رییس جمهور ازبکستان: تحریم‌ها مشکلات مردم افغانستان را افزایش می‌دهد

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری ازبکستان گفت: تحریم‌های افغانستان مشکل مردم این کشور را افزایش می‌دهد. شوکت میرضیایف، از سوی دیگر خواستار عضویت کشورش در سازمان تجارت جهانی به عنوان یکی از اولویت های پیشرفت شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ازبکستان دیلی، «شوکت میرضیایف» شب گذشته (۱۹ سپتامبر، ۲۹ شهریور) در سخنرانی خود در نشست عمومی سازمان ملل متحد گفت: تحولات افغانستان برای حل مشکلات به تمرکز جهانی نیاز دارد.

وی افزود: تحولات افغانستان، به شکل مستقیم روی امنیت جهانی تاثیر می‌گذارد و تنها گذاشتن افغانستان با مشکلاتی که با آن روبرو است، اشتباه بزرگی خواهد بود، نادیده گرفتن، منزوی ساختن و تحمیل تحریم ها، تنها مشکل مردم افغانستان را افزایش می‌دهد.

این اظهارات شوکت میرضیایف در حالی صورت گرفته که به گفته سازمان ملل متحد، حدود سی میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

رئیس جمهور ازبکستان در هفتاد و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اظهار داشت: عضویت کامل سازمان تجارت جهانی در آینده نزدیک یکی از اولویت ها در مسیر آزادسازی اقتصاد ازبکستان است.

وی ادامه داد: در نتیجه اصلاحات مداوم، اقتصاد ازبکستان، با وجود چالش های جهانی، نرخ رشد پایداری را نشان می دهد و طی شش سال گذشته، حجم تولید ناخالص داخلی این کشور بیش از یک و نیم برابر افزایش یافته، هدف اصلی ما دو برابر شدن این رقم تا سال ۲۰۳۰ است.

میرضیایف گفت: یکی دیگر از برنامه‌های در اولویت ما در مسیر آزادسازی اقتصاد، عضویت کامل در سازمان تجارت جهانی در آینده نزدیک است.

رییس جمهور ازبکستان گفت: به لطف سیاست‌هایی که با هدف بهبود سطح زندگی مردم انجام شده است، از سال ۲۰۱۷ سطح فقر در این کشور به نصف کاهش یافته است. تا سال ۲۰۳۰ قصد داریم آن را به ۷ درصد کاهش دهیم. تصمیم گرفته ایم دسترسی مردم به آب آشامیدنی و همچنین پوشش خدمات بهداشتی، آموزشی و سایر خدمات اجتماعی را افزایش دهیم.

میرضیایف گفت: ما از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد در ایجاد شتاب دهنده جهانی در زمینه مشاغل و حفاظت اجتماعی حمایت می کنیم و به منظور به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه ها در چارچوب این ابتکار، پیشنهاد می کنیم سال آینده کنفرانس جهانی «حفاظت اجتماعی: مسیری به سوی توسعه» را در ازبکستان تحت نظارت سازمان ملل برگزار کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha