۶۱ هزار راس دام سبک در مهاباد علیه بروسلوز مایه‌کوبی شدند

مهاباد- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: ۶۱ هزار راس دام سبک به صورت رایگان علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) مایه‌کوبی شدند.

عباس آغاز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح به صورت رایگان و با مشارکت چهار مرکز مایه‌کوبی، پنج گروه دامپزشکی و یک گروه نظارتی در این شهرستان از ۱۵ اردیبهشت شروع شده بود و در تمام روستاها و واحدهای پرورش دام سبک انجام شد.

وی با اشاره به اینکه دام‌های نر شامل این طرح نمی‌شوند، اضافه کرد: در این طرح جمعیت بره و بزغاله ماده واجد شرایط، مایه‌کوبی شدند و این مایه‌کوبی، دام‌ را به صورت مادام‌العمر از بیماری بروسلوز (تب‌مالت) مصون نگه می‌دارد.

وی افزود: در این طرح هر واحد دامداری باید با یک سرسوزن انجام و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن پس از مایه‌کوبی عوض می‌شد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد از همکاری خوب دامداران با تیم‌های دامپزشکی قدردانی کرد و گفت: دامداران درصورت هرگونه سوالی در مورد اجرای این طرح و بروز احتمال بیماری در جمعیت دامی خود می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ با شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

بیماری بروسلوز بیماری مهم مشترک و قابل انتقال بین انسان و دام است که از ۲ جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی هزینه‌های فراوانی برای کشور و دامداران وارد می‌کند.

بیماری‌ تب‌مالت‌ یا بروسلوز که‌ در حیوانات ‌به‌ نام‌ سقط جنین‌ واگیر مرسوم‌ است‌ و یکی از بیماری‌هایی عفونی قابل‌ انتقال‌ بین‌ انسان‌ و حیوان‌ بوده و اگر دام‌های مبتلا از گله حذف نشوند، باعث انتشار بیماری و کاهش تولید شیر می‌شود.

مهاباد دارای بیش از ۳۳۰ هزار راس دام شامل ۳۰۰ هزار راس دام سبک و ۳۰ هزار راس دام سنگین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =