۲۸ فروردین ۱۳۹۹، ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83753285
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سه کیلومتر تا گردنه‌ای خطرناک برای دسترسی به آموزش مجازی

شیراز- ایرنا- با وجود تلاش‌های گسترده برای ارتقای زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی طی سالیان اخیر، برخی دانش‌آموزان روستاهای فارس این روزها که شیوع بیماری کرونا مدارس را به تعطیلی کشانده است، به دردسر افتاده‌اند.

مشکلاتی که ۲۰۰ دانش‌آموز روستای دوهزار نفره دشتک از توابع مرودشت در شمال شیراز، با آن مواجه‌اند تنها گوشه‌ای از کمبودهای ارتباطی در روستاها برای آموزش است.

اهالی این روستا برای دریافت اینترنتی فایل‌های آموزشی یا جست‌وجویی ساده در فضای وب ناچارند رنج و خطر پیموندن سه کیلومتر راه را تا گردنه دشتک به جان بخرند، جز این، طی این مسیر و تجمع عده‌ای از دانش‌آموزان و والدین آن‌ها با رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که ضرورت مهار کروناست هم‌خوانی ندارد.  

به گفته یکی از دانش‌آموزان این منطقه، بیشتر خانواده‌ها دامدارند و والدین همه دانش‌آموزان نمی‌توانند آن‌ها را هر روز همراهی کنند.

یکی دیگر از اهالی این روستا می‌گوید برای جست‌وجوی مطلبی در اینترنت باید حتما تا این منطقه خطرناک بیایند و با آنکه شورا و دهیاری روستا مکاتباتی درخصوص ایجاد زیرساخت‌های اینترنتی کرده‌اند تاکنون امکان آن میسر نشده است.

این در حالی است که روستای حصار در چهار کیلومتری دشتک از پوشش اینترنتی برخوردار است.

در این وضعیت وظیفه ارسال بسته‌های آموزشی تدارک دیده‌شده بر عهده راهبران آموزشی است. آنان که در گذشته با عنوان معلمان راهنما شناخته می‌شدند و به همه مناطق روستایی سرکشی می‌کنند و بر امر آموزش نظارت دارند.

براساس اعلام فرهاد اسماعیلی، مدیرکل آموزش و پرورش فارس در حال حاضر ۴۹۱ آبادی به اینترنت با کیفیت مناسب دسترسی ندارند که در دل آن‌ها هزار و ۳۴ مدرسه و ۲۳هزار دانش‌آموز به این زیرساخت اساسی برای تداوم آموزش نیازمندند؛ همچنین دسترسی به شبکه‌های دیجیتال از جمله شبکه آموزش نیز در همه نقاط فارس به آسانی میسر نیست و ۱۷۴ آبادی شامل ۲۵۰ مدرسه و ۵هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز نیز از این راهکار آموزشی محروم‌اند. نداشتن دسترسی به تلفن ثابت نیز در ۴۳۳ آبادی، هزار و ۸۷ مدرسه مشکل‌آفرین است و باز هم راه‌های دسترسی به دانش‌آموزان را دشوار می‌کند.

وی در جلسه شورای آموزش و پرورش فارس خواستار گسترش شبکه تلفن سیمی در مناطق روستایی، گسترش اینترنت بی سیم و همراه در مناطق محروم، اختصاص پهنای باند و حجم رایگان برای استفاده از سرورهای آموزشی آموزش و پرورش و اختصاص پهنای باند و ترافیک رایگان برای تلفن همراه اولیای دانش آموزان روستایی شد.

در همین زمینه معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس در گفت‌وگو با ایرنا بیان داشت: آموزش و پرورش فارس با ضبط برنامه‌های شبکه‌های آموزش و ارائه آن‌ها در قالب لوح فشرده به دانش‌آموزان مناطق کمتربرخوردار استان و مناطق دوردست روستایی برای دسترسی عادلانه به محتوای آموزشی تلاش می‌کند.

محمد فیاض‌پور ابراز داشت: این بسته‌های آموزشی به‌صورت هفتگی ارسال می‌شود و تعداد آن بسته به نیاز منطقه تامین می‌شود؛ افزون بر این، معلمان موظف هستند با تماس تلفنی با یکایک دانش‌آموزان از وضعیت درسی آنان مطلع شوند؛ همچنین درسنامه‌هایی نیز در قالب جزوه تهیه و از طریق راهبران آموزشی به مناطق ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه تداوم آموزش‌ها و نیز رفع نیازها با اتکا به امکانات موجود و توسعه آن‌ها، در کارگروه فضای مجازی آموزش و پرورش فارس مد نظر است، گفت: در این حوزه تعدادی از فرهنگیان خبره در زمینه آموزش دروس مختلف فایل تصویری آموزش خود را برای همکاران،‌ دانش‌آموزان و اولیا و به منظور بهره‌گیری در پیامرسان‌های داخلی در اختیار قرار می‌دهند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس ابراز داشت: جز این‌ها ایجاد کانال‌ها و گروه‌ها و نیز برخورداری از شبکه شاد هم برای گروهی از دانش‌آموزان که از امکانات اینترنتی برخوردارند، استفاده می‌شود؛ همچنین بررسی تکالیف به‌صورت آنلاین در برخی مدارس نواحی چهارگانه شیراز انجام می‌گیرد.                                                

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha