قدردانی حجت‌الاسلام رئیسی از اقدمات عراق در پرونده ترور فرماندهان شهید

بغداد – ایرنا – حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با حضور «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی عراق از اقدامات دستگاه قضایی این کشور در پرونده ترور فرماندهان شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بعد از پایان رایزنی ها و امضای سه یادداشت تفاهم همکاری در حوزه حقوقی بین ایران و عراق در نشست خبری مشترک با همتای عراقی اش گفت: اقدامات دستگاه قضایی عراق در پرونده ترور فرماندهان مبارزه با تروریسم شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس موجب تقدیر و تشکر است.

وی ابراز امیدواری کرد که همکاری اطلاعاتی و قضایی بین دو کشور در این پرونده به سرانجام برسد و درس عبرتی برای همه مجرمین شود.

حجت الاسلام رئیسی افزود که امیدواریم این همکاری در عین حال که باعث مجازات مجرمین در این پرونده شده همچنین عامل بازدارندگی در حق همه کسانی شود که قصد ظلم و ستم به ملت ها را دارند.

وی پیش بینی کرد که همکاری های قضایی بین دو کشور دوست و همسایه ایران و عراق توسعه پیدا می کند.

حجت الاسلام رئیسی با ابراز خرسندی از رایزنی ها و سه یادداشت تفاهم امضا شده گفت که در رایزنی های امروز درباره گسترش مناسبات حقوقی بین دو کشور بحث و گفت و گو شد.

وی مناسبات بین دو کشور ایران و عراق را ریشه دار خواند و افزود که مناسبات بین دو کشور تاکنون در حوزه سیاسی، اقتصادی و  فرهنگی بوده اما با این سفر که متعاقب سفر آقای فائق زیدان به تهران صورت گرفته، مناسبات حقوقی و قضایی دوکشور نیز توسعه پیدا خواهد کرد.

وی از جمله مباحث مورد بحث با طرف عراقی را در خصوص تردد زائران و تبادلات تجاری بین دو کشور عنوان کرد و ادامه داد که این حوزه نیازمند ساز و کار حقوقی است و همکاری دستگاه قضایی دو کشور می تواند در امر تردد زائران و موضوع داد و ستدهای تجاری تسهیل ایجاد کند.

رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران دومین موضوع بحث را در حوزه همکاری دو کشور در امر مبارزه با فساد خواند و گفت که هم ایران و هم عراق اعلام کرده اند که تصمیم جدی برای مبارزه با فساد دارند و یادداشت تفاهم در این خصوص بین هیات مبارزه با فساد عراق و سازمان بازرسی کل کشور به امضا رسید.

حجت الاسلام و المسلمین یکی دیگر از مسائل مهم مورد بحث را پرونده استرداد مجرمین ذکر کرد و افزود که استرداد اموال و مجرمین  از مسائلی بود که مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.

وی به قضیه خانواده های اشاره کرد که یکی از والدین آنها ایرانی یا عراقی هستند و گفت با توجه به اینکه مسئله خانواده های مشترک هم با توجه به اینکه خانواده های زیادی به این شکل بین دو کشور وجود دارند، از پرونده های مورد بحث بود.

وی تاکید کرد که در این خصوص تصمیم گرفته شد یک کمیته مشترک برای پیگیری و حل و فصل این نوع  پرونده ها تشکیل شود.

رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران آخرین پرونده مورد بحث را مسئله زندانیان ایرانی در زندان های عراق وبالعکس اعلام کرد و افزود که قرار شد این قضیه در جلسات بعدی با نخست وزیر و رییس جمهوری عراق نیز پیگیری شود.

حجت الاسلام والمسلمین ابراز امیدواری کرد که این یادداشت های تفاهم همکاری در مرحله اجرای دستگاه های قضایی دو کشور را به هم نزدیکتر کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha