آغاز مهمترین رویداد آموزش عالی کشور در مشهد

مشهد-ایرنا- نشست روسای دانشگاه‌ها و موؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با موضوع نظام ارتقا بهره‌وری در آموزش عالی (ناب) در دانشگاه فردوسی مشهد با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مشهد گشایش یافت و تا سه روز ادامه دارد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، در این نشست سه روزه قرار است فرآیند بهره وری در آموزش عالی، محور اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور به میزبانی این دانشگاه تا ششم بهمن‌ماه سال جاری با همراهی وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها خواهد بود.

در این نشست‌ها، محورهای کلیدی همچون مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش و برون‌داد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد فناور و نوآور پروری و تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش بحث و بررسی خواهد شد.

حسین باغگلی مدیر این نشست گفت: برای این اجلاس از ۲۸۰ نفر از روسای دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری دعوت شد و وزارت علوم در حوزه آموزش عالی و فناوری به دنبال هماهنگ‌سازی برای پیگیری اهداف خود است و در عین حال نیاز به هماهنگی با سایر وزارتخانه ها برای شناخت و تعامل با آنها دارد.

دانشگاه فردوسی مشهد تمدن ساز می‌شود

مسعود میرزایی شهرابی سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد در این همایش گفت: تلاش ها بر این است این دانشگاه در مسیر تمدن سازی گام بردارد، به همین دلیل زیست بوم نوآوری شرق کشور در چند ماه گذشته ایجاد شد تا در حوزه فناوری و نوآوری در شرق کشور سرآمد باشیم.

وی افزود: این دانشگاه سعی دارد مطالبات رهبری همچون جریان سازی و رشد فعالیت های فرهنگی، علمی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی در مولفه های رشد اقتصادی و علمی را در این دانشگاه به سرانجام برساند و قرار است مانند دانشگاه های نسل چهارم با توجه به ظرفیت‌های شهر مشهد و استان خراسان رضوی در دولت سیزدهم به نتیجه برسانیم.

وی تصریح کرد: صنایع معدنی و فولادی، صنایع غذایی، خلاق فرهنگی با ظرفیت ویژه که در این دانشگاه وجود دارد می‌تواند در تامین اهداف این دولت موثر باشد و از سوی دیگر به واسطه نزدیکی به منطقه خواف که همچون عسلویه، بتوانیم در ایجاد ارزش افزوده در منطقه شرق کشور موثر باشند تا معدن به جای نفت و پیگیری امنیت غذایی در راستای نیات رهبری به نتیجه برسد.

سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: این دانشگاه در سال ۱۳۲۸ تاسیس شد و جز دانشگاه های جامع برتر کشور است که بیش از ۸۰۰ عضو هیات علمی و نزدیک به ۲۵ هزار دانشجو دارد.

وی از تاسیس پردیس در این دانشگاه خبر داد و گفت: قصد داریم با تاسیس پردیس فناوری، با به کارگیری دانش آموختگان فردوسی مشهد در ایجاد ارزش افزوده نقش آفرینی کنیم.

میرزائی صبح امروز در مراسم افتتاحیه اجلاس روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پژوهشی و فناوری که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد گفت: دانشگاه فردوسی در سال ۱۳۲۸ تاسیس شد و اکنون جز دو تا ۳ دانشگاه جامع در میان دانشگاه های کشور است.

وی ادامه داد: این دانشگاه ۸۰۰ عضو هیات علمی دارد که حدود ۵۰۰ نفر از آنان استاد و استادیار هستند و همچنین ۲۵ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند که حدود ۲ هزار نفر از آنان دانشجوی بین المللی دانشگاه هستند.

سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: ما قصد داریم در ایجاد دانشگاه نسل چهارم به کمک ظرفیت استان خراسان رضوی نقش جدی داشته باشیم.

وی ادامه داد: همچنین برنامه داریم کنار برنامه آموزشی، پژوهشی، و فرهنگی در مباحث صنایع معدنی، فولادی، قضایی، صنایع خلاق فرهنگی و فناوری فرهنگی با کمک ظرفیت دانشگاه نقش جدی داشته باشیم.

میرزایی افزود: همچنین قصد داریم با تاسیس پردیس فناوری، با بکارگیری دانش آموختگان فردوسی مشهد در ایجاد ارزش افزوده نقش آفرینی کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی نیز برنامه مدون فرهنگی تدوین کرده ایم که آن را عملیاتی خواهیم کرد، در حال حاضر ۱۰۰ مرکز آموزش عالی در استان خراسان فعال هستند که دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نماینده وزارت علوم شبکه سازی مبسوطی داشته باشد و خروجی خوبی برای آموزش عالی داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha