جهانپور: سوییفت خرید کیت تشخیصی کرونا به بهانه تحریم لغو شد

تهران- ایرنا- رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که سوییفت خرید کیت‌های تشخیصی کرونا به بهانه تحریم از طرف بانک کره جنوبی لغو شده است.

کیانوش جهانپور غروب شنبه درباره موارد مطرح شده در زمینه خرید کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا از کره جنوبی بیان کرد: سند مربوط به ریجکت درخواست ایران برای خرید کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا از کره جنوبی را منتشر کردیم که نشان می‌دهد شبکه‌های خارجی فارسی زبان، پیوست رسانه‌ای را برای عدم تحویل کیت‌های تشخیصی کرونا آماده کرده بودند. در نتیجه این موضوع بانک کره‌ای درخواست ایران را ریجکت کرد تا این کیت‌ها تحویل ایران نشود.

وی ادامه داد: شبکه خارجی ایران اینترنشنال در زمینه خرید کیت‌های تشخیصی از کره جنوبی مدعی شد که سوییفت مربوط به شرکت کره‌ای تولید کیت تشخیصی کرونا نبوده و مربوط به یک شرکت نرم افزاری است. در این زمینه سند دوم منتشر شد که نشان می‌دهد شرکت کره‌ای Mico BioMed نمایندگی توزیع خاورمیانه‌ای کیت تشخیصی شرکت تولیدکننده کیت را تا دو سال دیگر در اختیار دارد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اظهار کرد: سوییفت مربوطه از طرف بانک کره‌ای به بهانه تحریم ریجکت شده و این نشان می‌دهد که ادعاها مبنی بر تحریم نبودن دارو و تجهیزات پزشکی دروغ است. بانک به طور رسمی نوشته که این خرید به دلیل قوانین تحریم امکان پذیر نیست.

جهانپور گفت: شرکت ایرانی مطرح شده نیز مربوط به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است که این کیت‌ها را می‌خواست برای کشور تهیه کند. حتی در زمینه ۴۰۳۰ نیز ستاد اجرایی فرمان امام به وزارت بهداشت کمک کرده و همه این کارها برای تامین اقلام برای کشور است و موضوع شخصی در این زمینه مطرح نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha