سرپرست وزارت خارجه افغانستان: امنیت سرمایه‌گذاری در کشورمان فراهم شد

مشهد-ایرنا- سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان گفت: هم‌اکنون امنیت لازم برای تجارت در افغانستان تامین شده است و هر فردی می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در کشورمان اقدام کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از اتاق بازرگانی خراسان رضوی، مولوی «امیرخان متقی» در نشست مشترک سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با جمعی از فعالان اقتصادی استان افزود: حکومت طالبان، سیاست اقتصادی متوازن را با کشورهای همسایه، منطقه و جهان در پیش گرفته است، معتقدیم روابط اقتصاد محور ما با کشورهای دیگر باید به گونه‌ای تعریف شود که برای هر دو طرف فایده داشته باشد.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با اشاره به مزیت‌های اقتصادی افغانستان بیان کرد: هم‌اکنون درخواست‌ها برای ایجاد کارخانه در پارک‌های تجاری افغانستان به قدری بالا است که ظرفیت پارک‌ها تکمیل شده و برای قبول درخواست‌های جدید باید زمین جدید تخصیص بدهیم.

به گفته وی، امروزه تجار مصون هستند و ناچار به پرداخت باج و رشوه نیستند و در فضایی آرام به کار خود می‌پردازند، بر این اساس از تجار ایرانی نیز برای حضور و سرمایه‌گذاری در افغانستان دعوت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه افغانستان فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد، افزود: این کشور منابع غنی خاک و آب شیرین برای کشاورزی دارد و اراضی سرشار از مواد معدنی را در خود جای داده است. امکان سرمایه‌گذاری در معادن وجود دارد؛ به طوریکه به نفع دو طرف باشد. امروز تجار از کشورهای دور برای سرمایه‌گذاری به افغانستان می‌آیند و این فضا برای ایرانیان هم فراهم است.

متقی با اشاره به ظرفیت افغانستان در حوزه ترانزیت و حمل‌و نقل عنوان کرد: برنامه داریم افغانستان را از طریق راه زمینی به چین و کشورهای آسیای مرکزی و جنوب شرقی آسیا متصل کرده و از طریق ایران به جهان متصل شویم.

وی با بیان اینکه افغانستان نیازمند سرمایه‌گذاری در صنعت برق است، گفت: در حال حاضر برق افغانستان از طریق واردات از کشورهای همسایه ایران، تاجیکستان و ازبکستان تأمین می‌شود، در حالیکه زمینه مساعد است و می‌توان از زغال سنگ، انرژی بادی و خورشیدی و آبی برق تولید نمود؛ لذا تجار می‌توانند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.

رشد صادرات افغانستان طی ۲ سال گذشته

رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان نیز در این نشست از رشد صادرات این کشور در ۲ سال گذشته خبر داد و گفت: در گذشته در هر گلوگاه افغانستان از تجار رشوه و باج دریافت می‌شد و فساد در گمرکات بسیار گسترده بود، حکومت طالبان به این باج خواهی‌ها و فسادها پایان داده است. امروز معادن کشور ما در اختیار داوطلبان گذاشته می‌شود تا سرمایه‌گذاران متقاضی در استخراج معادن مشارکت کنند.

محمد یونس مهمند با بیان اینکه افغانستان مراودات تجاری خوبی با ایران دارد، تصریح کرد: تجارت با ایران برای تجار افغان بسیار آسان‌تر است؛ چراکه نیازی به مترجم نیست؛ با این حال ما نمی‌خواهیم تراز تجاری منفی باشد و به دنبال تعادل بین صادرات به ایران در مقابل واردات از این کشور هستیم؛ لذا خواهان برقراری تعرفه ترجیحی با ایران هستیم تا بتوانیم صادرات به این کشور را افزایش دهیم.

استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست با بیان اینکه هم‌مرزی خراسان رضوی با افغانستان فرصت بسیار خوبی برای مراودات اقتصادی دو طرف فراهم می‌کند، گفت: علاقه‌مندی مردم افغانستان و جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط تجاری با یکدیگر این ظرفیت را برای خراسان رضوی ایجاد می‌کند.

یعقوبعلی نظری افزود: با استفاده از توانمندی‌ها، موقعیت جغرافیایی، روابط فرهنگی و تاریخی خود با افغانستان در توسعه روابط با افغانستان پیش‌قدم است تا مردم هر دو کشور از آن منتفع شوند.

وی اظهار کرد: در ماه‌های اخیر سفرها و رفت‌وآمدهایی میان مسوولان دو کشور انجام شده و توافقات خوبی شکل گرفته که همچنان در مسیر تحقق و اجرا است و ما تاکید داریم تفاهم‌های صورت گرفته در این رفت‌وآمدها به صورت هدفمند و با هدف عملیاتی شود.

استاندار خراسان رضوی افزود: این استان از ظرفیت صادرات خوبی به افغانستان برخوردار است و امکان ترانزیت مناسبی از همه بنادر به ویژه بندر چابهار به این کشور دارد. همچنین، توانمندی‌های خوبی در استان در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، دامداری، خدمات درمانی، فعالیت‌های دانش‌بنیان و ماشین ابزار وجود دارد، در مجموع آمادگی داریم به بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دو کشور در راستای برخورداری از تعاملات بیشتر کمک کنیم.

سرکنسول ایران در هرات نیز در این نشست گفت: سه مرز فعال میان ایران و افغانستان وجود دارد که مرز دوغارون- اسلام‌قلعه نقطه اصلی اتصال روابط تجاری میان دو کشور است.

محمد صدیقی فر افزود: لذا ضروری است متناسب با نیازهای تجار به توسعه تجهیزات و امکانات مرزی اقدام کنیم. همچنین بهره‌برداری فعال از راه‌آهن خواف- هرات با سرمایه‌گذاری و مشارکت دو کشور، مورد تأکید است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی هرات و مشهد نیز در این نشست از کاهش چالش‌ها در تجارت موجود میان دو کشور خبر داد.

میراجان سلیمان افزود:با توجه به درخواست مقامات خراسان رضوی، والی هرات در اولین فرصت به مشهد سفر خواهد کرد تا کمیسیون مشترک دو استان در مشهد برگزار شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha