خطیب زاده: صلح افغانستان با ایفای نقش همه گروه‌ها ممکن است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزیر خارجه، هدف از سفر هیات طالبان به ایران را گفت‌وگو درباره روند صلح در این کشور عنوان کرد و گفت: افغانستانی که تمام گروه‌ها در آن نقش داشته باشند، تنها راه حفظ ثبات پایدار در این کشور است.

سعید خطیب زاده روز سه شنبه در حاشیه آیین «اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران» در گفت‌وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: آنچه که در دیپلماسی عمومی ایران در حال وقوع است مرحله جدیدی از دیپلماسی است و دیپلماسی سنتی ایران و دیپلماسی بین المللی در حال تجربه تحولات جدیدی است.

وی با بیان اینکه حکمرانی محلی و دیپلماسی شهری یکی از ارکان دیپلماسی میان کشورها و ملت ها شده است، گفت: شاید در هیچ دوره ای، رابطه نهادهای مدنی و عمومی به ویژه شهرداری تهران با وزارت خارجه تا این حد نزدیک نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: هم شهردار موفق تهران و هم معاونت های آن رابطه بسیار نزدیکی با مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه دارند و خوشحالیم که آقای حناچی به  عنوان معاون مجمع جهانی کلان شهرها انتخاب شده است.

هدف سفر هیات طالبان گفت‌وگو درباره صلح پایدار در افغانستان است

خطیب زاده درباره سفر  هیات سیاسی طالبان به ایران نیز گفت: این هیات به ریاست ملابرادر بامداد امروز وارد تهران شد و مورد استقبال  مقامات وزارت خارجه قرار گرفت.

وی از دیدار این هیات با وزیر خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان و برخی مسوولان دیگر در طول این سفر خبر داد و افزود: نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در روزهای گذشته گفت و گوهایی با همتایان روس، آلمانی، افغانی و  نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه روند دستیابی به صلح پایدار در افغانستان در گفت و گو با هیات طالبان مورد بحث قرار خواهد گرفت، افزود: برای صلح افغانستان سرمایه گذاری زیادی کردیم و در دهه ها گذشته میزبان میلیون ها افغان بوده ایم.

خطیب زاده گفت: امیدواریم شرایطی فراهم شود که بتوانیم شاهد یک افغانستان با ثبات و آرام باشیم و مردم این کشور فارغ از مسایل قومی مذهبی و جناحی در کنار هم زندگی کنند و آنچه که به عنوان دستاورد ملت افغانستان در این سال ها به دست آمده در پایان این فرایند حفظ شود.

وی با بیان اینکه موضع ایران در خصوص افغانستان، هرگز وابسته به موضع آمریکا نبوده است، خاطرنشان کرد: چه در دوره ای که دولت ترامپ سراسیمه در حال برخی اقدامات بود و چه امروز، ایران همواره سیاست مستقلی را دنبال کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه گفت و گوهای بین الافغانی تنها راه حل پایدار برای حفظ صلح در افغانستان است، خاطرنشان کرد: معتقدیم افغانستانی که تمام گروه ها در آن نقش داشته باشند، تنها راه حفظ ثبات در این کشور است.

خطیب زاده تصریح کرد: آمریکا هم چاره ای ندارد جز اینکه به سال ها دخالت و تجاوز در افغانستان پایان دهد و با یک خروج مسوولانه و متعهدانه بار رنجی که به ملت های منطقه تحمیل کرده را کاهش دهد.

بازگشت آمریکا به برجام نیازمند مذاکره جدیدی نیست

وی، موضع ایران را درباره بازگشت آمریکا به برجام، روشن عنوان کرد و گفت: آمریکا به عنوان ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام باید به تمام تحریم ها به شکل موثر پایان دهد و ما به بیست ژانویه ۲۰۱۷، روزی که این اقدامات شروع شد، برگردیم و هیچ احتیاجی به گفت و گوهای دوجانبه برای تحقق آن نیست.

بهبود روابط ایران و عربستان مقدمه خوبی برای رفع برخی نگرانی‌هاست

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با بیان اینکه وقتی اقدامات موثر صورت گیرد، قطعاً فضای متفاوتی را شاهد خواهیم بود، افزود: ما همواره از گشایش های سیاسی در روابط با کشورهای مختلف از جمله عربستان استقبال کردیم و به محض اینکه این سیاست های غلط را اصلاح کنند و از این مسیر برگردند، آغوش ما برای مذاکره با ریاض باز است.

خطیب زاده با اشاره به این موضوع کمه هنوز بمباران یمن توسط عربستان و متحدانش ادامه دارد، خاطرنشان کرد: ملت یمن زیر شدیدترین فشارها و محاصره اقتصادی است و علاوه بر ریاض، اقدامات تهاجمی برخی کشورهای دیگر علیه این ملت ادامه دارد و این دولت ها، به محض اینکه مسیر غلط را اصلاح کنند خواهند دید که ملت های منطقه آغوششان به روی آنها باز است.

وی گفت: قطعا بازگشایی روابط ایران و عربستان می تواند مقدمه خوبی برای حل و فصل برخی نگرانی ها میان دو کشور باشد.

آیین «اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران» با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری وح روستایی وزیر کشور، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، سفرا و روسای دفاتر دیپلماتیک کشورهای خارجی، عصر سه شنبه در سالن همایشهای بین المللی برج میلاد برگزار شد.

در این مراسم، میمونا شریف مدیر اجرایی UN Habitat، محمد سعدیه رییس سازمان UCLG_MEWA، اکتاوی دلاوار گاماس دبیر متروپلیس در پیام های ویدیویی جداگانه از برگزاری پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران تقدیر کردند. کلودیو پروویداس رییس دفتر UNDP در ایران نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

همچنین، برندگان پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در پایان این مراسم اعلام شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، در تاریخ ۲۵ آذر ماه سال جاری توسط مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و همکاری گسترده نهادها و انجمن‌های بین‌المللی از جمله Metropolis ,UN-Habitat, Walk۲۱, ISOCARP، به صورت آنلاین برگزار شد.

بر اساس این گزارش، ثبت نام این رقابت جهانی به عنوان بزرگترین رویداد بین المللی در حوزه مدیریت شهری کشور، از تاریخ ۲۷ مهرماه آغاز و تا ۱ آذر ماه ادامه داشت. این جایزه تاکنون فرصت مناسبی برای رقابت و معرفی پروژه های شهری سراسر کشور در سطح جهانی فراهم کرده است.  

تاکنون چهار دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، از سال ۱۳۹۳شمسی (م۲۰۱۴) به ابتکار مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، هم زمان با بزرگداشت روز جهانی شهرها (۹ آبان / ۳۱ اکتبر) در کلان شهر تهران  و در راستای هم افزایی مشارکت شهرها، جهت دستیابی به توسعه شهری و ترویج تجارب موفق جهانی پایه گذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha