۲۶ اسفند ۱۳۹۸، ۶:۰۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83714772
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سیاه نمایی بیهوده روابط چین و ایران در رسانه آمریکایی

پکن- ایرنا- رادیو بین المللی چین با انتشار گزارشی تحلیلی در مورد تلاش های آمریکا برای تخریب روابط چین و ایران نوشت روزنامه وال استریت ژورنال که چندی پیش با انتشار مقاله ای با عنوان «چین بیمار آسیای شرقی» انزجار عمومی را به سوی خود جلب کرد، باز هم با تحریف حقایق و با سوء استفاده از شیوع ویروس کرونا سعی کرده است روابط راهبردی چین و ایران را تخریب کند.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، این روزنامه آمریکایی ۱۲ مارس مقاله ای با عنوان «روابط مشارکتی و راهبردی جامع با چین، منشاء شیوع ویروس کرونا در ایران» منتشر کرد محتوای مقاله از عنوان آن قابل تصور است این مقاله بدون هیچ پایه ای صداهای برآمده از خارج را به عنوان روایت اصلی در جامعه ایران منتشر کرده و مدعی شده که ویروس کرونا را کارگران چینی به ایران منتقل کرده اند و دلیل آن روابط بسیار نزدیک ایران و چین است وجود بسیاری از پروژه های چین و کارگران چینی در ایران سبب شیوع کرونا در ایران شده است.

گزارش می افزاید: نیت وال استریت ژورنال خیلی واضح است می خواهد کلاه «باعث و بانی بلای ویروس کرونا» را به سر چین بگذارد گزارش این روزنامه پر از حدس و گمان است به سه مورد از آنها توجهتان را جلب می کنیم.

در ادامه این گزارش آمده است: اولا هنوز در مورد منشاء کرونا در ایران نتیجه گیری قطعی وجود ندارد «شهروز برزگر»  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران چندی قبل گفت "طبق توضیح وزیر بهداشت، بخشی از ویروس کرونا در قم با ویروسی که در ووهان چین پیدا شده متفاوت است به عبارت دقیق تر مشخص نیست که منشأ ویروس دوم از کجاست؟» او حتی احتمال داد ویروس دارای «منشاء نامعلوم» «نوعی تروریسم زیستی» از طرف امریکا باشد.

اما رادیو بین المللی چین توضیح نداد که مقامات وزارت بهداشت ایران بعدها این نظر را رد و اعلام کردند ویروسی که در قم شایع شده است عین ویروسی است که در ووهان وجود داشته است.

در حقیقت اخیرا شواهد بیشتری وجود دارد که به احتمال زیاد آمریکا منشاء کرونا است وال استریت ژورنال کارگران چینی را به انتقال ویروس متهم می کند که نه تنها کاملاً بی اساس است، بلکه شبیه دزدیست که فریاد دزد! دزد! سر داده است.

ثانیاً حقایق عکس گزارش وال استریت ژورنال است چین و ایران در برابر کرونا این دشمن مشترک انسان، در کنار هم ایستاده و به همدیگر کمک کرده اند و دست در دست هم با این بیماری مبارزه می کنند محمد جواد ظریف اولین وزیر خارجه یک کشور خارجی بود که آشکارا از چین حمایت کرد؛ ایران چند دست محموله پزشکی کمکی از جمله سه میلیون ماسک به چین هدیه کرد؛ شهرداری تهران با نمایش نور روی برج آزادی پیام همدردی ملت ایران را با ملت چین در مبارزه با چالش کرونا به دنیا مخابره کرد ابراز لطف ایرانیان بی شمار، مردم چین را که در زمان سختی قرار داشتند، دلگرم کرد.

در موقع کلیدی مبارزه ایران با کرونا، از دولت گرفته تا موسسات، از سازمان های خیریه تا کاربران اینترنت یکی پس از دیگری دست کمک به سوی ایران دراز کرده اند شهرهایی مانند شانگهای و پکن محموله های پزشکی مانند ماسک و کیت تشخیص هدیه دادند، تیم کارشناسان داوطلب انجمن صلیب سرخ چین عازم ایران شد کاربران چینی ظرف ۲۴ ساعت چهار میلیون یوان به حساب سفارت ایران در چین واریز کردند.

در حال حاضر ایران بیشتر به مهار شیوع کرونا از راه همکاری بین المللی توجه دارد، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به روشنی اظهار داشت که چین در پیشگیری و مهار کرونا تجربیات مناسبی دارد و برای جهان آموختنی است.

ثالثا، هنگامی که ایران به کمکهای فوری نیاز دارد، دولت آمریکا نه تنها تحریم ها علیه ایران را کمتر نکرده، حتی با سوء استفاده از این فرصت به سنگ اندازی نیز اقدام می کند ایران کیت تشخیص و محموله های محافظتی کافی ندارد، آمریکا کمکی نمی کند ولی مشکل این نیست مشکل این است که چرا مانع کشورهای دیگر برای فروش این محموله ها به ایران می شود؟ اگر وال استریت ژورنال واقعا به مبارزه ایرانیان با کرونا توجه می کرد، باید دست به کار منطقی می زد برای مثال، دولت آمریکا را به کاهش و لغو تحریم های دارویی و پزشکی علیه ایران فرا می خواند.

در حال حاضر شیوع کرونا در ایران نگران کننده است ایران از صندوق بین المللی پول ۵ میلیارد دلار کمک فوری تقاضا کرده است این اولین بار بعد از سال ۱۳۴۱ است که ایران از صندوق بین المللی پول کمک می خواهد در حقیقت سطح درمانی و نظام بهداشت عمومی ایران در کل خاورمیانه در صدر است، اما بر اثر تحریم مالی شدید آمریکا، در مدت طولانی با کمبود لوازم پزشکی و دارو مواجه است این یکی از علل مهم مشکلات ایران در مقابله با شیوع کرونا است.

در پایان این مطلب آمده است چین و ایران دست در دست هم با ویروس کرونا مقابله می کنند مسافر یک قایق و در دشواری و سختی ها سهیم هستند؛ همدلی و همدردی میان مردم دو کشور برانگیخته شده است وال استریت ژورنال اینها را نمی بیند، بر عکس روابط مشارکتی و راهبردی جامع چین و ایران را به عنوان منشاء شیوع کرونا در ایران معرفی و متهم می کند این کار چیزی نیست جز خودفریبی و به سُخره گرفتن جهانیان.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha