مایه‌کوبی ۳۲ هزار راس بره و بزغاله علیه بروسلوز در اشنویه آغاز شد

مهاباد- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی اشنویه گفت: طرح رایگان مایه‌کوبی ۳۲ هزار راس بره و بزغاله علیه بیماری‌ برسلوز (تب‌مالت) در این شهرستان آغاز شده و تا اتمام پوشش همه جمعیت دامی هدف ادامه دارد.

عباس شیخ‌رشیدی روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح به صورت رایگان و با مشارکت چهار مرکز بخش خصوصی، ۲ مرکز بخش دولتی و تحت نظارت شبکه دامپزشکی در این شهرستان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دام‌های نر شامل این طرح نمی‌شوند، اضافه کرد: در این طرح جمعیت بره و بزغاله ماده واجد شرایط، مایه‌کوبی می‌شود و این مایه‌کوبی، دام‌ها را به صورت مادام‌العمر از بیماری برسلوز (تب‌مالت) مصون نگه می‌دارد.

وی افزود: مایه‌کوبی هر واحد دامداری باید با یک سرسوزن انجام شود و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن پس از مایه‌کوبی عوض می‌شود.

رییس شبکه دامپزشکی اشنویه گفت: دامداران درصورت هرگونه سوالی در مورد اجرای این طرح می‌توانند با شماره تلفن‌ ۴۴۶۲۵۷۱۰ با شبکه دامپزشکی اشنویه تماس بگیرند.

بیماری بروسلوز بیماری مهم مشترک و قابل انتقال بین انسان و دام است که از ۲ جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی هزینه‌های فراوانی برای کشور و دامداران وارد می‌کند.

اشنویه دارای بیش از هفت هزار راس دام سنگین و  ۲۰۰ هزار راس دام سبک است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =