شرمن: مساله ایران یک چالش بسیار دشوار است

نیویورک- ایرنا- گزینه بایدن برای معاون وزیر خارجه آمریکا، چالش ایران را بسیار دشوار دانست و مدعی شد این کشور با تعهدات برجامی خود فاصله زیادی دارد.

به گزارش ایرنا، وندی شرمن روز چهارشنبه در نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که برای بررسی صلاحیت وی به عنوان معاون وزیر خارجه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه برای متوقف ساختن تهدیدهای اتمی ایران مصمم هستم، افزود: به عنوان مسئول مذاکره هسته ای ایران، به تهدیدهای ناشی از ایران به منافع آمریکا و متحدانش آگاهم.
گزینه بایدن برای معاون وزیر خارجه آمریکا افزود: آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره برجام هستم اما باید بگویم که سال ۲۰۲۱ شبیه سال ۲۰۱۵ که به توافق رسیدیم و سال ۲۰۱۶ که توافق اجرایی شد، نیست.
شرمن با تاکید بر اینکه واقعیت‌های عرصه و ژئوپولتیک منطقه و مسیر پیش رو تغییر یافته است، اظهار کرد: باور دارم که ظرفیت آمریکا، مواجهه با این چالش‌ها را ممکن می‌سازد.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور بایدن و وزیر خارجه بلینکن در مورد آنچه که می‌خواهند به آن دست یابند، بسیار روشن بوده‌اند. ما باید اطمینان حاصل کنیم که ایران سلاح هسته ای را به دست نمی‌آورد، همانطور که رئیس جمهور گفته است پایبندی در برابر پایبندی  را رعایت می‌کند اما فاصله زیادی با تعهدات خود دارد.

معاون سیاسی وزیر خارجه دولت اوباما اظهار کرد: ما باید با شما(اعضای کنگره)، با شرکا و متحدان ما برای رسیدگی به سایر موارد نگران کننده در مورد ایران که بسیاری است ، همکاری کنیم.

شرمن، موشک‌های بالستیک، حمایت مالی از تروریسم، رفتار در منطقه، فروش اسلحه، نقض حقوق بشر و بازداشت برخی مجرمان آمریکایی را بخشی از موارد نگران کننده برشمرد.

وی خاطرنشان کرد نباید درباره نوستالژی چه چیزی ممکن بود، تمرکز کنیم بلکه باید به رسیدگی به این مجموعه بسیار مشکل بکوشیم. من فکر می کنم که به بحث‌های جدی نیاز دارد.

 معاون احتمالی وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه هدف ما یکی است و باید گام‌های مختلفی برای رسیدن به آن برداشت، تصریح کرد: من فکر می کنم راه سختی در پیش رو داریم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =