۱۶ آذر ۱۴۰۲، ۲۳:۳۷
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85315347
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آمریکا پرواز پهپادهای جاسوسی بر فراز غزه را از سر گرفت

نیویورک – ایرنا- سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت که آمریکا اکنون پرواز پهپادهای جاسوسی بر فراز غزه را به بهانه حمایت از تلاش های رژیم اسرائیل  برای آزادی بقیه اسرا از سر گرفته است.

به گزارش ایرنا، آمریکا ماه گذشته این عملیات را به عنوان بخشی از وقفه یک هفته ای در درگیری ها میان اسرائیل و حماس متوقف کرده بود.

لیزا لارنس، یک سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای گفت: «در حمایت از تلاش‌های آزادی گروگان‌ها، آمریکا پروازهای پهپادهای غیرمسلح بر فراز غزه را از سر گرفته است و ما همچنان به ارائه مشاوره و کمک به شریک اسرائیلی خود در تلاش آن برای آزادی گروگان‌ها ادامه می‌دهیم.»

انگلیس نیز در همراهی با آمریکا ادعا کرده است: «هواپیماهای جاسوسی غیرمسلح خواهند بود، نقش جنگی ندارند و تنها وظیفه پیدا کردن گروگان‌ها را بر عهده خواهند داشت. تنها اطلاعات مربوط به نجات گروگان‌ها به مقامات مربوطه که مسئول نجات گروگان هستند منتقل می‌شود.»

ارتش رژیم اسرائیل ادعا کرده است که هنوز ۱۳۶ گروگان در غزه نگهداری می شوند که درمیان آنها ۱۷ زن و کودک وجود دارند.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

به دنبال پایان آتش ‌بس‌موقت چهار روزه میان حماس و اسرائیل، قطر به عنوان یکی از کشورهای میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است. حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای ۲ روز دیگر، بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسیده است.

سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه  نامه ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.

 این اولین باری است که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام می‌دهد. ماده ۹۹ منشور سازمان ملل  که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

 این ماده به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد وقتی احساس کند «امنیت و صلح جهانی» به خطر افتاده است، اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری فرا می‌خواند و از آنها می‌خواهد اقدامی فوری در این باره اتخاذ کنند.

گوترش در این نامه گفته است:  «فروپاشی کامل نظم عمومی» در نوار غزه ارسال کمک‌های بسردوستانه حتی به صورت محدود را «غیرممکن» خواهد کرد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha