۳۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۳
کد خبرنگار: 908
کد خبر: 83358902
۰ نفر
وقف کتاب، گامی برای رهایی از انزوای کتابخوانی

تهران - ایرنا - وقف کتاب و کتابخانه یکی از مهمترین و ارزشمندترین مصداق‌های سنت حسنه وقف، است و یادکردن هرچه بیشتر و اکرام بزرگان وقف در این حیطه، هرچه بیشتر به رونق این عمل نیکو در زمانی که کتاب و کتابخوانی از انزوا رنج می برد، بسیار گرانبهاست.

وقف از صدر اسلام تاکنون به عنوان یک سنت نیکو در میان مسلمانان رواج داشته و دارد، اگرچه در دهه‌های اخیر تا حدودی کمرنگ شده است. یکی از عوامل مهم در ایجاد این سنت مساله ثواب و تلقی آنان به مثابه باقیات صالحات و صدقه جاریه است.

یکی از مهمترین و ارزشمندترین مصداق‌های این سنت حسنه وقف کتاب و کتابخانه است که می‌تواند از عوامل توسعه دانش و فرهنگ در میان مسلمانان باشد از سوی دیگر نیز موجب می‌شود بسیاری از کتاب‌ها و کتابخانه‌ها که معمولاً بعد از درگذشت صاحبان آنها و بی‌توجهی وارثان از بین می‌رود، با وقف همچنان علاقه مندان و خوانندگان و پژوهشگران را سیراب ساخته تا این قشر از جامعه بتوانند از آن منابع بهره‌مند شوند.

در روزگار معاصر می‌توان سنت حسنه وقف را در حوزه فرهنگ و به طور مشخص کتاب و کتابخوانی بیش از گذشته رواج داد چرا که این حوزه به دلیل مشکلات اقتصادی و توجه بیشتر مردم به دیگر نیازهای زندگی در انزوا و بی‌توجهی قرار گرفته است.

برنامه‌ریزی‌ها و اجرای سیاست‌های فرهنگی همسو با وقف می‌تواند واقفان و خیرین را به این حوزه بیشتر هدایت کند، از سوی دیگر توجه به اهالی قلم و مؤلفان و پدیدآورندگان و نوعی پیشکسوتان این عرصه که نیازمند حمایت هستند نیز می‌تواند یکی از محورهای ترویج و گسترش وقف باشد البته سپهر وقف ایران پرستاره است.

مؤسسه خانه کتاب ایران با انتشار مجموعه «مشاهیر و کتاب در ایران» از چهره بسیاری از واقفان کتاب که به نوعی آشنایان آشنا هستند غبارروبی می‌کند، درگام نخست این مجموعه درگذشتگان قرار دارند و تقدم و تأخر انتشار کتاب‌های این مجموعه به معنای ارزش گذاری میراث هیچ واقفی نیست و این مجموعه بر اساس وصول آثار به خانه کتاب منتشر می‌شود.

حسین مسرت نویسنده نام آشنای کشور درجلد نخست مشاهیر و کتاب در ایران به معرفی یکی از بزرگان سنت حسنه وقف کتاب و کتابخانه پرداخته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید علی محمد وزیری یزدی (از ۱۲۷۳ تا) ۱۳۵۶ شمسی از عالمان نامور، واقف کتابخانه وزیری یزد به آستان قدس رضوی و بانی و باعث مشوق وقف بسیاری از املاک باغ‌ها و مستغلات در حوزه یزد و کرمان از سوی نیکوکاران به آستان قدس است.

این عالم وارسته پس از فراغت از تحصیل علوم دینی در یزد به وعظ و خطابه روی آورد، وی بواسطه صدای رسایی که داشت از مشهورترین وعاظ و عالمان نامور یزد شد.

عمده ترین خدمتی که وی در شهر خود انجام داد بنیان گذاری و وقف کتابخانه بزرگ وزیری به آستان قدس رضوی است، او پس از عمری خدمات فرهنگی و اجتماعی از جمله ایجاد انجمن‌های ادبی کتابخانه وزیری و تشکیل هیأت حامیان مسجد جامع یزد در این شهر درگذشت.

هم اکنون کتابخانه وزیری با داشتن ۲۴۰ هزار جلد کتاب چاپی و ۵ هزار نسخه خطی در ردیف ۱۰ کتابخانه برتر کشور جای دارد.

جلد نخست از مجموعه مشاهیر وقف کتاب در ایران در ۴۸ صفحه به نگارش در آمده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =