انتقال مرال‌های پارک پردیسان بجنورد به جاجرم آغاز شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: زنده‌گیری ۲۳ راس مرال در پارک پردیسان بجنورد برای انتقال به شهرستان جاجرم و واگذاری به بخش خصوصی، از امروز (دوشنبه) آغاز شده است. 

مهدی اله پور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گوزن های مرال، با رویکرد تکثیر این گونه، به بخش خصوصی واگذار می شود و بر این اساس تمام مرال های پارک پردیسان در بوستان باباامان شهر بجنورد، به این مرکز تکثیر و پرورش منتقل می شوند.

وی خاطرنشان کرد: نخستین مرکز تکثیر و پرورش حیات وحش در این استان به یک سرمایه‌گذار بومی در شهرستان جاجرم داده شد.  

اله پور گفت: سرمایه گذار در کنار واحد تکثیر و پرورش مرال، می تواند تفرجگاه طبیعی استان را نیز راه اندازی کند.

وی اظهار داشت: برای واگذاری مناطق به سرمایه گذار بخش خصوصی و راه اندازی قرق اختصاصی، باید اهلیت سرمایه گذار به لحاظ مالی و فنی احراز شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان از فعالیت سرمایه گذاران بخش خصوصی که واجد شرایط لازم برای حفاظت از مناطق مستعد و نیز طرح های تکثیر و پرورش حیات وحش باشند، استقبال می کند.  

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گستره ای افزون بر ۱۹۷ هزار هکتار شامل مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها است، مدیریت می کند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =