۱۸ آبان ۱۳۹۹، ۱۸:۱۰
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 84103269
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پیروزی بایدن؛ پایان ماه عسل عربستان در اوپک

۱۸ آبان ۱۳۹۹، ۱۸:۱۰
کد خبر: 84103269
پیروزی بایدن؛ پایان ماه عسل عربستان در اوپک

تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز روز یکشنبه در گزارشی با بررسی تاثیر پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بازار نفت که در بحبوحه کرونا دچار تنش شد؛ آغاز کار دولت جدید ایالات متحده را چالشی تازه برای اوپک و اعضای آن بویژه عربستان ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا، تارنمای العربی الجدید با انتشار یک یادداشت تحلیلی از خبرگزاری رویترز، از احتمال تغییر روابط آمریکا با کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بویژه عربستان و ایران سخن گفته و انتخاب جو بایدن بعنوان رییس جمهوری آینده آمریکا را سرآغاز تحولات گسترده برشمرد.

این یادداشت یادآوری می کند که جو بایدن احتمالا در روابط آمریکا با سه عضو اصلی اوپک یعنی عربستان بعنوان بزرگترین تولید کننده سازمان، ایران و ونزوئلا که هردو تحت تحریم هستند و همچنین روسیه تولید کننده غیر اوپک، تجدید نظر کند. اگر چنین شود تنشی دیگر در اوپک و درنتیجه بازار جهانی نفت درخواهد گرفت که اعضای این سازمان از حالا نگران بروز آن هستند.

بر اساس این گزارش، اعمال تحریم های شدید آمریکا علیه ایران و ونزوئلا میلیون ها بشکه نفت را از بازار دریغ کرد و درصورتی که بایدن در دوران ریاست جمهوری خود تحریم های این دو کشور را کاهش دهد، افزایش تولید نفت از سوی ایران و ونزوئلا ممکن است به هماهنگی عرضه و تقاضای اوپک که چندسالی به غیبت دو شریک خود عادت کرده بود، ضربه بزند.

این خبرگزاری با بررسی سخنان بایدن درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام، نوشت: رییس جمهور منتخب ایالات متحده همواره اعلام کرده "دیپلماسی چندجانبه" را به "تحریم های یک جانبه" توسط ترامپ ترجیح می دهد، اما این لزوما به معنای تخفیف تحریم ها در اولین فرصت نیست بنابراین با توجه به احتمال بازگشت بایدن به برجام برخی اعضای اوپک از اینکه بازگشت منابع نفتی ایران به بازار جهانی نفت عرضه را افزایش دهد؛ نگرانند.

خبرگزاری انگلیسی رویترز، در عین حال لغو سریع تحریم ها را مورد تشکیک قرار داده و همین تردید را فرصتی برای اعضای «اوپک پلاس» ارزیابی کرد که توافق خود را برای تولید بیشتر نفت ایران اصلاح کنند با این اوصاف خطر خروج روسیه از این سازمان  سایه تهدید دیگری بر آینده بازار نفت انداخته است.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه ادعا کرد: حتی اگر تحریم ها علیه ایران برداشته شود بازگشت صادرات نفت ایران به دلایل فنی قبل از تحریم از دو تا چهار ماه طول خواهد کشید بنابراین اوپک پلاس زمان کافی برای توافق در مورد سقف جدید تولید دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا آوریل گذشته (فروردین ۹۹) با مداخله در چالش کاهش قیمت نفت به تکاپو افتاد تا با حل تنش بین عربستان و روسیه ، شرکت های نفتی آمریکایی را چندماه قبل انتخابات از ورشکستگی نجات دهد.

سرانجام این مذاکرات باعث شد آمریکا، روسیه و عربستان عرضه نفت را که باتوجه به شیوع ویروس کرونا با کمبود تقاضا مواجه شده بود؛ کاهش دهند.

نویسنده رویترز در انتها با جمع بندی تحلیل خود نتیجه گرفته علیرغم اظهارات بایدن در مورد روابط ایالات متحده و عربستان که حکایت از بازنگری آن داشت، بعید است که تحول شگرفی رقم بخورد بنابراین پیروزی بایدن اتحاد دهه های متمادی ایالات متحده با شرکایش را چندان تضعیف نخواهد کرد.

انتخابات آمریکا که سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد با پیروزی جو بایدن بر ترامپ در هر دو عرصه رای مردمی و آرای الکترال (مجمع هر ایالت) پایان یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha