۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۷:۳۳
کد خبر: 82351333
T T
۰ نفر

وقف های جالب سال 95

۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۷:۳۳
کد خبر: 82351333
وقف های جالب سال 95

تهران - ایرنا - وقف بی‌شك زیباترین تجلی گاه نوع دوستی و انسانیت است و ایران اسلامی پیشرو در زمینه وقف‌ است، زیباترین و شاید جالب‌ترین وقف‌های تاریخ این سنت حسنه را نیز به خود اختصاص داده است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا ازسازمان اوقاف وامور خیریه، امسال از 7 تا 16 آذرماه به نام دهه وقف نامگذاری و برنامه های مختلفی برگزار شد تا فرصتی برای یادآوری خدمات وبركات سنتی باشد كه بی‌شك بی‌منت‌ترین جلوه ایثار و انفاق و زیباترین تجلی‌گاه حس نوع دوستی و انسانیت بوده اما پایان این دهه، آغازی تازه برای تلاش در مسیر احیای این سنت حسنه است.

** بازنمایی زیبایی‌های وقف، این سنت حسنه را در جامعه جاری و ساری می‌كند
آنچه بیش از هر چیز دیگری می‌تواند فرهنگ وقف را در جامعه جاری و ساری كند، بازنمایی زیبایی‌های وقف است كه در كشور به وفور مشاهده می‌شود.
طرح اینكه وقف همیشه نباید به مدرسه و بیمارستان و مكتب خانه و آب انبار وخلاصه شود و وقف‌های كوچك و بزرگ بسیاری به عنوان وقف درتوشه سفر پر پیچ و خم آخرت افراد گنجانده شده، می‌تواند اثرگذاری بالایی داشته و افراد بسیاری را در مسیر این سنت حسنه قرار دهد.
یكی از جذابیت‌های وقف‌، ظرافت نیت واقفان است كه دقت وباریكیبنی در برخی از آنها، ناخودآگاه انسان را به سمت این سنت حسنه سوق می‌دهد. ثبت بیش از 750 نوع نیت خیرخواهانه در وقف های ایران حاكی از ظرافت طبع و نوع دوستی عمیق و حس انسان دوستی ، ملت ایران ملهم از مكتب انسانیت ومعرفت اسلام است.
در این گزارش قصد داریم بخشی از وقف های جالب و با نیت های جدید و مورد نیاز ثبت شده در 9 ماهه سال 95 را مرور كنیم :

** وقف 8 واحد آپارتمان در سمنان
هشت واحد آپارتمان كه در چهار طبقه و زمینی به مساحت 260 مترمربع احداث شده است، در شاهرود وقف شد.
متراژ مفید آپارتمان‌ها 800 مترمربع و هر واحد 100 مترمربع است؛ ارزش ریالی و كارشناسی این موقوفه، یك میلیارد و 200 میلیون تومان بوده و حاج محمدحسن حسین‌پور واقف خیر اندیش این موقوفه بوده است.
محل موقوفه درشهر شاهرود - بلوار كارگر بوده و واقف، یك‌سوم اجاره‌های این موقوفه را برای برگزاری مراسم امامان معصوم (ع)، یك‌ سوم منافع این موقوفه را به فقرا و ایتام و یك‌ سوم دیگر درآمد این موقوفه را صرف مدارس علمیه و طلاب حوزه علمیه شاهرود كرده است.

** دو وقف جدید در خراسان شمالی با نیت بیماران سرطانی
2 وقف جدید در روستای گرمخان ازتوابع شهرستان بجنورد با نیت امورخیریه وبرگزاری سوگواری عزاداران حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) و بیماران سرطانی به ثبت رسید.
واقف خیر اندیش نورالله نامور ساكن بجنورد یك باب منزل مسكونی در روستای گرمخان از توابع بجنورد به متراژ 100 متر مربع به ارزش 100 میلیون ریال را با نیت ساخت هر نوع بنای خیریه عام المنفعه وقف كرد.
همچنین واقف خیراندیش نورالله نامور یك قطعه زمین زراعی آبی به متراژ 4 هزارو متر مربع در روستای گرمخان به ارزش تقریبی 600 میلیون ریال با نیت سوگواری و اطعام عزاداران حسینی(ع) و كمك به بیماران سرطانی بجنورد را وقف كرد.
ارزش تقریبی این 2 موقو فه 70 میلیون ریال برآورد شده است.

** وقف خانه 4 میلیاردی توسط زوج جوانی در آذربایجان غربی
6 دانگ یك منزل مسكونی به متراژ 200 مترمربع در 2 طبقه توسط خانواده عبداللهی وقف شده است.
ارزش ریالی این موقوفه توسط كارشناسان چهارمیلیارد ریال برآورد شده است كه با نیت كمك به بیماران سرطانی وقف شده است.

**وقف 4 هكتار زمین برای تدفین اموات در كرمان
واقفان گرانقدر 'ناصر شریفی' و علی بر ور' در اقدامی خداپسندانه، 42 هزار 300 متر مربع از اراضی ملكی خود را بصورت مشاركتی در قالب یك سنت حسنه، وقف كردند.
واقفان با نظارت وتولیت خود اراضی فوق را جهت اختصاص مكانی برای دفن اموات در شهرستان جیرفت قرار داده اند،‌ ارزش این وقف مبلغ 2 میلیارد ریال برآورد شده است.

** آخرین برگ سبز دفتر زندگی شهیدی با وقف اموالش ورق خورد
شهید دكتر داوود اصغری با وقف همه اموال و دارایی هایش برای حمایت از بیماران سرطانی آخرین برگ از زندگیش را ورق زد.
این شهید قبل از شهادت هم به فكر كمك به دیگران بود به‌طوری كه همه اموال و دارایی اش را كه بالغ بر 8 میلیارد تومان بود، لیست كرد و همه آنها را در مؤسسه خیریه حمایت از بیماران سرطانی ریحانه وقف كرد. او به آرزویش رسید و با وقف همه دارایی اش ایثارگری هایش را كامل كرد و پس از تحمل سالها درد و رنج ناشی از جراحت‌های دوران جنگ، به كاروان شهدا پیوست.

** وقف یك باب مغازه به نیت كمك به ایتام و ترویج علوم قرآنی در تهران
واقف خیراندیش امیرمسعود لك شش دانگ از مغازه خود را به مساحت 18 متر مربع به ارزش بیش از 4 میلیارد ریال وقف كرده است.
این موقوفه به نیت ترویج فرهنگ علوم قرآنی، كمك به بیماران، افراد بی بضاعت و افراد سالمند، كمك هزینه دانش آموزان بی بضاعت از دوران ابتدایی تا دانشگاه، كمك هرینه ازدواج جوانان در شهریار به ثبت رسیده است.

** وقف یك قطعه باغ انگور به مساحت یك و نیم هكتار
یك قطعه باغ انگور سیاه دیمی با مساحت یك و نیم هكتاردر روستای نیسك آباداز توابع شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی وقف شد.
واقف خیر اندیش'كریم قادری 'این زمین را به نیت ، صرف در امور و هزینه های مسجد روستای نیسك آباد وقف نمود،‌ ارزش این وقف 6 میلیارد ریال برآورد شده است.

** یك قطعه باغ وقف ساخت خانه سالمندان شد
واقف خیر اندیش علی ملك محمدلو دو دانگ از شش دانگ یك قطعه باغ به مساحت 3 هزار متر مربع واقع در شهریار میدان نماز پل ولایت وقف نمود،‌ این موقوفه به نیت سرای سالمندان در شهریار می باشد.

** پدر شهید 285 متر زمین خود را در مازندران وقف كتابخانه كرد
واقف خیراندیش 'رحمت اله تیر گران ' پدر شهید مصطفی تیرگران با حضور در اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان نسبت به وقف زمین موروثی خود اقدام كرد.
مساحت این موقوفه ٢٨5 متر مربع و ارزش موقوفه حدود 712 میلیون ریال است.
این زمین برای ساخت خانه عالم و كتابخانه در روستای كفا منطقه نمارستاق لاریجان وقف شده است.

** باغ مشجر پسته در كرمان وقف امامزاده شد
واقف نیك اندیش 'نرجس كرباسی' در اقدامی خداپسندانه باغ مشجر درختان ثمری خود را به مساحت 200 متر مربع وقف امامزاده كرد.
واقف با تولیت خود، درآمد حاصل از فروش محصول باغ را جهت تأمین مخارج عمرانی، فرهنگی و مدیریتی بقعه متبركه بی بی معصومه (س) تقبل كرده است.

** وقف یك قطعه زمین برای زائران پیاده امام رضا(ع)
غلامی یكی از خیّران نیك اندیش شهرستان، زمینی به مساحت 500 متر مربع به نیت ساخت حسینیه و موكب برای خدمت رسانی به زائرین علی بن موسی الرضا(ع) به ارزش 350 میلیون ریال در شهرستان فروج استان خراسان شمالی وقف كرد.

** وقف دو فیش حج برای كمك به بیمارستان تخصصی سرطان
با توجه به هتك حرمت به زائرین بیت الله الحرام در مناسك با فضیلت حج سال قبل و رخ دادن فاجعه منا ، خانواده آقای محمدی به همراه همسرشان خانم خادملو در ماه ضیافت الهی فیش حج خود را به فروش رسانده و برای خرید اوراق وقف جهت ساخت بیمارستان تخصصی سرطان كه هم اكنون در شهرری و فارس و مناطق دیگر در حال احداث است هزینه كردند تا به عنوان واقف نامشان درزمره خیر اندیشان ثبت گردد و ثواب اخروی را برای خود رقم بزنند.

**وقف كتاب در خراسان رضوی
یكی از اعضای هیئت امنای آستان مقدس امامزاده شعیب(ع)سبزوار، كتاب های دینی و مذهبی خود را جهت ترویج فرهنگ كتابخوانی در بقاع متبركه این شهرستان وقف كرد.
وی هدف از این وقف را، آشنایی بیشتر جامعه به خصوص نسل جوان با فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) و ترویج فرهنگ كتابخوانی عنوان كرد.
این نیكوكار خیراندیش سبزواری تاكنون اقدامات زیادی برای دستگیری از نیازمندان همچون تهیه جهیزیه برای نوعروسان و توزیع مواد غذایی بین افراد مستحق انجام داده است.

** زمینی 250 میلیون ریالی در خراسان شمالی وقف تهیه جهیزیه زوج های جوان شد
یك قطعه زمین كشاورزی آبی به مساحت یك هكتار به ارزش 250 میلیون ریال ریال در روستای مهمانك وقف شد.
معصومه كمالی، واقف نیك اندیش این قطعه زمین را با نیت كمك به افراد نیازمند و خرید جهیزیه برای زوج های مستمند روستا با معرفی معتمدین و روحانیون محل، ثبت كرد.

** زمینی 20 میلیارد ریالی وقف نگهداری از سالمندان و بی سرپرستان شد
این قطعه زمین و ساختمان جدیدالاحداث مسكونی به مساحت یك هزار متر مربع و زیر بنای 600 متر مربع با تمامی امكانات آن وقف شده است .
ارزش ریالی این وقف 20 میلیارد ریال برآورد شده است.
واقفان خیر اندیش «حاج مصطفی شیخی» این وقف را به نیت «نگهداری از سالمندان و بی سرپرستان شهرستان سردشت و حومه» وقف نموده است .

**واقف 100 میلیاردی یك وقف دیگر برای اشتغال رساند
محمدحسن كاظمی شیرازی، بزرگ‌ترین واقف سال كشور یك وقف 20 میلیارد ریالی دیگر را با نیت اشتغالزایی افراد فاقد درآمد یا كم‌ درآمد در شیراز به ثبت رساند.
،همزمان با برگزاری همایش یاوران وقف در ایام دهه وقف و تجلیل از فعالان این عرصه در محل اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس از یك وقف جدید در شیراز رونمایی شد.
حاج محمدحسن كاظمی شیرازی كه در اردیبهشت‌ماه سال جاری و همزمان با مبعث پیامبر مكرم اسلام(ص) بزرگ‌ترین وقف عصر حاضر را به ارزش بیش از 100 میلیارد تومان به ثبت رسانیده بود، این كار حسنه را دوباره تكرار كرد.
این وقف جدید شامل یك قطعه زمین به مساحت 866 متر مربع و به ارزش 20 میلیارد ریال با نیت اشتغالزایی افراد فاقد درآمد یا كم‌درآمد و همچنین احداث ساختمان جهت فعالیت و اشتغال زنان بی‌سرپرست است.
احداث ساختمان پیش‌بینی شده در این موقوفه، توسط واقف صورت می‌گیرد و در صورت نیاز قسمتی از ساختمان برای اقامت یا استراحت شبانه زنان شاغل و فاقد محل سكونت اختصاص می‌یابد.
اجتمام*1724*3377
خبرنگار: سمانه زین العابدین * انتشاردهنده: حسین فتح الهی
۰ نفر