زنگنه و عراقچی به وین سفر می کنند

لندن – ایرنا – سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از سفر هفته آینده بیژن زنگنه وزیر نفت برای شرکت در اجلاس وزرای اوپک و سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه برای در شرکت کمیسیون مشترک برجام خبر داد.

«کاظم غریب آبادی» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: پس از برگزاری نشست ویژه شورای حکام، کنفرانس عمومی یونیدو، و نشست عادی شورای حکام ظرف سه هفته گذشته، و برگزاری پنجاه و سومین نشست کمیسیون مقدماتی سازمان معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای ظرف جاری، وین هفته آینده میزبان دو نشست مهم دیگر خواهد بود: اجلاس وزرای اوپک از ۴ دسامبر با حضور وزیر نفت کشورمان و همتایان اوپکی، و کمیسیون مشترک برجام در ۶ دسامبر با حضور دکتر عراقچی و همتایان برجامی.

پیش از این سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه هم اعلام کرد: احتمالا ششم دسامبر (۱۵آذر) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان در وین برگزار می‌شود و آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام در این نشست بحث خواهد شد.

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، احیای تحریم‌های هسته‌ای و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات برجامی خود شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده، افزایش سطح غنی‌سازی به ۴.۵ درصد و برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) کاسته است.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از صبح روز پانزدهم آبان با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات فردو و غنی‌سازی ۴.۵ درصدی در این تاسیسات (از نیمه شب شانزدهم آبان) آغاز شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha