است.  
این نیروی مردمی در رزمایش بی سابقه خود که برای نخستین بار بعد از هفت سال از تاسیس آن برگزار شده، با نمایش دسته‌هایی از تمامی اقوام و طوایف عراق، نشان داد که نیرویی متعلق به همه ملت این کشور است.

رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 
حضور گردان های عملیات و زرهپوش های الحشد الشعبی در رژه


تیپ «ابونعمان» (منتسب به ابوحنیفه النعمان) از جمله تیپ‌های مهم اهل سنت در این مراسم بود، «ایزدی‌ها» نیز که در ۲۰۱۴ در معرض وحشیانه‌ترین جنایات گروه تروریستی «داعش» قرار گرفتند، در رزمایش امروز با لباس‌های سنتی خود حضور داشتند.

رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 
تیپ «ابونعمان» در رژه حشد الشعبی


تصویری از «مریم مقدس» (س) در پیشاپیش دسته رژه مسیحیان حرکت کرد و نیروهای مسیحی حاضر در رژه با لباسی که بر آن صلیب مسیحی نقش بسته بود، حضور یافتند.

رژه‌ای با طعم پیروزی بر آمریکا 
نیروهای مسیحی حاضر در رژه حشدالشعبی


شبک‌ها، کردها، شیعیان، اهل سنت و عرب‌ها از طوایف مختلف در رژه الحشد الشعبی مشارکت کردند تا در عین حال تصویری از تنوع قومی و دینی عراق به نمایش گذاشته شود.
فرماندهی الحشد الشعبی در رژه امروز خود، تسلیحات و امکانات نظامی از جمله آنها تسلیحات نظامی روسی مانند تانک‌های «تی ۹۰» و انواع موشک‌ها و خودروهای زرهی را به نمایش گذاشت.
دسته‌های نیروهای عقیدتی که عموما از روحانیون و فضلای حوزه هستند و با توجه به دهها شهید روحانی در صفوف نیروهای الحشد الشعبی در مبارزه با داعش، در رژه امروز نیز حضور چشمگیری داشتند.
رزمایش نظامی نیروهای الحشد الشعبی که در نتیجه دخالت‌ها و فشارهای آمریکا، در ۱۳ ماه جاری میلادی (۲۳ خردادماه سالروز تاسیس الحشد الشعبی) برگزار نشده بود، بالاخره همان طور که این نیروی‌های رسمی عراقی خواسته بودند، اواخر ماه جاری (امروز شنبه پنجم تیرماه) برگزار شد.
الحشد الشعبی برای ممانعت از حاشیه سازی‌های رسانه‌های همسو با آمریکا، حتی از مشارکت این رسانه‌ها خودداری کرد و تمامی مراحل تصویر و فیلمبرداری را خود انجام داده و قرار است راس ساعت ۲ بعد ازظهر امروز به وقت محلی بغداد، در اختیار رسانه‌ها قرار داده شود.
 مشاور امنیت ملی عراق در توئیتی به این مناسبت نوشته است: «به الحشد الشعبی به خاطر رژه باشکوهی که زیباترین تصاویر ملی، حرفه ای و انضباط را به نمایش گذاشت، تبریک می‌گوییم».
«قاسم الاعرجی» افزود که «به هر مبارز در الحشد الشعبی، ارتش، پلیس، سازمان مبارزه با تروریسم و پیشمرگ‌ها درود می‌فرستم و همه آنها را افتخاری برای عراق می‌دانم».
«محمد الربیعی» سخنگوی گروه جهادی «عصائب اهل الحق» (از ستون‌های اصلی شکل دهنده الحشد الشعبی) نیز گفته است: پیروزی از آن عراق است و الحشد الشعبی افتخار ما است.
وی ادامه داد که نیروهای رژه دهنده امروز، با گام‌های خود تمامی تلاش‌ها برای به ذلت کشاندن ملت پیروز عراق را خنثی کرده و گویاترین تصویر را از وحدت و قدرت را به نمایش گذاشتند.
«احمد عبدالساده» روزنامه نگار نزدیک به الحشد الشعبی نیز در توئیتی نوشت: رژه نظامی امروز الحشد الشعبی، حامل پیام مهمی است و آن اینکه این نیرو برای مقابله با دشمنان و مزدوران با وجود همه توطئه‌هایی که علیه آنها می‌شود، باقی، قدرتمند و به مسیر خود ادامه می‌دهد.
وی ادامه داد که با وجود همه توطئه‌های «کفتارهای خارجی و داخلی» که می‌کوشند این نیرو را به حاشیه برانند و منحل کنند، این نیرو همچنان باقی هستند.
نیروهای الحشد الشعبی متشکل از ۱۱۰ هزار نیرو است که برای پیروزی بر گروه تروریستی داعش (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) حدود ۱۰ هزار شهید داد و در وقت حاضر در کنار دیگر نیروهای مسلح عراق، یک نیروی مهم در دفاع از وحدت سرزمینی این کشور به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha