مسوولان حادثه هواپیمای اوکراین پاسخگوی خطای خود باشند

تهران- ایرنا- دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای ضمن قدردانی از صداقت ستاد کل نیروهای مسلح در بیان علت واقعی حادثه هواپیمای مسافری اوکراین تاکید کرد: مسوولان ذیربط باید پاسخگوی خطای خود باشند.

به گزارش روز یکشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، متعاقب حادثه تاسف بار سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، این دبیرخانه با انتشار بیانیه ای ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه غم انگیز خود را در این مصیبت بزرگ شریک اعلام کرد.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه به چند نکته در خصوص سقوط این هواپیما اشاره کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: فقدان و بلکه باید گفت شهادت عزیزان و برگزیدگان دوست داشتنی و گرانقدر کشور در حادثه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری که متاسفانه بر اثر خطای انسانی به وقوع پیوست؛ موجب تاثر و نگرانی و احساس "از دست دادن بزرگ" برای همه ما بود.
در این بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: همه مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران از اتفاق رخ داده احساس ناراحتی، شرمساری و شرمندگی دارند. ای کاش امکان جایگزینی بود و خداوند عمر امسال ما را می گرفت و موجب نجات این عزیزان می شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: کسی که پدر و مادر هست و هر کسی که ارزش حیات عزیزان به جان دلبسته را می داند، گوشه ای از سختی بازماندگان را درک می کند. در عین حال، در همه حال نگاه زینب وار داشته باشیم که او در سخت ترین ابتلاء ها و امتحانات ندای ما رایت الا جمیلا را سر می داد که این گونه نگریستن ضمن اجر وافر الهی احساس آرامشی را فراهم می کند که تلخی فراق را کاهش می دهد.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه ضمن قدردانی از صداقت و صراحت ستاد کل نیروهای مسلح در بیان علت واقعی این حادثه، تاکید کرد که این موضوع به صورت جدی و قاطع بررسی شده و مسوولان حادثه بدون هیچ مداهنه و تعارفی پاسخگوی خطای خود باشند.
در ادامه این بیانیه دبیرخانه این شورا در عین حال از تاخیر در اطلاع رسانی و دو گانه شدن فضای رسانه ای کشور در انکار و بعد اعتراف به خطای انسانی به شدت گله کرد و افزود: لطمه روحی به مردم و جامعه را در دوران شکوه پیوند فراگیر مردم با سردار بزرگ اسلام شهید قاسم سلیمانی را گناه بزرگ می دانیم که لازم است تعامل اجتماعی بیشتر با مردم شریف ایران در توضیح این امر به عمل آید.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اگر چه قدرت و توانایی نیروی هوافضای کشور در ابعاد مختلف جزء چند قدرت برتر جهان است، ولی با توجه به عمق فاجعه، باید اقدامات قاطع و موثر در راستای جلوگیری از حوادث مشابه به صورت موثر در اسرع وقت صورت پذیرد و جامعه علمی و دانشمندان هوافضای کشور برای جلوگیری از خطای سیستمی و انسانی تدبیر کنند.
دبیرخانه این شورا در این بیانیه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  و مراکز آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح خواست با تدبیر و دقت در این خصوص اقدام کنند.
در این بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: متاسفانه در این سانحه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری تعدادی از نخبگان دانشگاهی کشور جان خود را از دست دادند که این موضوع بر تاسف و تاثر از این حادثه می افزاید و لازم است جامعه دانشگاهی در تدوین تجربه های علمی و فکری و سلوک و اخلاق این عزیز اقدام کنند و میراث علمی و اندیشه ای آنها تبدیل به یک سرمایه علمی ماندگار شود و در عین حال نسبت به تکریم و تامین حقوق فرهنگی، اجتماعی آنها و بازماندگانشان اقدام عاجل صورت گیرد.

در این بیانیه تاکید شده است: تمام هموطنان شهیدمان که در سانحه سقوط هواپیمای مسافربری جان خود را از دست دادند جایگاه والای دارند که لازم است رسیدگی های حقوقی و اجتماعی نسبت به آنها صورت گیرد و نهادهای مسوول در این خصوص اقدام سریع داشته باشند.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستگاه دیپلماسی کشور هم خواست با اقدامات لازم، کاهش آلام و اندوه بازماندگان جان باختگان تبعه کشورهای خارجی این حادثه را در اسرع وقت به انجام برساند.

در ادامه این بیانیه آمده است: همبستگی ملی و اتحاد ایجاد شده در کشور حول محور سردار سپهبد شهید سلیمانی و متعاقب آن عملیات غرورآفرین حمله به پایگاه نظامیان تروریست آمریکایی به عنوان سرمایه اجتماعی گرانقدر و ارزشمند باید همواره مدنظر باشد؛ زیرا این سرمایه اجتماعی بزرگ و اثر گذاری است که عامل خروج کشور از همه بحران‌ها  بوده و خواهد بود و بنابراین تحث هیچ عنوان نباید این دستاورد پر بهاء بر اثر تبلیغات سوء دشمنان ملت ایران تضعیف شود.

این دبیرخانه خاطرنشان کرد: همواره بدانیم دولت سلطه گر آمریکا نیت و رفتار دشمنانه نسبت به ملت شریف ایران دارد و البته هزار باره روشن است که ملت بزرگوار و متواضع ایران هرگز تحت تاثر نیرنگ های رسانه ای و چندگانگی زبانی سیاستمداران پول پرست آمریکا واقع نخواهد شد.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: لازم است دشمنان انقلاب اسلامی بدانند مردم شریف و شهید پرور ایران که صاحب تمدن عظیم و پیشینه تاریخی بزرگ هستند، دوستدار انقلاب اسلامی هستند و ارزش ثبات و امنیت را با عمق جان درک می کنند و جنگ اقتصادی و رسانه ای بر عموم مردم کارساز نیست، لذا آزموده را آزمودن خطاست و ملاحظه خواهید کرد که عزت و سربلندی و پیشرفت همراه با سلامت و تعالی سرنوشت قطعی ملت شریف و عزیز و بزرگ ایران است. ایران، ایران است، این سرزمین صاحب تمدن بزرگ را با هیچ جای دیگر مقایسه نکنید.

در این بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مسائلی از این دست هر چند آزار دهنده و تاسف بار است ولی خداوند همراه با سختی، آسایش و آرامش را تدبیر کرد.

به گزارش ایرنا، ‌هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به اوکراین با ۱۷۶ مسافر از جمله ۱۴۷ ایرانی و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک کرده بود،   ۶ دقیقه پس از پرواز حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه مسافران آن جان باختند.

در حالی که در روزهای نخست علت سقوط هواپیما نقص فنی اعلام شده بود، صبح شنبه ۲۱ دی ماه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تایید کرد که در شرایط آماده باش جنگی پس از عملیات موشکی ایران علیه پایگاه های امریکا در عراق، هواپیمای اوکراینی بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد، مورد اصابت قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha