۷ بهمن ۱۳۹۹، ۱۸:۰۰
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84200086
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

افغانستان: تهران با کابل درباره سفر هیات طالبان هماهنگی کرده بود

کابل - ایرنا - وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که ایران، کابل را در جریان سفر هیات طالبان قرار داده و نظر دولت افغانستان را در این رابطه گرفته بود.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه افغانستان امروز سه شنبه در اطلاعیه ای پس از سفر هیات طالبان به تهران و انتشار خبر آن در رسانه های افغانستان اعلام کرد که هدف از هماهنگی تهران و کابل از سفر هیات طالبان به تهران این است که جمهوری اسلامی ایران افزون بر شرح دیدگاه های خود، طالبان را در جریان اجماع منطقه‌ای در خصوص تامین آتش‌بس فوری و دستیابی به توافق جامع قرار دهد.

در این اطلاعیه آمده است که تهران می خواهد طالبان  را در بخش جامع صلح در چارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی افغانستان، آگاه سازد. ایران همچنان می‌خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستانِ پس از جنگ بار دیگر به‌پایگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل نخواهد شد و همچون مرکز اتفاق و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باقی خواهد ماند.

وزارت خارجه افغانستان ابراز امیدواری کرده است که طالبان به خواست برحق مردم افغانستان برای قطع خونریزی و تامین صلح پایدار تن دهند و به تقاضای کشورهای منطقه و جهان برای تامین‌آتش‌بس و رسیدن به توافق جامع صلح از طریق گفت و گوهای معنادار و صادقانه، احترام گذارند.

در اطلاعیه آمده است که طالبان باید بدانند که روش کنونی آنها مبنی بر ادامه جنگ و خونریزی مورد انزجار همگانی هم در افغانستان و هم در منطقه و جهان قرار دارد.

در اطلاعیه وزارت خارجه افغانستان افزوده شده است که ما به مشورت‌ها و همکاری های‌مان با کشورهای منطقه و جهان، از جمله جمهوری اسلامی ایران، به‌منظور حفظ و تقویت اجماع منطقه ای و بین‌المللی در حمایت از موقف برحق مردم و دولت افغانستان در رابطه با صلح پایدار مبتنی بر ارزش‌های قانون اساسی و تقویت نظام جمهوری اسلامی، همچنان ادامه خواهیم داد.

به گزارش امروز (سه شنبه) ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از سفر هیات سیاسی طالبان به ریاست "ملا عبدالغنی برادر" به ایران خبر داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: این هیات بر اساس هماهنگی قبلی و به دعوت وزارت امور خارجه ایران بامداد امروز (سه‌شنبه) وارد تهران شد و مورد استقبال مقامات وزارت امور خارجه قرار گرفت.

خطیب‌زاده همچنین اظهار کرد: هیات سیاسی طالبان در طول مدت حضور در تهران، دیدارهایی را با مقامات مسؤول کشورمان از جمله وزیر امور خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان داشته و در خصوص روند صلح در افغانستان و مسائل و موضوعات مرتبط، تبادل نظر و رایزنی‌هایی خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha