۲۰ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۲۱
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83703536
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چین در آستانه پایان بحران کرونا، ادامه سنگ اندازی های آمریکا

پکن- ایرنا- در حالی که چین به پایان شیوع ویروس کرونا نزدیک شده است و تلاش خود را برای کمک به کشورهای دیگر در این زمینه آغاز کرده است مقامات واشنگتن همچنان ضمن پنهان کاری در مورد وضعیت کرونا در این کشور، به سنگ اندازی ها علیه چین ادامه می دهند.

چینی ها که از دو ماه قبل درگیر بزرگترین بحران بهداشتی از زمان تاسیس چین نو در سال ۱۹۴۹ میلادی هستند، حالا می گویند پایان شیوع ویروس کرونا با تدابیر اتخاذ شده، نزدیک است و سفر «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به ووهان هم بیانگر این ادعا است.

این کشور اگرچه در شروع شیوع ویروس با مشکلاتی روبرو شد اما بسیار سریع توانست دست بکار شود و جلو رشد این ویروس را بگیرد درس هایی که آنها از شیوع ویروس گرفتند این بود که باید هرچه زودتر این ویروس را کنترل کنند به همین دلیل مجبور شدند به روش های سنتی روی آورند که اصلی ترین آن قرنطینه بود.

قرنطینه ابتدا از شهر ووهان مرکز استان هوبی شروع شد و کل شهر و سپس استان هوبی قفل شد همزمان اقدامات قرنطینه با سرایت ویروس به دیگر نقاط چین به اجرا گذاشته شد به طوری که بیش از ۸۰ شهر در سراسر کشور قرنطینه شدند.

در روزهای نخست ماه ژانویه شمار مبتلایان در این استان و در ووهان روزانه به بیش از ۵ هزار نفر می رسید اما با گذشت نزدیک به دو ماه چین موفق شد این رقم را به زیر ۱۰۰  کاهش دهد تازه ترین آمارها هم حاکی از ابتلای تنها ۱۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته است.

موفقیت برجسته چین در روزهای گذشته این است که در بسیاری از مناطق در چهار روز گذشته موردی از کرونا وجود نداشته و موارد روزهای اخیر در برخی از شهرها هم بسیار محدود و در حد صفر بوده است.

بیشترین تمرکز فعلا روی استان هوبی است که بتواند به این بحران خاتمه دهد این استان اعلام کرده است احتمالا تا اواسط ماه جاری میلادی شهرهایش از کرونا پاک خواهد شد و همه اقدامات روی ووهان مرکز استان متمرکز خواهد بود.

انتقادات غیر منطقی آمریکا از چین

چینی ها البته در این مدت مورد انتقاد شدیدی قرار گرفتند که در برابر این بیماری دیر اقدام کرده اند اما بحث قرنطینه شهرها و یک ویروس ناشناخته موضوعی ساده نبود که دولتمردان بسرعت بتوانند آن را کنترل کنند.

سرآمد همه این کشورها آمریکا بود که بسرعت درهای کشور را به روی مسافران چینی بست و پروازهایش را متوقف کرد حتی از کشورهای دیگر هم خواست در این زمینه به آمریکا بپیوندند فشار آمریکا بر چین در همه عرصه ها افزایش یافت از اینکه چین ناتوان در کنترل بیماری است و دنیا را به خطر انداخته است.

حتی روزنامه وال استریت ژورنال مطلبی منتشر کرد مبنی بر اینکه چین «مرد بیمار» آسیا است با این هدف که شیوع بیماری از چین است و دنیا را آلوده کرده است آنها همچنین در زمینه های تجاری چین را تحت فشار قرار دادند و اعلام کردند کرونا فرصت های شغلی و سرمایه گذاری را در چین از بین می برد و در آمریکا ایجاد می کند و این به نفع آمریکا است.

همزمان اعلام کردند که چین باید توافق تجاری اولیه دو کشور برای خرید ۲۰۰ میلیارد دلار کالا از آمریکا را اجرایی کند در غیر این صورت با فشارها و سرسختی های بیشتر واشنگتن روبرو خواهد شد رویارویی آمریکا با چین به حدی شدت گرفت که وزیر خارجه چین و شمار زیادی از مسئولان،  روزنامه ها و رسانه های این کشور آمریکا را آماج انتقادهای خود قرار دادند.

رسانه های چین که حالا کشورشان بتدریج از چنگ این ویروس خلاص می شود گفته اند اکنون این آمریکا است که در بوته آزمایش شیوع کرونا قرار گرفته است و باید دید توانایی هایش برای کنترل این ویروس تا چه حد است کشوری که تا کنون حقایق را در مورد کرونا کتمان کرده است.

انتقال تجربیات چین به کشورهای دیگر 

چین در کنار این رویارویی فرصت هایی هم برای اطلاع رسانی و همکاری متقابل داشته است از جمله به کشورهایی که کانون جدید شیوع بیماری بوده اند چون کره جنوبی،  ایتالیا،  ایران،  شیلی و سازمان بهداشت جهانی اطلاع رسانی متقابل داشته است چین حتی 20 میلیون دلار هم در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار داده است تا در این زمینه هزینه کند.

اطلاعاتی که چین در این باره در اختیار کشورهای دیگر و سازمان بهداشت جهانی داده با توجه به اینکه پس از تجزیه و تحلیل این ویروس صورت گرفته باعث شده است تا متخصصان دست بازتر و دیدگاه بهتری برای ساخت واکسن و دارو برای ویروس داشته باشند.

اینکه فعلا منشا بیماری از کجا بوده است جای ابهام دارد کارشناسان می گویند این ویروس در ووهان کشف شده است اما دلیل نمی شود که این شهر کانون آن باشد،  چین در این زمینه می گوید اینکه ویروس برای نخستین بار در ووهان کشف شد دلیلی بر اینکه منشا ان وههان بوده است نیست.

آمریکا از چین عذرخواهی کند

چین در حال همکاری با کشورهای دیگر است اقلام بهداشتی و پزشکی در اختیار آنها قرار می دهد و برای کمک های بیشتر اعلام آمادگی کرده است پکن تاکید دارد در شرایط فعلی این آمریکا است که به دلیل این همه انتقاد نادرست و فشارها باید از چین عذرخواهی کند.

چین در روزهای نخست هدف انتقادهای فراوانی قرار گرفت اما دولتمردان کماکان به صورت یکپارچه توانستند در طول دو ماه با اقداماتی جسورانه و با قبول خساراتی بسیار سنگین از لحاظ اقتصادی، شیوع بیماری را به صفر نزدیک کنند.

دولت چین و حزب حاکم اکنون روی این موضوع متمرکز شده است که اعتبار کشور را بازگرداند و نشان دهد که همچنان بر اوضاع مسلط است این کشور در روزهای آینده به سمت از سرگیری تولید می رود احتمالا با عبور از این برهه، خود را برای خریدهای جهانی بیشتر نیز آماده می کند تا تعهدات خود را هم عملی کرده باشد.

برنامه چین برای از سرگیری تولید 

جنب و جوش ها در شهرها و استان ها بیشتر شده است و دولت هواپیما،  اتوبوس و قطارهایی را اختصاص داده است تا با نظم و برنامه ریزی خاص و با تدابیر ایمنی و بهداشتی کارگران را به شهرها و کارخانه ها بازگردانند.

بخش های تولیدی خود را برای از سرگیری تولید دستکم تا پایان ماه جاری میلادی آماده می کنند و سازمان بهداشت جهانی نیز تلاش های چین را ستوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha