مایه‌کوبی ۲۱۸ هزار راس دام در مهاباد علیه تب‌برفکی

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: در مرحله نخست مایه‌کوبی دام‌های سبک و سنگین علیه بیماری تب‌برفکی در این شهرستان در مجموع ۲۱۸ هزار راس دام واکسینه شدند.

عباس آغاز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مرحله از مایه‌کوبی ۱۹۸ هزار و ۹۰۶ راس گوسفند در ۱۳۰ واحد دامی و ۱۹ هزار و ۴۱۰ راس گاو در ۱۲۸ واحد دامی علیه این بیماری مایه‌کوبی شدند.

وی اضافه کرد: در بخش مایه‌کوبی گوسفندی واکسن به صورت رایگان از سوی دولت تامین شده و دامدار تنها هزینه تزریق برای هر راس به میزان پنج هزار ریال را پرداخت می‌کند اما در بخش گاوی واکسن رایگان نیست و هزینه مایه‌کوبی هر راس به میزان ۵۰ هزار ریال توسط دامدار پرداخت می‌شود.

وی افزود: مرحله نخست مایه‌کوبی دام‌های سبک و سنگین علیه بیماری تب‌برفکی در این شهرستان با مشارکت چهار مرکز دامپزشکی بخش خصوصی، پنج تیم دامپزشکی و یک تیم نظارتی بخش دولتی انجام شد.

مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد از همکاری و همراهی دامداران این شهرستان با گروه‌های مایه‌کوبی برای اجرای موفق این طرح قدردانی کرد و از دامداران خواست از ورود دام‌های جدید به دامداری خود قبل از مایه‌کوبی خودداری کنند.

«آغاز»، همچنین از دامداران خواست از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه‌ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است؛ ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.

کاهش شیر در دام‌ها، کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام‌ها به وسیله مایه‌کوبی جلوگیری کرد.

شهرستان مهاباد دارای بیش از ۲۵۰ هزار راس دام است که از این تعداد ۲۳۰ هزار راس دام سبک و ۲۳ هزار راس دام سنگین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =