پیدا و پنهان سقوط

تهران- ایرنا- یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، ساعت ۶:۱۲ صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف پرواز خود را آغاز کرد اما ۶ دقیقه بعد، ارتباطش با بخش کنترل ترافیک قطع شد و در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

این هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بود که همه آنها در این حادثه جان خود را از دست دادند. بیش از ۳۱ دانش‌آموخته دانشگاه‌ های مختلف کشور از جمله صنعتی شریف، امیرکبیر، ‌ علم و صنعت و خواجه نصیرالدین طوسی در بین جانباختگان این پرواز بودند.

در روزها و ساعات ابتدایی این حادثه، نقص فنی علت این سقوط اعلام می‌شد و شخصیت‌های کشوری و لشگری ضمن ابراز تاسف درباره این رویداد با خانواده‌های داغ‌دیدگان ابراز همدردی کردند. اما این تمام ماجرا نبود و همزمان با افزایش گمانه‌زنی‌ها و طرح برخی شبهات در فضای مجازی، صبح روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۸ ستاد کل نیروهای مسلح با صدور  بیانیه­ای، شبهات انکار شده و شایعه‌های تکذیب شده روزهای گذشته را تایید و اعلام کرد: بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

پس از آن رییس­‌جمهوری ضمن ابراز تاسف از خطای انسانی رخ داده که منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد، در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسببان این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان می‌رسد.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح درباره این حادثه در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیروهای مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای تکرار نشدن چنین سانحه‌ای کردند.

بسیاری از مقام ها از جمله نمایندگان و رییس مجلس و وزیر امور خارجه نیز در این زمینه پیام هایی صادر کردند؛ «علی لاریجانی» رییس مجلس اعلام کرد: بررسی ابعاد این خطا، وظیفه مهمی است که باید در اولویت کار دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد همچنین شناسایی عوامل قصور یا تقصیر در ایجاد این واقعه تاسف‌بار مطالبه به حقی است که  نباید از آن غفلت گردد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ در جلسه وزیران خارجه کشورهای مرتبط با سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شرکت کرد و ضمن تبادل نظر درباره چگونگی پیگیری ابعاد حقوقی و فنی موضوع، بر مسوولیت‌پذیری ایران در این زمینه و همچنین لزوم پرهیز از سیاسی شدن مساله تاکید کرد.

یکی از مواردی خبرساز در این زمینه موضوع بازکردن جعبه سیاه هواپیما بود که رسانه های خارجی تلاش داشتند ابتدا وانمود کنند که ایران نمی خواهد جعبه سیاه را در اختیار کارشناسان متولی بگذارد که تهران بر پایبندی به مقررات بین المللی در این زمینه تاکید داشت و وزیر خارجه کانادا نیز در این زمینه به اظهارنظر پرداخت و از مواضع ایران دفاع کرد. وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرد که بر اساس کنوانسیون جهانی هوانوردی درخصوص مسائل مربوط به خواندن جعبه سیاه، حق با ایران است.

در این زمینه وزیران خارجه ایران و اوکراین نیز درباره هواپیمای اوکراینی گفت و گو کردند که شرح کامل خبر اینجا قابل ملاحظه است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده