۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۱۸:۰۲
کد خبر: 83527200
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار نخست وزیر انگلیس برای برگزاری انتخابات زودهنگام

لندن – ایرنا – همزمان با آغاز نشست فوق‌العاده پارلمان برای بررسی جزئیات پیش‌نویس توافق برگزیت، بوریس جانسون نخست وزیر این کشور هشدار داد اگر نمایندگان با طرح پیشنهادی دولت مخالفت و اتحادیه اروپا مهلت برگزیت را تمدید کند، لایحه برگزاری انتخابات سراسری به اجرا گذاشته خواهد شد.

جانسون افزود دولت اجازه نخواهد داد که پارلمان مانع اجرای برگزیت شود و شرایط را به سمت تاخیر در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هدایت کند. او گفت اگر مجبور شود لایحه بررسی جزئیات توافق برگزیت لغو و انتخابات زودهنگام برگزار می شود.

دولت انگلیس دیشب جزئیات پیش‌نویس توافق برگزیت را منتشر و اعلام کرد که نمایندگان تا پنجشنبه فرصت دارند درباره آن اظهار نظر کنند. جانسون بارها اعلام کرده که قصد دارد تا برگزیت را طبق موعد مقرر تا پایان ماه جاری اجرا کند. او پیشتر هشدار داده بود که اگر نمایندگان با توافق او مخالفت کنند، برگزیت را بدون توافق اجرا می کند. اما مخالفت نمایندگان با اجرای برگزیت بدون توافق، گزینه های کمی را برای پیش برد اهداف جانسون باقی گذاشته است.

نخست وزیر انگلیس پنجشنبه گذشته موفق شد تا به توافق جدیدی درباره نحوه اجرای برگزیت دست پیدا کند. او قصد داشت تا این توافق را روز شنبه به رای بگذارد؛ اما نمایندگان مجلس به لایحه‌ای موافق رای دادند که تنها در صورت انتشار محتوای توافق جدید به آن رای خواهند داد. نتیجه این رای گیری جانسون را مجبور کرد تا در نامه ای به دونالد توسک رئیس شورای اروپا تقاضای تاخیر برگزیت را مطرح کند. با این حال رسانه های انگلیسی می گویند او در نامه دیگری به توسک اعلام کرده که از نظر او تاخیر در اجرایی برگزیت اقدام اشتباهی است.

جانسون دیروز تلاش کرد تا توافق جدید برگزیت را به رای پارلمان بگذارد اما با مخالفت رئیس مجلس مواجه شد.

بر همین اساس، کار رسیدگی به محتویات توافق برگزیت از ظهر امروز در پارلمان آغاز شده است. جانسون در سخنانی از نمایندگان مجلس خواست تا ماجرای رای گیری روز شنبه را تکرار نکنند تا برگزیت به تاخیر نیفتد. او گفت: ما به توافق جدیدی دست یافتیم تا بدون اخلال از اتحادیه اروپا خارج شویم و رابطه جدیدی را بر اساس تجارت آزاد و همکاری‌های دوستانه شکل دهیم. وی تصریح کرد که توافق برگزیت فصل جدیدی را در مناسبات لندن با اتحادیه اروپا آغاز و کشور را یکپارچه می‌کند.

ناظران بر این باورند که به رغم ادبیات تند جانسون، او گزینه‌های زیادی برای اعمال فشار بر پارلمان ندارد. حتی برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام هم عامل محکمی برای تهدید جانسون بشمار نمی رود، چون اولاً نخست وزیر اختیار چنین تصمیمی را ندارد و ثانیاً طرح آن بایستی به تایید یک سوم آرای پارلمان برساند.

حزب کارگر بعنوان اصلی ترین حزب مخالف دولت نیز در شرایطی از برگزاری انتخابات زودهنگام حمایت می کند که مهلت برگزیت تمدید شود.

رئیس کمیسیون اروپا امروز در اظهارنظری تند، تلاش‌ها برای دستیابی به توافق درباره چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را دردآور، اتلاف وقت و انرژی توصیف کرد. دونالد توسک رئیس شورای اروپا هم تحولات سیاسی انگلیس را بسیار پیچیده خواند و گفت «باید برای هر سناریو آماده بود».

قانون گذاران انگلیس در ۴۸ ساعت آینده، جزئیات توافق برگزیت را بررسی و درباره آن رای‌گیری خواهند کرد. هرچند تهدید جانسون برای برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام پشتوانه اجرایی ندارد اما مخالفت نمایندگان مجلس با توافق دولت می تواند اوضاع را از آنچه هست بحرانی و پیچیده‌تر کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha