روند جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها واگذار شود

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه کیفیت علمی دانشجویان دکتری مطلوب نیست، گفت: نیاز است فرآیند جذب دانشجویان دکتری با هدف جذب افراد با دانش علمی و پژوهشی لازم به دانشگاه‌ها واگذار شود.

در فرآیند پیشرفت و توسعه هر کشور دانشگاه ها مهم­ترین مرجع پاسخگویی به سوالات و نیازهای جامعه هستند؛ زیرا دانشگاه ­ها و مراکـز پژوهشی از مهم­ ترین مولفه های تحقق اهداف و استراتژی علمی کشورها به شمار می روند.

اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در میان سایر اعضای دانشگاه در ارایه پژوهش های کاربردی نقش موثرتری دارند.

همچنین اهمیت مضاعف تحصیلات تکمیلی از آنجا ناشی می ­شود که علاوه بر آموزش و پژوهش، منبع مهمی برای تولید دانش محسوب می ­شود.

پژوهش در جامعه دانشگاهی بر عهده ۲ گروه اصلی اساتید و دانشجویان است و در این بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ارایه پایان نامه ها، تحقیقات کاربردی و پژوهش های موثر در صنعت نقش گسترده ­ای بر عهده دارند.

در حالی که در دوره­ های پایین­ تر تحصیلی مثل دوره های کاردانی و کارشناسی بیشتر انتقال دانش و فن اهمیت دارد.

تمرکز اصلی برنامه آموزشی در دانشگاه ها در دوره ­های تحصیلات تکمیلی بر پژوهش و تولید دانش است و دستاوردهای آنها بر توسعه کشور و ارتقای رتبه دانشگاه ها موثر است. بنابراین دانشگاه ها در پذیرش دانشجویان دکتری باید دقت لازم را داشته باشند و با کیفیت ترین دانشجویان را انتخاب کنند.

برخی روسای دانشگاه های بزرگ عنوان کرده اند که کیفیت علمی دانشجویان دکتری پایین آمده است. در این خصوص با جبار علی ذاکری رییس دانشگاه علم و صنعت به گفت و گو پرداختیم.

داوطلبان دکتری با روش‌های تست‌زنی رتبه خوبی می‌گیرند

ذاکری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا تصریح کرد: در دانشگاه ها عموما اساتید یک ارزیابی کلی و یک مصاحبه علمی با داوطلبان دارند و امسال نیز به دلیل محدودیتی که در امتیاز مصاحبه وجود داشت، دانشجویان از کیفیت مطلوب برخوردار نبودند.

وی در توضیح محدودیتی که در مصاحبه دکتری امسال وجود داشت، عنوان کرد: در آزمون پارسال حد نصاب دانشگاه ها و دانشکده ها برای انتخاب دانشجویان از بین داوطلبان بیشتر بود و اختیارات بیشتری داشتند، اما به دلیل اعتراض تعدادی از داوطلبان، دیوان عدالت اداری سال گذشته اختیار دانشگاه ها را در جذب دانشجوی دکتری کاهش داد و در آزمون امسال در همه دانشگاه ها حدود ۳۰ درصد از دانشجویان دارای سهمیه بودند که در مصاحبه نیز نمره بالایی نداشته و انتخاب اساتید نبوده اند.

رییس دانشگاه علم و صنعت گفت: به دلیل ظرفیت بالایی که دانشگاه ها اعلام کرده اند و توسعه آموزش عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی، سال به سال افت تراز در بین دانشجویان دیده شده و هر سال نسبت به سال قبل انتظاری که اساتید از ورودی ها دارند کمتر می شود. حتی در برخی رشته گرایش ها باعث شده در دانشگاه های سطح یک اساتید برای خود محدودیت هایی بگذارند و حتی تعداد پذیرش های خود را کمتر کنند.

ذاکری تصریح کرد: به عنوان مثال در برخی از گروه ها ظرفیت اعلام پذیرش ۶ نفر بود، اما تراز علمی به حدی رسید که تنها ۵ نفر برای مصاحبه معرفی شده بودند و متاسفانه به دلیل قانون جدید وزارت علوم هر ۵ نفر پذیرفته شد؛ در حالی که یکی از آنها در مصاحبه نشان داد از پایه علمی لازم برخوردار نیست و هیچ استادی نیز اعلام آمادگی نکرده بود تا این دانشجو را بپذیرد اما به عنوان دانشجوی دانشگاه پذیرفته شد.

وی در توضیح مصوبه جدید وزارت علوم گفت: بر اساس مصوبه سال ۹۹ وزارت علوم، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی موظف به پر کردن ظرفیت های خود در مقطع دکتری هستند.

ذاکری با بیان اینکه در حال حاضر معاونت آموزشی وزارت علوم در خصوص پذیرش دانشجوی دکتری در حال تدوین طرحی است، توضیح داد: در این طرح عنوان شده نحوه پذیرش دانشجوی دکتری از سیستم سراسری خارج و آزمون های اختصاصی در دانشگاه ها اجرا شود و به نوعی شیوه پذیرش تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته نشان داده شده است که روند پذیرش دانشجوی دکتری منطقی نیست و دانشگاه ها و دانشکده ها با مشکلاتی رو به رو هستند و باید روند و فرآیند جذب دانشجوی دکتری اصلاح شود.

رییس دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: در آزمون دکتری درس های اختصاصی ارایه نمی شود و بسیاری از داوطلبان از شیوه های تست زنی و کلاس های کنکور دکتری استفاده می کنند. در حالی که دانش علمی کافی ندارند و تنها روش های تست زنی را آموزش دیده اند و در آزمون سراسری نمره خوبی می گیرند اما در مصاحبه نشان می دهند که پایه علمی خوبی ندارند.

ذاکری با بیان اینکه نیاز است سیستم پذیرش دانشجوی دکتری از حالت سراسری به دانشگاه ها واگذار شود، افزود: اساتید به دنبال این هستند که برای انجام پژوهش های خود بهترین نیروها را انتخاب کنند و در مصاحبه نیز نهایت تلاش خود را می کنند تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی مطلوب انتخاب شوند.

به گزارش ایرنا، آزمون دکتری ۹۹ روز پنج شنبه نهم مردادماه با رقابت حدود ۱۷۰ هزار داوطلب در ۶۰ شهر کشور برگزار و بعد از اعلام نتیجه اولیه، ۱۱۶ هزار و ۴۰ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.

دانشگاه ها تا ۲۰ مهرماه مهلت داشتند با داوطلبان مجاز شده فرایند مصاحبه را به صورت مجازی برگزار کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha