۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۱۲:۳۳
کد خبر: 83526404
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رئیس کمیسیون اروپا: تلاش برای توافق برگزیت اتلاف وقت است

لندن - ایرنا - رئیس کمیسیون اروپا در اظهارنظری تند، تلاش‌ها برای دستیابی به توافق درباره چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را دردآور، اتلاف وقت و انرژی توصیف کرد.

«ژان‌ کلود یونکر» امروز (سه‌شنبه) طی سخنرانی در جلسه پارلمان اروپا در استراسبورگ افزود: اکنون نیاز است که تحولات در وستمینستر (پارلمان انگلیس) را از نزدیک دنبال کنیم. اما اینکه پارلمان اروپا قبل از اینکه پارلمان انگلیس توافق برگزیت را تصویب کنند، غیر قابل تصور است.

انگلیس و اتحادیه اروپا پنجشنبه گذشته درباره نحوه اجرای برگزیت توافق کردند.

این توافق عصر همان روز از سوی ۲۷ کشور عضو شورای اروپا به تایید رسید.

نخست وزیر انگلیس شنبه گذشته قصد داشت تا توافق جدید را در پارلمان به رای گذارد. با این حال نمایندگان با اکثریت آرا به لایحه‌ای درباره تمدید مهلت برگزیت و تعویق انجام رای گیری درباره توافق جدید، رای موافق دادند.

بوریس جانسون شنبه گذشته در نامه‌ای بدون امضا، خطاب به «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا خواستار تمدید مهلت اجرای برگزیت شد.

وی در این نامه تقاضای کرده تا برگزیت به مدت سه ماه یعنی تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به تاخیر بیافتد. با این حال منابع خبری می گویند نخست وزیر انگلیس نامه دومی را نیز ارسال کرده و در آن نوشته که به باور او، تاخیر در اجرای برگزیت اشتباه است.

جانسون روز گذشته قصد داشت تا توافق جدید برگزیت را به رای بگذارد اما با مخالفت «جان برکو» رئیس مجلس مواجه شد.

برکو با بیان این استدلال که شرایط از روز شنبه تغییری نکرده، عنوان کرد که اجازه نخواهد داد نمایندگان درباره توافق برگزیت رای گیری کنند.

وی افزود: دولت ممکن است این ادعا را مطرح کند که اوضاع از روز شنبه تغییر کرده چون نخست وزیر نامه درخواست برای تاخیر مهلت برگزیت را به اروپا ارسال کرده اما در اصل محتوای توافق تغییری نکرده است.

دولت جانسون شب گذشته حوالی ساعت ۲۰ جزییات توافق جدید برگزیت را که گفته می‌شود در ۱۱۵ صفحه تنظیم شده، منتشر کرد.

هم زمان معاون پارلمانی نخست وزیر انگلیس از نمایندگان خواست تا طی سه روز آینده نظر نهایی خود را در این باره اعلام کنند.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا امروز طی سخنانی در پارلمان اروپا، تحولات سیاسی انگلیس را بسیار پیچیده توصیف کرد.

او با اشاره به درخواست بوریس جانسون برای تمدید برگزیت گفت: از طریق رایزنی با رهبران اروپا در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

رئیس شورای اروپا عنوان کرد که نتیجه رایزنی ها به تصمیم نمایندگان پارلمان انگلیس بستگی دارد و «باید برای هر سناریو آماده بود»

مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا کمتر از ۱۰ روز دیگر به پایان می رسد.

این اتحادیه تاکنون دو بار مهلت برگزیت را به دلیل مخالفت قانونگذاران انگلیس با نحوه اجرای برگزیت به تاخیر انداخته است.

۱۰۷۱

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha