۱۷ آذر ۱۴۰۲، ۲۱:۲۵
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85315988
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آنروا خواستار جلوگیری از «نابودی» زندگی فلسطینی‌ها شد

تهران-ایرنا- رئیس آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد (آنروا) روز جمعه خواستار برقراری آتش بس فوری بشردوستانه در نوار غزه برای جلوگیری از "نابودی" زندگی فلسطینیان در این سرزمین شد.

به گزارش جمعه شب ایرنا از "سی جی تی ان", فیلیپ لازارینی در بیانیه‌ای از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا "اقدامات فوری برای اجرای آتش‌بس بشردوستانه انجام دهند. "

وی همچنین گفت "درخواست برای جلوگیری از نابودی زندگی فلسطینی‌ها در غزه, انکار حملات نفرت انگیز هفت اکتبر در اسرائیل نیست. "

نتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل در پی نامه‌اشدرباره وضعیت نوار غزه و درخواست آتش بس فوری و قطعنامه پیشنهادی امارات در این زمینه گفت: با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به شورای امنیت نامه نوشتم زیرا به نقطه فروپاشی رسیده‌ایم.

به گزارش ایرنا, دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: ۸۵ درصد از جمعیت نوار غزه بدون نیازهای اولیه زندگی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. ما پیش از این شاهد گسترش آنچه در غزه در حال رخ دادن است به کرانه باختری اشغالی، لبنان، سوریه، عراق و یمن بوده‌ایم.

دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه نامه‌ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده است. این اولین باری است که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام می‌دهد. ماده ۹۹ منشور سازمان ملل که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

به دنبال پایان آتش ‌بس‌موقت چهار روزه میان حماس و اسرائیل، قطر به عنوان یکی از کشورهای میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است. حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای ۲ روز دیگر، بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسیده است.

سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha