۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۵
کد خبر: 83527338
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مخالفت پارلمان انگلیس با برنامه فشرده جانسون برای اجرای برگزیت

لندن – ایرنا – نمایندگان مجلس عوام انگلیس عصر سه‌شنبه پس از ساعت‌ها بحث و بررسی با جدول زمان‌بندی فشرده و جنجالی بوریس جانسون برای تائید توافق جدید خروج از اتحادیه اروپا مخالف کردند.

در این رای گیری ۳۲۲ نماینده در مقابل ۳۰۸ نماینده دیگر به طرح نخست وزیر انگلیس با هدف اجرای برگزیت تا پایان ماه جاری میلادی که تنها ۱۰ روز باقی‌مانده، رای مخالف دادند. جانسون قصد داشت تا توافق جدیدی را که هفته گذشته به تصویب شورای اروپا رسید، ظرف چند روز آینده در پارلمان به رای بگذارد.

او پیشتر تهدید کرده بود اگر نمایندگان مجلس به این طرح رای مخالف دهند، لایحه برگزاری انتخابات زودهنگام را اجرا خواهد کرد.

نخست وزیر انگلیس گفته بود: اگر پارلمان اجازه اتفاق افتادن برگزیت را ندهد و در عوض، در اجرای آن مانع‌تراشی کرده و تلاش کند همه چیز را تا ژانویه و شاید دیرتر از آن به تأخیر بیندازد، در چنین شرایطی باید با نهایت تأسف بگویم که مجبور خواهیم بود به سمت برگزاری انتخابات سراسری حرکت کنیم.

با این حال مخالفان او تهدید جانسون را سیاه نمایی بچه‌گانه خوانده بودند.

بر اساس قانون، برگزاری انتخابات زودهنگام نیازمند موافقت دو سوم آرای نمایندگان مجلس است. به عبارت دیگر اگر جانسون تهدید خود را عملی کند، به حداقل ۴۳۰ رای موافق نیاز دارد که در حال حاضر آمارها به نفع او نیست. قانون همچنین درباره زمان برگزاری انتخابات سراسری می‌گوید بین اعلام برگزاری انتخابات سراسری و روز برگزاری بایستی ۲۵ روز فاصله باشد. به این ترتیب نزدیک ترین زمان برگزاری انتخابات اواخر نوامبر یعنی یک ماه پس از پایان مهلت برگزیت خواهد بود.

جانسون شنبه گذشته در نامه‌ای به دونالد توسک رئیس شورای اروپا، تقاضای تاخیر برگزیت را مطرح کند. با این حال رسانه های انگلیسی می‌گویند او در نامه دیگری به توسک اعلام کرده که تاخیر در اجرای برگزیت اقدام اشتباهی است.

در واقع جانسون می‌خواهد اینگونه القا کند که یا نمایندگان به برنامه او رای موافق داده یا پارلمان را منحل می‌کند.

منابع خبری می‌گویند نخست وزیر انگلیس امشب در تماس تلفنی با رهبران اروپا درباره برگزیت گفت وگو خواهد کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha