۲۸ بهمن ۱۳۹۹، ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84231525
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افزایش نگرانی درباره کودکان مبتلا به کووید۱۹ در سوئد

تهران-ایرنا- فقدان آمار ملی و تحقیقات درباره شمار کودکانی که در سوئد از ابتلای طولانی مدت به کووید-۱۹ رنج می برند، نگرانی فزاینده ای را در این کشور حوزه اسکاندیناوی برانگیخته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: در حالی که برخی از کودکان در سوئد به مدرسه می روند برخی دیگر کاملا بیمار هستند.

استکهلم پایتخت سوئد درگیر تعداد فزاینده کودکانی است که گفته می شود با دوره های طولانی تر ابتلا به کرونا دست و پنجه نرم می کنند؛ علائم بیماری این کودکان شامل خستگی، گلو درد تکرار شونده، سردرد، حالت تهوع و مشکل در تمرکز و اختلال حافظه است.

با وجود مقاومت بیشتر کودکان در مقابل ویروس کرونا در مقایسه با بزرگسالان و به ویژه افراد مسن، تعداد بیماران کودک که به کلینیک های بیمارستانی در استکهلم ارجاع می شوند، از سطح انتظارات اولیه فراتر رفته و روز به روز بیشتر می شود.

تلویزیون ملی «اس وی تی» سوئد، گزارش داده که برخی از کودکان حدود یک سال است که بیمار هستند.

در کل فقط در منطقه استکهلم ۲۱۴ مورد بیمار کودک مبتلا به کووید19 بلندمدت شناسایی شده است که بازه سنی آنها بین ۱۱ تا ۱۳ سال است.

توماس لیندن از مرکز ملی بهداشت و رفاه سوئد می گوید ، به لحاظ حقوقی امکان گردآوری اطلاعات وجود ندارد؛ به همین دلیل تصویر ملی درباره این مساله اکنون نامشخص و غیرواضح است. در صورت فقدان آمار ملی کامل، آمار کنونی هشدار دهنده است.

مشکل دیگری که وجود دارد فقدان دستورات درباره نحوه درمان این کودکان است و از این رو بیمارستان «آسترید  لیندگرن» سوئد در این زمینه کار می کند. تیمی که بر روی ابتلای طولانی به کووید 19 در بین کودکان سوئدی کار می کنند شامل روانشناس، فیزیوتراپ، متخصص قلب، متخصص ریه و متخصص اعصاب است.

با توجه به این برای بهبود این وضعیت به آمار بیشتری نیاز هست، به دلیل شرایط اضطراری مراقبتی، در حال حاضر تحقیقاتی در این بیمارستان انجام نمی شود.

دولت سوئد به تازگی سرمایه گذاری ۵ میلیون کرونی (واحد پول سوئد معادل ۶ میلیون دلار) را برای انجام تحقیقات در این زمینه در نظر گرفته است.

تحقیقات انجام شده با همکاری بخش مراقبت های ویژه سوئد در بازه زمانی بین اول مارس تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ نشان داده که کودکان به طور معمول هنگام ابتلا به کرونا وضعیت بهتری در مقایسه با بزرگسالان دارند.

در سوئد بیش از ۶۰۸ هزار مورد ابتلا به کرونا و حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ مرگ ناشی از کرونا به ثبت رسیده که بالاترین آمار در بین کشورهای اسکاندیناوی است. کشورهای همسایه سوئد از مدتها قبل به دلیل رویکرد دولت این کشور در خودداری از اعمال محدودیت ها و دستور استفاده از ماسک انتقاد کرده اند ولی این امر با وجود درخواست ها برای اعمال مقررات شدیدتر در داخل سوئد امری عادی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha