تردد زوار از مرز خسروی بدون کوچکترین مشکلی انجام می‌شود 

کرمانشاه- ایرنا- جانشین فرمانده ناجا گفت: با تمهیدات اندیشیده شده از سوی همکاران پلیس کرمانشاه،تردد زوار از مرز خسروی بدون کوچکترین مشکلی درحال انجام است. 

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار «ایوب سلیمانی» عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از پایانه مرزی خسروی اظهارداشت: این مرز امسال برای اولین بار میزبان زائران اربعین بود و با زیرساخت های فراهم شده توانست به خوبی پذیرای این عزیزان باشد.

وی ادامه داد: بازگشایی مرز خسروی خبر خوبی بود که با توجه به افزایش جمعیت زائران، بخش اعظمی از آنها را روانه این مرز کرد تا زوار با سهولت بیشتری بتوانند عازم این سفر معنوی شوند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: در این میان باید از تلاش های خستگی ناپذیر و شبانه روزی فرمانده و کارکنان انتظامی استان کرمانشاه در تامین امنیت و نیز تسهیل تردد زوار، قدردانی کرد.

سردار سلیمانی یادآور شد: رضایت اکثر قریب به اتفاق زائران از امکانات و امنیت ایجاد شده در مرز خسروی بیانگر این است همکاران ما در نیروی انتظامی و سایر دستگاه ها وظایف خود را به خوبی انجام داده اند.

وی خاطرنشان کرد: مرز خسروی این قابلیت را دارد که در سال های آتی بتواند روزانه تا چند برابر امسال شاهد عبور زائران باشد.

جانشین فرمانده ناجا در خاتمه گفت: اربعین امسال نمایشگر قدرت و عظمت مسلمانان بود و بار دیگر اتحاد و همدلی جهان اسلام به نمایش درآمد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.        

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.        

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۷۴۵۸/۸۰۶۶