دبیرکل حزب موتلفه اسلامی بر افزایش مبادلات و تعاملات ایران و چین تاکید کرد

تهران-ایرنا- دبیرکل حزب موتلقه اسلامی با بیان این که روابط دو کشور ایران و چین همواره با صلح و دوستی همراه بوده است بر افزایش مبادلات و تعاملات دو کشور تاکید کرد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، اسدالله بادامچیان در دیدار سونگ تائو، وزیر بین‌الملل حزب حاکم چین گفت: روابط دو کشور ایران و چین، روابطی هفت هزار ساله است که همواره با صلح و دوستی همراه بوده است. دو تمدن ایران و چین همواره در دنیا، تاثیرگذار بوده‌اند و بعد از این هم می توانند بیش از پیش، در جهان موثرتر و مفیدتر ایفای نقش کنند.

وی افزود: نمونه این همکاری ها، جاده ابریشم است که در این چند قرن، جاده ارتباط دو ملت بوده است. جاده ابریشم امروزه یک واژه مفهوم‌دار در روابط بین‌الملل است و اراده ما بر این است که مناسبات خود را در این زمینه تقویت کنیم.

بادامچیان تاکید کرد: دولت های ما با شما ارتباط نزدیکی دارند، دو حزب موتلفه اسلامی و کمونیست چین هم می‌توانند روابط خوبی را با یکدیگر دنبال کنند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی افزود: حزب ما حدود ۶۰ سال پیش از میان مردم برخواست. حزب شما هم ۷۰ سال پیش برآمد و برای آبادی و استقلال چین جنگید. برای مبارزات ما در برابر شاه که عنصر آمریکا بود، مقاومت ملت چین یک نمونه بود. حزب موتلفه و حزب شما می‌توانند در همه زمینه‌ها با هم همکاری داشته باشند و باور ما بر این است که احزاب ما مردمی است بیش از آنکه دولتی باشد.

وی افزود: ارتباط دو حزب، ارتباط دو ملت است. ما از دعوت شما برای تبادل نظر در کشور چین، استقبال می‌کنیم و این دعوت را مورد بررسی قرار می‌دهیم. امیدواریم دیدارهای شما از ایران هم مکرر باشد.

بادامچیان تاکید کرد: ابتکار شما در طرح موضوع «یک کمربند، یک راه»، موضوعی است که منحصر به دو کشور ایران و چین نخواهد ماند و آثار مثبت آن، کشورهای زیادی را در بر می‌گیرد. ما در اسلام بر این اعتقاد هستیم که انسان ها با یکدیگر جدا از عقایدشان برابر هستند. قانون اساسی ایران هم که یادگار امام راحل و شهید بهشتی است همین اهداف را بیان می کند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: اساسنامه حزب موتلفه همین موضوع را مطرح می کند. ما در ایده، در تمدن، در منافع ملی مان، با شما در اینکه آحاد جهان در رفاه و آزادی بسر ببرند، با هم عقاید مشترک داریم و امیدواریم در این زمینه راهکارهای عملیاتی را بیابیم. در انقلاب اسلامی‌مان، در چهل سال گام اول را برداشته ایم و اکنون رهبری معظم انقلاب، برنامه گام دوم انقلاب را مطرح کرده اند.

وی با اشاره به تفاهم نامه اخیر ایران و چین افزود: رهبر و رئیس جمهور شما در بند سوم این تفاهم نامه بر همکاری های حزبی بین احزاب دو کشور تاکید کرده اند. چین می تواند برنامه های خوبی را در کشورهای مختلف اجرایی کند. حزب موتلفه اسلامی هم با موقعیت ویژه‌ای که نزد مقام معظم رهبری و مردم کشور دارد می تواند کارهای گسترده تری را عهده دار شود.

بادامچیان تصریح کرد: همکاری در «آی کپ» یکی از زمینه های مشترک برای همکاری ماست. همچنین در ارتباط با احزاب کشورهای اسلامی، می توانیم به شما کمک های شایانی داشته باشیم.

در ادامه این دیدار سونگ تائو، وزیر بین الملل حزب حاکم چین گفت: با وجود اینکه برای اولین بار است که با جناب آقای بادامچیان دیدار می کنم، اما می دانم روابط دو حزب بسیار عمیق است. وزارت بین الملل حزب حاکم چین، انتصاب شما را به عنوان دبیرکل حزب موتلفه، مجددا تبریک می گوید و از مواضع جنابعالی در حمایت از ملت چین در درگیری تجاری اخیر، قدردانی می کند.

وی افزود: می خواهیم در این سفر، اراده خود را برای گسترش همکاری های دوستانه با ایران نشان دهیم و سعی کنیم از مسیر احزاب، توافق های دوجانبه در سطح دولت ها را پیش ببریم.

وزیر بین الملل حزب حاکم چین خطاب به دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: حزب شما دارای نفوذ بالا در میان اقشار مردم ایران است و ما روابط خود را با حزب  شما، گرامی می داریم و امیدواریم همکاری ها همچنان ادامه یابد.

سونگ تائو افزود: از جنابعالی و دوستان شما دعوت می کنیم که در آینده به چین سفر کرده تا هماهنگی های بیشتری را در ارتباطات دو حزب دنبال کنیم و در موضوعات مهم مورد دغدغه از یکدیگر حمایت کنیم.

 هیات بلندپایه حزب حاکم چین به سرپرستی «سونگ تائو»، وزیر بین الملل این حزب که به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ایران سفر کرده، در دیدار با رئیس و دبیر مجمع و برخی از مسئولان کشور، موضوعاتی نظیر گسترش همکاری‌های راهبردی میان ایران و چین را در چارچوب مناسبات تهران و پکن بررسی کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =