شمخانی: ایران جریانی که با جنگ به حاکمیت برسد را به رسمیت نمی‌شناسد

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی،  هیات سیاسی طالبان به سرپرستی «ملا عبدالغنی برادر» معاون دفتر سیاسی این گروه که روز گذشته وارد تهران شده است، صبح امروز با دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و با وی گفت‌وگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با اشاره به سابقه شرارت و جنگ‌افروزی آمریکا در منطقه گفت: آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد آمریکا تدوام جنگ و خون‌ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستانی است.  

وی ادامه داد: آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن‌بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستانی دنبال می‌کند تا آنها را مقصر ناامنی و بی‌ثباتی نشان دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت، بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

شمخانی امنیت افغانستان به ویژه در استان‌های هم‌مرز با ایران را امری غیر قابل اغماض دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرد.

در این دیدار، ملا عبدالغنی برادر نیز با ارائه گزارشی از روند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بدعهدی‌های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح اظهار داشت: ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد، می‌جنگیم.

وی با بیان اینکه در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش کنند،  حفظ امنیت مرزهای افغانستان و ایران را مورد تاکید قرار داد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده»  سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر هیأت سیاسی طالبان به تهران به ریاست «ملا عبدالغنی برادر»  خبر داد و گفت: این هیأت بر اساس هماهنگی قبلی و به دعوت وزارت امور خارجه ایران بامداد روز سه‌شنبه وارد تهران شده است.  

وی افزود: هیأت سیاسی طالبان در طول مدت حضور در تهران،  دیدارهایی را با مقامات مسئول ایران از جمله وزیر امور خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان داشته و در خصوص روند صلح در افغانستان و مسائل و موضوعات مرتبط،  تبادل نظر و رایزنی‌هایی خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha