چالش دانش‌آموزان ۸۳۰ نقطه فارس در دسترسی به کلاس مجازی

شیراز-ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه به خاطر کمبود زیرساخت‌ها، در زمینه برگزاری کلاس درس به صورت مجازی در نقاط مختلف این استان مشکلاتی وجود دارد، گفت: بر اساس بررسی‌های کارشناسی در این زمینه، ۸۳۰ نقطه فارس از اینترنت بی‌بهره‌ هستند، ۵۰۰ نقطه به آنتن تلویزیون دسترسی ندارند و ۲۰۰ نقطه نیز از رادیو بی‌بهره‌اند.

فرهاد اسماعیلی، شنبه با اشاره به آموزش‌های خودجوش و خلاقانه معلمان به صورت مجازی در پی تعطیلی مدارس اظهار داشت: در حادثه همه‌گیری ویروس کرونا، جایگاه اجتماعی و علمی معلمان بیشتر نمایان شد و شاهد بودیم که چگونه معلمان عزیز با تعطیلی مدارس، بدون اینکه ملزم شوند و از آنها خواسته شده باشد، با استفاده از هر امکاناتی که داشتند تلاش کردند تا تدریس متوقف نشود و دانش آموزان از تحصیل عقب نمانند

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس ادامه داد: با توجه به این کمبودها معلمی که باید ۶ یا ۸ ساعت در مدرسه تدریس می‌کرد در ایام کرونا به صورت تمام وقت و از صبح تا شب به ارائه آموزش مجازی پرداخته است.

وی اضافه کرد: همچنین معلمانی هستند که در سخت‌ترین شرایط در نقاط کور اینترنتی در بحران کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری آموزش را ادامه می‌دهند و از هیچ کمکی برای تدریس به دانش آموزان دریغ نمی‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس به شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) اشاره کرد و بیان داشت: این شبکه صرفاً برای بحران کرونا طراحی نشده بلکه بستری است برای ارائه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی که حتی در زمان بازگشایی مدارس هم به عنوان ابزاری برای امور آموزشی استفاده خواهد شد.

امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم حضوری است
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی، مهمترین اولویت، سلامت دانش‌آموزان است و بر همین اساس تنها آزمون پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت حضوری و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برپا خواهد شد.

وی افزود: دانش‌آموزان مقاطع پایه‌های نهم و دوازدهم، برای امتحانات حضوری اجازه مهمان شدن در دبیرستان‌های نزدیک محل سکونت خود را دارند.

به گفته اسماعیلی، همچنین امتحانات متقاضیان تغییر رشته، داوطلبان آزاد، بزرگسالان و از راه دور نیز به صورت حضوری برگزار می‌شود.

وی، با اشاره به افزایش ۲۵درصدی حوزه های برگزاری امتحانات حضوری برای پایه‌های نهم و دوازدهم افزود: طراحی سوالات امتحانات پایه دوازدهم به صورت نهایی و سراسری است اما پایه نهم به صورت مدرسه‌ای است.

اسماعیلی با اشاره به آغاز فعالیت مدارس به مدت یک ماه، گفت: در این مدت کادر آموزشی در مدارس حضور دارند اما حضور دانش‌آموزان اجباری و الزامی نیست و صرفا مدارس برای رفع اشکالات و پرسش‌های درسی فعالیت می‌کنند.

او بیان کرد: ایاب و ذهاب دانش‌آموزان نیز به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی برعهده والدین است.


امتحانات از ۸۰ درصد محتوای کتاب گرفته می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس با اشاره به اینکه امتحانات پایه دوازدهم از هفدهم خرداد ۹۹ آغاز می شود، اظهار داشت: در امتحانات نهایی، فقط پاسخگویی به ۸۰ درصد از محتوای کتاب که تا اسفندماه ۹۸ به صورت حضوری تدریس شده، ملاک ارزیابی است و پاسخگویی به سوالاتی که از ۲۰ درصد بقیه محتوای کتاب که به صورت مجازی تدریس شده، اختیاری و کمکی است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: اعلام نمرات دانش آموزان در پایه‌های غیر از نهم و دوازدهم نیز بستگی به نظر معلمان دارد که با  لحاظ کردن شرایط دانش آموزان و نحوه بهره‌گیری آنها از آموزش های مجازی لحاظ می‌شود.

به گفته اسماعیلی، بازگشایی مدارس در مهرماه ۹۹ با اعلام وزارت آموزش و پرورش و ستاد ملی کرونا صورت می‌گیرد.

شهریه مدارس غیردولتی باید کامل پرداخت شود

وی، همچنین در باره میزان شهریه مدارس غیر دولتی هم بیان کرد: میزان شهریه مدارس غیردولتی با توجه به نوع و درجه مدرسه کاملا مشخص است و طبق قانون، اولیا هنگام ثبت نام باید با توافق مدرسه این مبلغ را پرداخت کنند، البته ممکن است به صورت قسطی هم برای پرداخت توافق کرده باشند و با توجه به اینکه در حال حاضر پیش‌ثبت‌نام انجام می‌شود اگر اولیا مایل به تحصیل فرزندانشان در این مدارس نباشند، می‌توانند وجه پرداختی خود را تحویل بگیرند.

اسماعیلی در مورد وضعیت شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی جاری گفت: چون تعطیلی مدارس بعد از دی‌ماه ۹۸ بوده است، والدین باید شهریه مصوب مدارس غیر دولتی را به طور کامل  پرداخت کنند و مدرسه نیز موظف است حقوق معلمان را به‌طور کامل پرداخت کند اما هزینه برنامه‌های ورزشی و اردویی که جدای از شهریه ثبت نام مدارس غیر دولتی است، باید به خانواده‌ها بازگردانده شود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین درباره هزینه سرویس مدارس اظهار داشت: تاروز دوم اسفند ۹۸ سرویس‌ها ۶۵ درصد کارشان را انجام داده‌اند و ۳۵ درصد باقی مانده است که این مساله در کارگروه ماده ۱۸ با حضور نماینده اولیای دانش آموزان مطرح و بر اساس آن مقرر شده است، قسط سوم پرداخت نشود البته با توجه به اینکه در شرایط فعلی باید به یکدیگر یاری برسانیم، نمایندگان اولیای دانش‌آموزان پذیرفتند نیمی از این ۳۵درصد انجام نشده را پرداخت کنند و مابقی مبالغ پرداختی نیز به خانواده‌ها مسترد شود.در پی شیوع کرونا، مدارس از دوم اسفندماه ۹۸ تعطیل شد و آموزش‌ها به صورت مجازی ادامه یافت.

مدارس به دلیل شیوع کرونا از دوم اسفند ۹۸ تعطیل شد اما آموزش‌ها به صورت مجازی ادامه یافت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha