آملی لاریجانی: ایران در پی ایجاد تنش نبوده و نیست

تهران- ایرنا- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار وزیر بین الملل حزب حاکم چین گفت: جمهوری اسلامی در پی ایجاد تنش نبوده و نیست، با این وجود در صورت تعدی دشمنان، از اقتدار و منافع خود حتما دفاع جانانه خواهد کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در دیدار سونگ تائو وزیر بین الملل حزب حاکم چین ضمن خوش آمدگویی به وی، اظهار داشت: از حضور شما در کشورمان خوشحال هستیم. روابط راهبردی دو کشور بحمدالله با پیام رهبر معظم انقلاب که توسط رئیس مجلس به رهبر شما منتقل شد وارد مرحله جدیدی شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امیدواریم که ایران و چین با مشترکات متعددی که در زمینه های تمدنی، فرهنگی و اقتصادی و سیاسی دارند نقش برجسته تری در عرصه بین الملل ایفا کنند. سفر شما را در ارتقای این همکاری ها و باب جدیدی در تحولات و همکاری های راهبردی دو کشور می دانیم.

جمهوری اسلامی ایران در پی ایجاد تنش نیست

آیت الله آملی لاریجانی بیان داشت: امروز در صحنه جهانی کشور موثر و مقتدر چین و کشور مقاوم و موثر ایران می توانند در مقابل یکجانبه گرایی آمریکا، نقش آفرینی داشته باشند. آمریکایی ها در هوای سلطه دهه های گذشته در جهان هستند و با لشکرکشی به جای جای جهان و با ظلم، تنش زایی می کنند. جمهوری اسلامی در پی ایجاد تنش نبوده و نیست، با این وجود در صورت تعدی دشمنان، از اقتدار و منافع خود حتما دفاع جانانه خواهد کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: جمهوری خلق چین با استقلال و توانایی های خود در مقابل آمریکا ایستاده و این یک ارزش قابل قدردانی است که دیگر کشورها می توانند در مقابل زیاده خواهی های آمریکا ایستادگی کنند. ما امروز در مواجهه با ظالمانه ترین تحریم های آمریکا قرار داریم و جمهوری اسلامی در طی چهل سال در برابر زورگویی های آمریکا ایستاده است. ما در جمهوری اسلامی نیز با اتکا به مردم و توانمندی های خود، از این چالش ها عبور خواهیم کرد. امیدواریم با حمایت کشور دوست و همراه چین پاسخ به ظلم آمریکایی ها، سریعتر و قاطع تر انجام شود.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: عمق تمدنی دو کشور چیزی نیست که با فشارهای بیگانگان متزلزل شود. هر دو کشور دارای پیشینه تمدنی بسیار قوی هستند و می توانند برابر زیاده خواهی های دونالد ترامپ مقاومت کند. آنها می خواهند ارزش های خود را به همه دنیا تحمیل کنند و ادعاهای حقوق بشری آمریکا علیه ایران و چین، از این قسم است.

صداقتی را از آمریکایی ها و اروپایی ها در موضوع حقوق بشر نمی بینیم

وی اضافه کرد: نمی توانیم بپذیریم که یک نظام ارزشی بیگانه بر کشور ما و شما تسلط پیدا کند. تمدن های با سابقه منطقه ما، چارچوب های خودشان را دارند و حقوق بشر ادعایی آمریکایی ها با فطرت انسانی و تمدن های کهن ما سازگار نیست و دلیلی ندارد که بخواهند مبانی خود را به سایر کشورها صادر کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما صداقتی را از آمریکایی ها و اروپایی ها در موضوع حقوق بشر نمی بینیم. شما فجایع انسانی و ظلم هایی که غربی ها و تروریست های مورد حمایت آنان در افغانستان و عراق و سوریه روا داشتند یا نگهداری کودکان مهاجر در مرزهای آمریکا در وضعیت غیر قابل قبول و در قفس ها را می بینید. اینها نشان دهنده عدم صداقت و معیارهای غیرقابل پذیرش در حقوق بشر غربی است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به دشمنی های آمریکا با چین افزود: ما احساس می کنیم که آمریکایی ها به دنبال تحریک قومیت ها در چین هستند. ما از سیاست چین یکپارچه حمایت می کنیم و با هر گونه دخالت بیگانگان در امور چین، مخالف هستیم.

وی با اشاره به جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی بیان کرد: در کشور ما، مجمع تشخیص مصلحت رکن موثری در تدوین سیاست های کلی نظام است و از تجارب ارزشمند دولت دوست، چین می توانیم در تدوین سیاست های کلی استفاده کنیم. امروز نهاد مجمع تشخیص مصلحت، نهاد جا افتاده و با سابقه ای برای تدوین سیاست های کلی نظام است و می توانیم با نهادهای سیاستگذار در کشور شما همکاری و تعامل داشته باشیم.

سیاست های کلی فضای مجازی و سایبری در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت است

وی تصریح کرد: از جمله سیاست های کلی که در دستور کار مجمع است، سیاست های کلی فضای مجازی و سایبری است که می توانیم از پیشرفت ها و نحوه سیاست گذاری های کلی چین استفاده کنیم. خصوصا پیشرفت های فناوری چین و موضوع مدیریت فضای مجازی یکی از محورهایی است که می توانیم از تجارب شما، بهره ببریم. فضای مجازی که به نوعی به واقعیت دنیای امروز تبدیل شده است.

آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: پیشنهاد دیگر کار مشترک در زمینه های حقوق بشری است. تمدن و فرهنگ ایرانی – اسلامی در این باب سخن بسیار برای گفتن دارد.  فکر می کنم در بحث های مبنایی در موضوع حقوق بشر، چهره هایی مانند حداد عادل و دیگر افرادی که مطالعات فلسفی دارند می توانند با مسئولان مربوطه در این زمینه به رایزنی بپردازند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه های اجرا شده در چین برای توسعه این کشور و زمینه های تمدنی در چین یادآور شد: گرچه بحث الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت بحثی است مربوط به کشور ما و خصوصیات تمدن ایرانی و اسلامی و لکن در عین حال تجارب توسعه ای کشور شما که دارای ریشه های عمیق تمدنی است، می تواند در جهاتی از این بحث راهگشا باشد. از دعوت شما برای سفر به چین قدردانی می کنم و ان شاء الله در فرصتی مناسب، به کشور شما سفر خواهم کرد. سلام ما را به رهبری و حاکمیت چین برسانید.

آمریکا عامل اصلی مسائل و تنش ها در منطقه خاورمیانه است

در ادامه، سونگ تائو وزیر بین الملل حزب حاکم چین گفت: امروز از دیدار با حضرتعالی بسیار خرسند شدم و از مهمان نوازی و برنامه ریزی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای این سفر، تشکر می کنم. از اهداف سفر من به ایران افزایش همکاری و دوستی دو ملت ایران و چین است. کشور چین، ایران را شریک راهبردی و مانند یک دوست می داند. با وجود تحولات در عرصه جهانی این روابط حفظ و تقویت خواهد شد.

وزیر بین الملل حزب حاکم چین افزود: می دانم که مجمع تشخیص مصلحت نظام، نقش مهمی در ارائه نظرات مشورتی به رهبر معظم ایران دارد. همانطور که حضرتعالی اطلاع دارید حزب حاکم و وزارت بین الملل چین، به ارتباط با کشورهای مختلف، اهمیت می دهد. وزارت بین الملل حزب حاکم چین، در پی جلب اعتماد مردم و شخصیت های موثر در کشورهای دوست است. این حزب حاضر است با تقویت همکاری ها و هماهنگی ها، به ارائه مشاوره های لازم به مقامات عالیرتبه چین بپردازد. همانطور که می دانید تعدادی از مدیران و اعضای مجمع به چین سفر کرده اند و از ادامه این سفرها به کشور چین استقبال می کنیم.

تائو بیان کرد: طرف چینی برای حفاظت از حقوق قانونی و مشروع ایرانیان، هرگونه حمایت لازم را انجام خواهد داد و اراده چین برای توسعه روابط راهبردی با ایران در هیچ صورت تغییر نخواهد کرد. طرف چین همواره حاضر است در همکاری با ایران برای اجرای برجام و حفظ صلح در منطقه فعالانه حاضر شود. آمریکا به دنبال یکجانبه گرایی  و عامل اصلی مسائل و تنش ها در منطقه خاورمیانه است. ما با زورگویی آمریکا و تحریم ها یکجانبه آمریکا مخالف هستیم. حاضر هستیم در همکاری با شما در مقابل تحریم های آمریکا مقابله کنیم و از منافع یکدیگر حفاظت کنیم. در حال حاضر هر دو کشور چین و ایران زیر فشارهای آمریکا هستند اما اراده  ما برای ارتقای مبادلات و یافتن راه حل های جدید تغییر نخواهد کرد.

وزیر بین الملل حزب حاکم چین اضافه کرد: دو کشور چین و ایران، کشورهایی دارای تمدن درخشان و تاریخ دیرینه است. این روابط مانند دریا است که گاهی بارانی می شود. این دریا از باد و باران تاثیر نخواهد گرفت. به دوستان ایرانی گفته ام که آمریکا مانند یک «ببر کاغذی» است و  می توانیم در همکاری های دراز مدت آنها را نادیده بگیریم و باید روش هایی برای حل مشکلات بیابیم.

تائو یادآور شد: همین طور که رئیس جمهوری چین بیان کرده در شرایط فعلی برای همکاری در پروژه های اقتصادی، باید راه حل پیدا کنیم. برای اجرای پروژه هایی که به مشکل خورده اند نیز در آینده باید برنامه ریزی جداگانه ای داشته باشیم. کشور چین همواره به تقاضای دوستان ایران در زمینه همکاری های انرژی و اقتصادی اهمیت می دهد.

وزیر بین الملل حزب حاکم چین گفت: در آینده نزدیک با معاون وزیر اقتصاد ایران در چین به رایزنی خواهیم پرداخت و در سازوکار همکاری جدید با ایران، رئیس جمهوری چین، مسئولی را انتخاب کرده است که به زودی معرفی خواهند شد.

وی اظهار داشت: من از پیشنهادهای شما برای گفت وگو میان تمدن های ایران و چین کاملا موافق هستم. مایل هستیم که سفرهای کارشناسی و مدیریتی میان چین و ایران بیشتر شود. پیشرفت تمدن انسانی از گفت وگوی بین مردم پدید می آید. گرچه فضای مجازی، بدون مرز است، ولی حق حاکمیت هر کشوری در فضای مجازی، باید به رسمیت شناخته شود. مدیریت فضای مجازی اهمیت دارد و در صحنه بین المللی ایجاد مقررات جهانی، به نفع کشورهای در حال توسعه است. حاضر هستیم در این زمینه با طرف ایرانی، همکاری داشته باشیم.

وزیر بین الملل حزب حاکم چین خاطرنشان کرد: در حال حاضر اقدامات آمریکا نقض قوانین بین الملل است که با معیارهای خودشان در صحنه بین الملل اقدام می کنند. آنها به دنبال منفعت جویی هستند و تاثیرات بسیار منفی بر صلح و امنیت جهان می گذارند. آنها با این رفتارها سیاست ها و مقررات بین الملل را نقض می کنند. یک ضرب المثل چینی می گوید: آدم اخلاقی می تواند همیشه از دیگران کمک بگیرد، اما انسان بی اخلاق هیچ کمکی دریافت نخواهد کرد. فکر می کنم در آینده، گذشت زمان به نفع ایران و چین خواهد بود. در موضوع حقوق بشر، آمریکایی ها با معیارهای خودشان دیگر کشورها را ارزیابی می کنند اما با وضعیت داخلی خود، حق ندارند به ارزیابی وضعیت حقوق بشر در سایر کشورها اقدام کنند.

تائو گفت: در حال حاضر کشور چین با وجود مواجهه با چالش ها، با اعتماد به نفس  از چالش ها عبور خواهد کرد. جمعیت پرتلاش چینی برای ساخت یک کشور پیشرفته اقدام می کنند و گام به گام پیش می روند و از دوستی مردم ایران استقبال می کنند و اقدامات دشمنان را پاسخ خواهند داد.

وی تصریح کرد: چین در زمینه فقر زدایی در دهه های گذشته، زندگی ۸۰۰ میلیون نفر که زیر خط فقر می زیستند را به بالای خط فقر رسانده و در دو سال آینده ۱۶ میلیون نفر دیگر را از زیر خط فقر به بالای خط فقر منتقل کند. بخشی از حقوق بشر تلاش برای رفاه مردم و نجات از فقر است.

در این دیدار، غلامعلی حداد عادل، پرویز داوودی، علی آقامحمدی، داود دانش جعفری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی احمدی، رضا تقی پور، محمد ابراهیم مداحی و رضا سیف الهی از مدیران و معاونان مجمع تشخیص حاضر بودند.

هیات بلندپایه حزب حاکم چین از روز یکشنبه -ششم مردادماه- به سرپرستی سونگ تائو وزیر بین الملل این حزب به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام، در تهران به سر می برد و قرار است در دیدارهای خود با مدیران مجمع و برخی از مسئولان کشور، موضوعاتی نظیر گسترش همکاری های راهبردی میان ایران و چین را در چارچوب مناسبات تهران و پکن بررسی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha