شرکت پنج هزار دانش آموز همدانی در جشنواره همیاران مصرف بهینه گاز

همدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت گاز استان همدان گفت: جشنواره «همیاران مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی» با ابتکار شرکت گاز استان با مشارکت پنج هزار دانش آموز برگزار شد که کاهش سه درصدی مصرف گاز خانگی را به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید الهیاری روز پنجشنبه در آیین پایانی جشنواره همیاران مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی افزود: فرهنگسازی در مصرف بهینه انرژی را باید از منازل آغاز کنیم چرا که مصرف گاز خانگی در استان همدان بسیار بالا است به طوری که ۸۵ درصد مصرف ما در فصل زمستان در منازل مصرف می شود.

وی اظهار کرد: با کاهش میزان مصرف گاز خانگی می‌توانیم بخشی از انرژی مورد نیاز واحدهای تولیدی استان را در ماه‌های سرد سال تامین کنیم.

سال گذشته به طور میانگین روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز در سطح کشور مصرف شده که ۲۵ میلیون متر مکعب از این میزان سهم استان همدان است.

الهیاری با اشاره به اینکه برنامه های مدیریت مصرف شرکت گاز باعث شد تراز تولید و مصرف کاهش پیدا کند، تصریح کرد: سال گذشته به طور میانگین روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز در سطح کشور مصرف شده که ۲۵ میلیون متر مکعب از این میزان سهم استان همدان است.

وی بیان کرد: هم‌اینک یک هزار و ۲۷۰ شهر، ۳۹ هزار و ۷۰۰ روستا، ۱۵۲ هزار صنعت تولیدی و ۴۰۰ نیروگاه به شبکه گاز سراسری کشور از انرژی گاز مصرف می‌کنند و شبکه گاز خانگی سهم بزرگی از سبد مصرف را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان همدان با اشاره به اینکه از سال‌های قبل، برای مدیریت مصرف در روزهای سرد سال، برنامه ریزی شده است، گفت: در فصل زمستان ۱۴۰۲، به طور میانگین در سطح کشور روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز داشتیم که با مشارکت واحدهای صنعتی از این چالش با موفقیت گذر کردیم.

شرکت پنج هزار دانش آموز همدانی در جشنواره همیاران مصرف بهینه گاز

وی با اشاره به اینکه فرهنگسازی در مصرف انرژی به خوبی از دوران کودکی آغاز شده است، بیان کرد: در جشنواره همیاران مصرف بهینه و ایمنی گاز طبیعی، جامعه‌ای با حضور پنج هزار دانش آموز و با مشارکت معلمان و والدین برگزار شد و شاهد کاهش مصرف گاز بودیم که ما را ترغیب کرد این جشنواره را در سراسر استان و حتی دیگر نقاط کشور اجرا کنیم.

الهیاری خاطرنشان کرد: در خروجی این طرح شاهد اثرگذاری مثبت بودیم و با بررسی آثار نهایی از ظرفیت دانش‌آموزان بهره گرفتیم و در سال‌های آینده نیز به دنبال ارتقا برگزاری اینچنین جشنواره‌هایی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر برای تنظیم ناترازی تولید و مصرف گاز طبیعی گام‌های اثربخشی برداشته شده است، عنوان کرد: برای نخستین بار جشنواره‌ای به این شکل و با مشارکت جامعه آماری پنج هزار نفری در استان همدان اجرا شد.

آمار این جشنواره نشان می‌دهد نزدیک به ۲ تا سه درصد کاهش مصرف گاز خانگی داشتیم که الگوی خوبی برای ما بود تا بتوانیم این جشنواره را درسال آینده گسترده تر برگزار کنیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان همدان تاکید کرد: آمار این جشنواره نشان می‌دهد نزدیک به ۲ تا سه درصد کاهش مصرف گاز خانگی داشتیم که الگوی خوبی برای ما بود تا بتوانیم این جشنواره را درسال آینده گسترده تر برگزار کنیم.

دبیر نخستین جشنواره همیاران مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی نیز گفت: جشنواره «همیاران مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی» با خلاقیت شرکت گاز همدان و برای نخستین‌بار در کشور، در سطح مدارس استان اجرا شد.

سعید باقری افزود: «اصلاح الگوی مصرف» یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره بود که آمار نشان می‌دهد به خوبی به این هدف دست یافتیم.

وی اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت نفت موظفند که در رابطه با مصرف بهینه و اصلاح الگوی مصرف انرژی، درس‌هایی را در کتاب‌های دانش‌آموزان ارایه دهند.

مدیر واحد روابط عمومی شرکت گاز استان همدان با اشاره به اینکه این جشنواره در بهمن ماه ۱۴۰۲ و در اوج مصرف گاز برگزار شد، ادامه داد: در این جشنواره با یک کار ابتکاری و بهره‌گیری از الگوی پیک‌های نوروزی دهه ۷۰، یک دفترچه طراحی شد که برای دانش آموزان جذابیت داشت و خود علاقه مند به حل مسائل آن بودند.

وی تاکید کرد: نزدیک به پنج هزار دانش‌آموز از ۱۰ مدرسه دوره ابتدایی استان، در این جشنواره شرکت کردند که ۲۰۰ نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

باقری گفت: دفترچه این جشنواره در ۲۲ صفحه با ۲۲ تکلیف و با موضوعاتی هچون اصلاح الگوی مصرف، مصرف ایمن گاز و موارد مرتبط برای مقاطع ابتدایی طراحی و توزیع شد.

شرکت پنج هزار دانش آموز همدانی در جشنواره همیاران مصرف بهینه گاز

وی عنوان کرد: آثار تولید شده توسط دانش‌آموزان شامل دست‌سازه، نقاشی و محتوای صوتی و تصویری به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

دبیر نخستین جشنواره همیاران مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی بیان کرد: نزدیک به ۸۰ درصد دفترچه‌هایی که در اختیار مدارس قرار گرفت، تکمیل شده و به شرکت گاز بازگشته شد.

بر اساس آمار استخراج شده از کد اشتراک ثبت شده دانش‌آموزان، ۷۰ درصد شرکت کنندگان در این جشنواره، کاهش مصرف گاز داشتند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار استخراج شده از کد اشتراک ثبت شده دانش‌آموزان، ۷۰ درصد شرکت کنندگان در این جشنواره، کاهش مصرف گاز داشتند.

باقری افزود: امیدواریم با مشارکت آموزش و پرورش شاهد اتفاقات بزرگتر در حوزه مصرف بهینه انرژی باشیم.

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان همدان نیز گفت: در سند تحول بنیادین و آموزش باید فضایی را برای یادگیری و اصلاح فرهنگ مصرف انرژی توسط دانش آموزان ایجاد کنیم.

مهدی عابدینی‌نیا افزود: مدرسه بهترین مکان برای یادگیری دانش‌آموزان است و شرکت گاز در بهترین فصل این جشنواره را برای مصرف بهینه انرژی در سطح مدارس استان اجرا کرد.

در پایان این آیین از برگزیدگان جشنواره همیاران مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی تجلیل شد.

شرکت پنج هزار دانش آموز همدانی در جشنواره همیاران مصرف بهینه گاز

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha