مرز خسروی امروز پذیرای هفت هزار زائر اربعین بود

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: مرز رسمی خسروی در نزدیکترین نقطه کشور به کربلای معلی امروز (دوشنبه) پذیرای هفت هزار زائر اربعین حسینی بود که از این مرز عازم عراق شدند.

مرادعلی تاتار  در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از ۱۵ مهرماه تاکنون در مجموع ۱۳۲هزار تن از زائران از مرز خسروی به کربلای معلا عزیمت کرده اند.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۵۶ گیت گذرنامه فعال است و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس نیز در منذریه برای انتقال زائران مستقر است.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: همچنین از ۱۵ مهرماه تاکنون نیز بیش از ۱۰ هزار زائر از مرز خسروی به کشور بازگشته اند.

او افزود: بازگشت زائران از مرز خسروی شبانه روزی بوده و تمامی تمهیدات لازم برای برگشت زائران فراهم شده است.

تاتار گفت: ساعت عزیمت زائران از مرز رسمی خسروی هفت صبح تا ۱۶ عصر است.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.        

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.        

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۳۰۱۲/۸۰۶۶