۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۹:۵۹
کد خبرنگار: 1935
کد خبر: 83787520
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

راهکارهای نوین برداشت گردو در راه تویسرکان

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۹:۵۹
کد خبر: 83787520
راهکارهای نوین برداشت گردو در راه تویسرکان

همدان - ایرنا - مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان گفت: همه ساله حدود ۱۰ نفر در هنگام برداشت گردو در این شهرستان جان خود را از دست می‌دهند که راهکارهای نوین کوتاه مدت و بلند مدت برای به حداقل رساندن این خسارت‌ها وجود دارد.

مسعود اکبری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در روند برداشت گردو علاوه بر مرگ تعدادی از مردم همه ساله افراد زیادی نیز دچار آسیب‌های جدی مانند ضایعه نخاعی می‌شوند که خسارت‌های جانی ناشی از حوادث در فرایند برداشت گردو از باغ های گردوی این شهرستان باید با این راهکارها به حداقل برسد.

وی بیان کرد: طرح سرشاخه کاری درختان گردوی شهرستان تویسرکان که از ۲ سال پیش آغاز شده موجب می شود تا درختان گردوی این شهرستان رشد عمودی نداشته باشند و به طبع گردو تکان ها نیازی به صعود به ارتفاعات بالا برای برداشت گردو ندارند.

اکبری افزود: همچنین فرآیند سرشاخه کاری درختان گردو باعث می شود تاج این درختان به گونه ای شکل بگیرد که هم امکان چیدن گردو از پایین درخت فراهم شود و هم بتوان با استفاده از دستگاه های نوین برداشت گردو مانند "شیکر" اقدام به برداشت گردو کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: که تا پنج تا ۶ سال آینده حداقل ۵۰ درصد از باغ های گردوی شهرستان تویسرکان که در مکان های صعب العبور قرار ندارند از مزایای طرح سرشاخه کاری در این بخش برخوردار شوند.

راههای نوین برداشت گردو

مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان به ابداع یک محقق و مخترع تویسرکانی در ساخت یک دستگاه "بالابر" عمومی برای استفاده در عملیات برداشت گردو اشاره کرد و افزود: این دستگاه مرحله آزمایش عملی را در حضور کارشناسان پشت سر گذاشته اما به دلیل آنکه قیمت آن بیش از ۱۰ میلیون تومان است، بیشتر برای باغداران عمده صرفه اقتصادی دارد و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اکبری متذکر شد: یک نوع کمربندهای خاص هم ساخته شده که به قسمت های مختلف بدن گردو تکان وصل می شود و توسط مهارهایی که برای آن تعبیه شده به صورت شاخه به شاخه بر روی نقاط مورد نظر قفل می شود و امکان تکاندن گردوها را فراهم می کند.

مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان با تاکید بر اینکه در عملیات برداشت گردو به روش سنتی بالا رفتن از درخت باید از افراد سالم جسمی و روحی استفاده کرد افزود: غربالگری گردو تکانان با همکاری شبکه بهداشت و درمان، رعایت بهداشت و ایمنی محیط کار و اجتناب از به کارگیری افرادی که مشکلات جسمی و وابستگی به مواد مخدر دارند، می تواند موجب کاهش حوادث ناگوار در این زمینه شود.

اکبری گسترش صنعت بیمه برای گردوتکان ها را یک امر ضروری دانست و گفت: عموم مردم و باغداران باید با استفاده از تسهیلات شرکت های خصوصی بیمه گر نسبت به بیمه گردوتکان ها اقدام کنند و از به کارگیری گردوتکان بدون بیمه به طور جد خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر، یک یا دو شرکت بیمه گر خصوصی اقدام به بیمه گردوتکان ها در شهرستان کرده اند که با توجه به شرایط می طلبد که همکاری مردم با شرکت های خصوصی بیمه گر در این زمینه بیشتر و بهتر شود.

مدیر اداره جهاد کشاورزی با اشاره به "طرح طوبی" تویسرکان که شامل ۳۰۰ هکتار باغ گردو از نوع اصلاح شده است گفت: این درختان پایه کوتاه برای برداشت نیازی به بالا رفتن گردو تکان ها ندارند و به راحتی از پایین درخت به وسیله دست یا چوب های کوتاه می توان محصول آنها را برداشت کرد.

تویسرکان یی از شهرستان های استان همدان در فاصله ۹۰ کیلومتری از مرکز استان است که با برخورداری از حدود ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار باغ های گردو و تولید این محصول ارزشمند باغی با کیفتی در سطح بین المللی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha