۵ تیر ۱۴۰۰، ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 1271
کد خبر: 84382211
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پرداخت زکات در اشنویه ۱۰ درصد افزایش یافت

۵ تیر ۱۴۰۰، ۱۳:۲۹
کد خبر: 84382211
پرداخت زکات در اشنویه ۱۰ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) اشنویه گفت: در سه ماهه نخست امسال ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

سامان چیانه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مقدار زکات از ۷۴ روستای توابع این شهرستان جمع‌آوری و در سرفصل‌های جهیزیه، درمان، امور تحصیلی، احداث و تعمیر مسکن‌های روستایی و سایر نیازمندی‌های فقرا هزینه می‌شود.

وی افزود: زکات جمع‌آوری شده در هر روستای این شهرستان برای نیازمندان همان روستا هزینه می‌شود و مابقی نیز صرف احداث طرح‌های عام‌المنفعه از جمله پل، مسجد و بهسازی راه و دیگر خدمات رفاهی خواهد شد.  

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) اشنویه ادامه داد: این مقدار زکات به صورت نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شده و هم‌اکنون ۷۵ عامل و ۲ روحانی در جمع‌آوری زکات در روستاها و شهرهای این شهرستان فعال هستند.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون سه هزار و ۱۲ خانوار با جمعیت بیش از هفت هزار و ۳۰۳ نفر در اشنویه تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که از این تعداد هزار ۲۶۴ زن و هزار و ۷۴۸ مرد سرپرست خانوار هستند.

زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاکی آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت وجود دارد که موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این‌ ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha